
V stredu SME vydalo takúto správu:
Robot NASA priniesol prvé dôkazy života na Marse
Robot Spirit má dôkaz o existencii života na Marse.
... Americký robot našiel na Marse chemické stopy, ktoré dokazujú existenciu života na červenej planéte. Za senzačným nálezom stála šťastná náhoda.
... rozbor potom dokázal vysoký obsah silíc.
Po upozornení čitateľov v diskusii SME v online verzii článok redakcia zmenila takto :
Robot NASA priniesol nepriame dôkazy života na Marse
Americký robot našiel na Marse chemické stopy, ktoré potvrdzujú možnosť života na červenej planéte.
Za nálezom stála šťastná náhoda.
... rozbor potom dokázal vysoký obsah organických zlúčenín.
Ako ma upozornili čitatelia, aj opravená verzia SME je nesprávna. Silica sa zmenila na organické zlúčeniny, hoci "silica" (slovo používané v pôvodnej správe NASA) je v angličtine názov pre oxid kremičitý, neobsahuje uhlík a teda nie je organickou zlúčeninou.
Dôležitejšie je, že slová o možnosti života či nepriamych dôkazoch života na Marse sú stále neoprávnené. Vedci citovaní BBC (zdroj pre SME článok), ale aj v The New York Times len konštatujú, že nájdené vzorky ukazujú, že v minulosti existovali na tej planéte podmienky na vznik života (konkrétne mikróbov). Čo neznamená, že tam život naozaj vznikol; čo tiež neznamená, že život by tam mohol vzniknúť teraz.
Štulajter verzus The Economist: Komentátor SME Ivan Štulajter píše ($):
Posun svetovej plošiny cien potravín smerom nahor je daný kombináciou rastúceho dopytu Ázie a zlou úrodou. To je všeobecný názor.
Ale kdeže. Chýba najsilnejší faktor – zvýšený dopyt kvôli biopalivám, ako to vysvetľuje napr. IMF v októbrovej analýze World Economic Outlook, alebo taký britský týždenník The Economist v predposlednom čísle :
Ethanol is the dominant reason for this year's increase in grain prices... A big expansion of the ethanol programme in 2005 explains why maize prices started rising in the first place.
Economist aj IMF v zhode výslovne uvádzajú, že rastúci dopyt z Ázie nemôže byť hlavným faktorom nevídaného medziročného skoku, keďže ten dopyt rastie už desaťročie. S tou neúrodou to nie je tiež také horúce. IMF ju spomína, ale globálne čísla neposkytuje. The Economist faktor neúrody dokonca popiera s pomocou čísel:
Yet what is most remarkable about the present bout of “agflation” is that record prices are being achieved at a time not of scarcity but of abundance. According to the International Grains Council, a trade body based in London, this year's total cereals crop will be 1.66 billion tonnes, the largest on record and 89m tonnes more than last year's harvest, another bumper crop.
Ako Pravda necituje poctivo: Slávka Sélešová z Pravdy v článku o demografických číslach celý čas píše, čo čakajú, si myslia, píšu nejakí „demografi“ a „odborníci“ bez toho, aby uviedla, že všetky tie prognózy a analýzy má od ľudí a publikácie z Výskumného demografického centra Infostatu.
Zmätok je o to väčší, že pri tých číslach cituje len demografa z Univerzity Komenského, ktorý ale s citovanou analýzou nič spoločné nemá.
Zastrelený Putin: Michal Onderčo ma upozornil na článok Petry Procházkovej v SME :
Podľa analýzy amerického thinktanku na budúci rok niekto spácha na ruského prezidenta atentát.
Atentát na Vladimira Putina je naplánovaný na 7. januára 2008. Tvrdí to čerstvá analýza jedného z amerických thinktankov, ktorú zverejnil ruský denník Kommersant. Správu s názvom Alternatívne scenáre ruskej budúcnosti vypracovalo Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone.
Keby že článok nebol bulvárny, mohli sa čitatelia dozvedieť o tej správe aj zaujímavé veci. Že autori ponúkajú tri scenáre. Za najpravdepodobnejší ponúkajú zhruba pokračovanie súčasného putinovského vývoja. Tiež ale spomínajú, že dlhodobo je vývoj v Rusku na rozdiel od stabilných krajín závislý od pár osobností a udalostí, preto je vždy treba počítať so zlomom (tipping point). Ako príklad uvádzajú tú možnosť, že by bol spáchaný atentát na Putina, a špekulujú, čo by mohlo nasledovať, ak by k tomu došlo. To je k tomu, čo vlastne analýza "tvrdí."
Update: HN zo zdrojov ČTK majú podobnú správu , tiež bez kontextu.