
Prečo ste podali výpoveď?
Podľa popisu práce, ktorý je súčasťou mojej zmluvy s TA3, zodpovedám za objektivitu reportáží a som povinný konať v súlade s právny poriadkom SR a medzinárodne uznávanými zásadami novinárskej etiky. TA3 túto zmluvu podstatne porušila a to popretím základných princípov nezávislej žurnalistiky. Počas príprav, výroby a vysielania relácie Čierny Peter dochádzalo zo strany generálneho riaditeľa TA3 (GR) k selekcii pripravovaných tém už počas ich nakrúcania, prípadne pred ich finálnym strihom. Samotné pokyny na neodvysielanie už nakrútených reportáží zo strany GR pritom ohrozovali vysielanie relácie Čierny Peter. To všetko sa dialo napriek opakovaným upozorneniam adresovaným z mojej strany priamo vedeniu TA3 o nevhodnosti a nesprávnosti takýchto zásahov. Situácia vyvrcholila koncom leta (v čase mojej neprítomnosti) neodvysielaním kompletne nakrútenej reportáže o ministerstve obrany, ktorú som dal vyrobiť ja a GR bol o nej informovaný. Ďalším dôvodom môjho rozhodnutia je príkaz generálneho riaditeľa TA3, ktorým mi ukladá povinnosť predkladať mu písomný zoznam respondentov, ktorých reportéri relácie Čierny Peter v pripravovanej reportáži plánujú osloviť. V tejto situácii a za týchto okolností nemôžem ďalej zodpovedať za reláciu Čierny Peter ako vedúci reportér publicistiky.
Podali výpoveď aj ďalší redaktori Čierneho Petra?
Moje posledné informácie z utorka sú také, že reportér Peter Janků požiadal o rozviazanie pracovného pomeru dohodou. Momentálnu situáciu v jeho prípade ani v prípade ďalších reportérov nepoznám. Ja som ešte pred odchodom z TA3 konzultoval s reportérmi námety na reportáže a schválil ich výrobu do najbližšej relácie v budúcom týždni.
(G.Š. - Peter Janků sa k tomu, či dal výpoveď alebo k jej prípadným okolnostiam nechcel nijako vyjadrovať.)
Veríte článkom v TRENDE/mediálne.sk a SPW, že v spravodajstve a publicistike TA3 sa používajú tzv. čierne a biele zoznamy, teda určité firmy a osoby sú v práci redaktorov povinne preferované, resp. sú o nich zakázané negatívne zmienky, a iné zase naopak? Pre SPW ste v júni povedali , že vo Vašej relácii o zoznamoch nič neviete.
Redakcia relácie Čierny Peter sa nikdy takzvanými čiernymi alebo bielymi zoznamami v písomnej podobe neriadila. Po medializovaní tohto problému mi však minimálne dvaja ľudia z redakcie spravodajstva TA3 potvrdili, že zoznamy existujú a aj sa nimi riadia. V jednom prípade som tieto zoznamy aj videl na vlastné oči. Na základe tohto článkom v Trende a SPW verím. Opakujem ale, že mne osobne tieto zoznamy nikdy neboli poskytnuté ani som sa nimi nikdy neriadil.

Štofaník pôsobil v TA3 od novembra 2005, kde prišiel z Rádia Twist. V 2007 sa stal šéfreportérom investigatívnej relácie Čierny Peter. Ako TA3 na svojom webe oznamuje, Štofaník je držiteľom Novinárskej ceny 2007. TA3 sa v tlačovej správe z leta tohto roku chválila , že televízia už má v tomto roku tri novinárske ocenenia - dvakrát za Štofaníka a raz za prácu Janků.
Stanovisko riaditeľa TA3 Ľubomíra Belfiho sa SPW zatiaľ nepodarilo získať. Vo februári odišlo z TA3 šesť redaktorov. Ako vtedy napísal denník SME:
Šiesti redaktori spravodajstva televízie TA 3 včera dali výpovede: Boris Chmel, Ľubomíra Raková, Beáta Skyvová, Ivan Rudolf, Júlia Pavluová a Dalibor Skladan. Sťažujú sa na zásahy generálneho riaditeľa Ľubomíra Belfiho do reportáží.
O pár mesiacov neskôr odišla aj Soňa Miháliková. Vedenie TA3 informácie o zásahoch do spravodajstva či publicistiky kvôli svojim osobným či obchodným stykom dlhodobo opakovane odmieta.
PS TA3 dostala včera za odvysielanie skrytej reklamy od licenčnej rady sankciu v podobe odvysielania upozornenia o porušení zákona, ale nie peňažnú pokutu. To sa ale televíziám podniká. Stačí zinkasovať peniaze za skrytú reklamu, odvysielať ju, potom prípadne dať oznam o porušení zákona, ale nelegálne peniaze televízii ostanú. Prečo nie je za skrytú reklamu automaticky aj peňažný trest, povedzme vo výške dvoj, trojnásobku sumy, akú by firma musela vynaložiť na reklamu za obdobný vysielací čas?