SPW: Bratislavské noviny sú viac o agitácii ako službe verejnosti

Vydavatelia Bratislavských novín, v meste najčítanejšieho spravodajského periodika, aj pred týmito voľbami slúžia viac politickým záujmom ako záujmom svojich čitateľov. Aj keď hlásia opak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Reportér a jediný pravidelný komentátor/glosátor bezplatných schránkových Bratislavských novín Gustav Bartovic pred mesiacom o úlohe svojich novín pri kontrole lokálnych politikov napísal :

Žiaľ, poslancom často chýbajú pravidlá, ktoré verejnosti nechýbajú... Snažíme sa však dohliadať....Sme tu na to, na čo sú noviny v každej civilizovanej spoločnosti - na verejnú kontrolu. Prípadne na verejné návrhy. Aby sme zrkadlili realitu a jej odraz v názore verejnosti.

So zrkadlením je, ako som už na SPW spomínal, istý problém. Už v čase písania Bartovicovho stĺpčeka bolo jasné, že pri tej verejnej kontrole je redakcia Bratislavských novín vo veľkom konflikte záujmov – jej šéfredaktor a spolumajiteľ, (a bývalý novinár BBC!) Radoslav Števčík, je kandidátom za poslanca do mestského zastupiteľstva. Kandiduje v rámci skupiny občanov Nezávislé fórum (vybraní kandidáti NF ako aj Števčík majú inzeráty o svojej kandidatúre priamo na druhej a tretej strane ostatného vydania novín).

Ako asi môže vyzerať verejná kontrola politikov od novín, ktorých spolumajiteľ a šéfredaktor v jednej osobe súťaží o miesto do zastupiteľstva?

Spomínaný Bartovic sa koncom októbra zhodou okolností postavil za volenie nezávislých ľudí vo voľbách, proti straníckym kandidátom:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Nadchádzajú hektické predvolebné týždne a kadečo sa vynorí a my budeme o tom informovať. Pôjdeme po podrobnostiach a budeme hľadať súvislosti, príčiny i dôsledky udalostí a vecí.
...
Dav vie veci pohnúť aj týmto smerom, ale ak sa má nakoniec to pozitívne vyvinúť, je potrebné, aby veľmi rýchlo z neho vystúpili tváre, konkrétne tváre s konkrétnymi projektmi. Ak by sa tak stalo pred sedemnástimi rokmi, dnes sme oveľa ďalej.
Nie som sám, čo takto uvažuje, preto získalo toľko nezávislých kandidátov dostatok podpisov pod petičné hárky. Preto vo voľbách ľudia uprednostňujú krúžkovanie nezávislých kandidátov - lebo aj strana je dav. A ten nepustí svojho zástupcu, ani keď už je zvolený. Ak má stranícky kandidát tvár, nie je to jeho tvár, ani tvár voličov, ktorí mu dali moc, je to tvár strany, ktorá nič nedala, ale zato bude vehementne žiadať.

A napríklad kandidátka Nezávislého fóra na starostku Starého Mesta (a dlhoročná prispievateľka Bratislavských novín) Marta Černá sa zrazu vyskytuje prominentne v spravodajskom článku, ktorý kritizuje konanie jeho protikandidáta a doterajšieho starostu Petra Čiernika. Ako už poznamenal (hoci s dávkou nemiestnej emocionality) denník SME

Otvorenú vojnu vedú medzi sebou Staré Mesto a Bratislavské noviny. Týždenník sa vyžíva v kritike staromestskej samosprávy a starostu Čiernika, často bez priestoru na reakciu druhej strany, navyše spravodajstvo sa mieša s emocionálnymi výlevmi a komentármi redaktorov.

Mimochodom, od apríla roku 2004 Staré Mesto pod Čiernikovým vedením nepredĺžilo zmluvu so súčasným vydavateľom Bratislavských novín na publikovanie Staromestských novín, a od októbra 2004 začala mestská časť vydávať pre vedenie konformné Prešporské noviny. Vo volebnej kampani 2002 Staromestské/Bratislavské noviny okato podporovali primátorskú kandidatúru vtedajšieho starostu Starého Mesta Andreja Ďurkovského, či jemu blízkych politikov. Odvtedy sa majitelia vydavateľskej spoločnosti nijak nemenili, vrátane Števčíka.

Politická gumenosť Bratislavských novín je o to horšia správa, že ich novinári sa často snažili občianske problémy riešiť. Zverejňovanie menného zoznamu pri hlasovaní poslancov v kontroverzných témach zlepšovalo informovanosť voličov. Ilegálne stavby, ukrajovanie zo zelene, podivné mestské zákazky, to všetko v novinách dostávalo priestor. Nie vždy s nadhľadom a spravodajskou vyváženosťou, ale predsa. Pri súčasnom politickom výlete je už ale každý článok dôvodom na apriori nedôveru a čítanie medzi riadkami. Kto je ten (v Bratislavských novinách inak mimoriadne obľúbený) anonymný kritik-čitateľ? Kto sú tí anonymní kritici -vraj odborníci? Ešteže pri tej všetkej oprávnenej podozrievavosti je miesto aj na smiech...Tu je záver letného spravodajského článku od kmeňového reportéra novín Juraja Handza, ktorý kritizoval úpravu zelene v Čiernikovom Starom Meste:

SkryťVypnúť reklamu
...Na margo kvetinovej výzdoby v meste sa žiada dodať, že v prípade cibuľovín šlo o darovaný materiál. Pevne veríme, že riaditeľ spoločnosti VEPOS Jozef Cepek nám predloží aj informácie o finančných nákladoch na zeleň, ak ho o to požiadame.
Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu