SME zavádza o výhodách systému viacerých zdravotných poisťovní

Príklad selektívneho vyberania informácií z novej štúdie

Písmo: A- | A+
Diskusia  (77)

" Pluralita zdravotníctvu pomáha," ohlasoval titulok článok Ľuboša Jančíka a Miroslava Kerna v pondelkovom SME . V článku píšu:

Model jednej štátnej zdravotnej poisťovne namiesto dnešných viacerých, na ktorom premiér Robert Fico stále trvá, nedosahuje v Európe najlepšie výsledky.
Podľa najnovšieho prieskumu medzinárodného inštitútu Health Consumer Powerhouse, v ktorom sa hodnotila úroveň zdravotnej služby, čakacie lehoty a spokojnosť ľudí so zdravotníctvom, sú v prvej päťke štátov až štyri, ktoré majú pluralitný systém poisťovní. Na čele rebríčka sú Francúzsko, Holandsko a Nemecko. Všade tam funguje viacero zdravotných poisťovní.

To sedí. Pre úplnosť, rebríček je orientovaný na kvalitu a dostupnosť služieb z pohľadu užívateľov/pacientov v rámci piatich kategórií (práva pacientov a kvalita ich informovanosti, dĺžka čakacích lehôt na ošetrenie, indikátory zdravotného stavu a úmrtnosti populácie, štedrosť služieb financovaných štátom a prístup chorých k liekom). Teda čím viac informácií pacient má, čím kratšie na zákroky čaká, čím sú ľudia zdravší, čím ľahší prístup majú k očkovaniu či zákrokom či čím viac im štát hradí lieky a čo najnovšie lieky sa im dostanú, tým lepšie postavenie v rebríčku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém je, že hodnotenie kvality zdravotníctva nie je práve to podstatné, čo nás pri výbere systému zdravotníctva pre krajinu zaujíma. To je ako kupovať si auto len podľa kvality a komfortu. Dôležitá je predsa aj cena. Ak je systém kvalitný, ale drahý, možno sa spoločnosti oplatí za ďaleko menej peňazí kúpiť o trochu menej kvalitnú verziu.

Spomínaný inštitút Health Consumer Powerhouse urobil aj prepočet kvality na jednotku ceny, ktorá vlastne porovnáva krajiny z pohľadu, ako efektívne ich systémy fungujú. Teda komplexne, nielen z pohľadu pacienta, ale aj z pohľadu platiteľa. Top 5 krajín potom po aspoň pokusnom prepočte samotných autorov štúdie vyzerá takto (str.23 štúdie):

1. Slovinsko
2. Estónsko
3. Maďarsko
4. Poľsko
5. Švédsko

Z pohľadu systému: nula z top 5 krajín tohto rebríčka má pluralitný systém viacerých poisťovní. Naopak, ide o 4 systémy s jednou poisťovňou, plus jeden systém platený rovno z daní.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdia, ktorú SME ponúklo do verejnej debaty teda práve veľmi nehovorí o tom, že „model jednej štátnej zdravotnej poisťovne namiesto dnešných viacerých, na ktorom premiér Robert Fico stále trvá, nedosahuje v Európe najlepšie výsledky.“

Ako ma upozornil Martin Filko, zaoberajúci sa ekonómiou zdravotníctva, akademické štúdie o zdravotníckych systémoch skôr ukazujú na takýto konsenzus: služby sú pre pacientov v pluralite kvalitnejšie a pestrejšie, ale systém je pre platiteľov/štát aj drahší a problémom je aj nižšia dostupnosť pre odkázané skupiny. Hlavná expertka na reformu zdravotníctva v OECD v štúdii z roku 2003 napísala (pozri aj jej powerpoint ):

SkryťVypnúť reklamu
Experience with respect to increased competition among insurers, the most salient feature of reforms in multiple-payer systems, is mixed

Že teda s konkurenciou poisťovní sú zmiešané skúsenosti. Podobné závery má aj kniha o prehľade zdravotníckych systémov v západnej Európe z roku 2004 od ľudí WHO inštitútu, ktorí systematicky sledujú zmeny v systémoch.

PS Ako ma upozornil ďalší čitateľ, tabuľka s klasifikáciou rôznych zdravotných systémov v Európe nad článkom je v online verzii (no nie v printe) s chybami: Holandsko, Slovensko a Švajčiarsko majú pluralitný systém, nie systém jednej poisťovne. Malta, Nórsko, Poľsko a Slovinsko majú zase povinné poistenie, nie službu platenú z daní.


Čo to je priemer?: Čitateľ ma upozornil na stredajšiu vetu Mareka Gudiaka z Markízy pri informovaní o 14 ľuďoch košického gangu:

SkryťVypnúť reklamu
Vekový priemer členov košického gangu je od dvadsaťpäť do tridsaťpäť rokov.

Čitateľ píše: „ Keďže učím matiku, dnes ma zarazila časť vety Mareka Gudiaka v Správach Markízy... Je to ako keby som žiakovi povedal: tvoj priemer je od 1 do 5... Priemer (aritmetický) je však určený len jedným číslom, ktoré sa vypočíta sčítaním všetkých hodnôt a vydelený číslom vyjadrujúcim počet týchto hodnôt."

Gudiak si splietol priemer s intervalom , prípadne v laickom zmysle s rozpätím.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu