Citujem SME k včerajšej udalosti na Špeciálnom súde:
Všetci traja konatelia spoločností BMG a Horizont Slovakia sú vinní z miliardových podvodov...Od roku 1997 do roku 2002 vylákali od ľudí na základe 850-tisíc zmlúv viac ako 63 miliárd korún ...Poškodeným viac ako 120-tisíc ľuďom spôsobili škodu 14 miliárd korún.
Ako je dobre známe, šéf spravodajstva a publicistiky ako aj moderátor TA3 Alfonz Šuran bol práve v rokoch 2000-2002 hovorcom Horizontu (na súde s Frunim a spol. aj svedčil ). Len dva príklady jeho vyjadrení, necelý rok pred krachom.
SME , Konateľov českej BMG obvinili z podvodu, 26.5.01
....Na otázku, či vie špecifikovať, ako konatelia českej BMG naplnili porušili zákon, Šuran odpovedal: "Nepoznám české právo, k tomu sa nevyjadrím, je to skôr otázka pre políciu Českej republiky." Spoločnosť podľa neho nevidí dôvod na obavy slovenských klientov.
TREND, Rezort financií spresnil ofenzívu voči nebankovým subjektom, 18.4.01
... BMG Invest tvrdí, že získava zhodnotenie z podnikateľských aktivít ostatných spoločností v skupine, ktorú zastrešuje Horizont Slovakia, o.c.p., a.s., Košice. Kumulovaná strata celej skupiny za posledné tri roky podľa údajov spoločnosti dosiahla 1,5 mld. Sk...."Vítame každú aktivitu ministerstva financií, ktorá povedie k zlepšeniu konkurenčného prostredia na slovenskom finančnom trhu. Ak bude zákon prijatý tak, ako ho ministerstvo predstavilo, bude trh očistený od firiem, ktoré majú s vkladmi občanov nečestné úmysly," reaguje na plánovanú legislatívnu úpravu riaditeľ vonkajších vzťahov Horizontu Slovakia Alfonz Šuran. BMG Invest chce zostať na trhu i naďalej a "rád sa prispôsobí novej legislatíve".
Čo robí v spravodajskej televízii na vysokom poste bývalý hlas a tvár takého kolosálneho podfuku? Chcem vidieť, ako CNN prijíma do spravodajstva exhovorcu Enronu a ešte ho šupne na obrazovku... Ako sa mohli cítiť diváci napríklad 18.decembra minulého roka pri Hlavných správach (posledná správa)?:
Záverečné reči v kauze tunelovania nebankoviek
Alfonz ŠURAN, moderátor
--------------------
Tresty okolo dvanásť rokov žiada prokurátor pre obžalovaných v kauze tunelovania nebankových spoločností BMG a Horizont. Ich advokáti naopak tvrdia, že ani výpovede svedkov, ani dôkazy vo vyše päťdesiatosemtisícstranovom spise ich vinu nepreukázali. Žiadajú preto oslobodenie svojich klientov.
Martin LINHART, redaktor
--------------------
Dokazovanie a najmä znalecký posudok podľa špeciálneho prokurátora jednoznačne potvrdili, že bývalé vedenie Horizontu a BMG lákalo od ľudí peniaze podvodom. Spoločnosti sľubovali vysoké výnosy, pritom netvorili žiadny zisk.
....
Nehovoriac o tom, že Horizont poskytol štartovací kapitál 150 miliónov korún (oficiálne za reklamu) pre vznik TA3.
Včerajšie rozhodnutie Špeciálneho súdu je celkom peknou príležitosťou pre TA3 ukázať tomu Sokolovi cestu, no nie?
Update 12.1: Hovorkyňa TA3 reaguje (celá reakcia):
...Hľadanie paralely medzi týmto postom a slovenským vojnovým štátom, ktorý arcibiskup Sokol označil ako obdobie blahobytu, sa javí priam absurdné.... Hovoriť o období porušovania ľudských práv ako o priaznivej etape našej histórie, je prinajmenšom zarážajúce. Zastávať pozíciu hovorcu je štandardné. Hovorca predsa nie je konateľ firmy, ktorý zodpovedá za jej chod a finančné transakcie. TA3 minulosť Alfonza Šurana rešpektuje, keďže si svoju prácu vykonáva profesionálne, zodpovedne a svedomito.
Čo sa týka zmienky o štartovacom kapitále pre TA3, je vo vašom článku nesprávne interpretovaná. Išlo o obchodnú zmluvu o reklame, ktorá bola v tom období realizovaná vo všetkých dôležitých elektronických a printových médiách, vrátane denníka Sme, ktorý ročne dostal na inzerciu desiatky miliónov korún. V už publikovaných informáciách bolo uvedené, že do médií menované spoločnosti celkovo investovali ročne viac ako miliardu korún.
Školkay v konflikte záujmov: Dvaja čitatelia, ale aj článok Michaely Stankovej ma upozornili na skrytý konflikt záujmov u mediálneho analytika Andreja Školkaya, ktorý vo svojom pravidelnom stĺpčeku v SME v pondelok kritizoval úroveň našich mladších novinárov, ako aj Fakulty masmediálnej komunikácie na Univerzite sv.Cyrila a Metoda v Trnave. Bývalý študent fakulty (i Školkaya) Šimon Škoviera mi napísal:
V prvom rade treba zdoraznit, že na kritizovanej fakulte sám učil, čo je v článku netaktne zamlčané. Z fakulty musel odist... K samotnemu clanku: V uvode miesa autor hrusky s jablkami. Pretoze prechadza od slovensko-ceskych novinarov a tiez citacie premiera Zemana k najhorsej slovenskej fakulte. Pan Skolkay ucelovo pouziva pojem masmedialna komunikacia. Nie je to synonymum zurnalistiky ani novinarstva. Fakulta ani nedeklaruje, ze vychovava novinarov. Medialny analytik pozabuda na fakt, ze velka cast dnesnych novinarov nema vysokoskolske vzdelanie. A len mizive promile z nich vystudovalo FMK UCM. Autor v uvode cituje tri politicke, ale najme osobnostne karikatury. Vychadzat v tomto pripade z ich vyjadreni je pri najlepsom cudne. Nie som si tiez celkom isty priamou umerou medzi vzdelanim a dobrym novinarom. Tu su predsa podstatne(aj) ine vlastnosti. Jeho implikacia Murphyho zakonov je uz len smutnou ironiou na zaver.
Andrej Školkay mi informácie o svojom pôsobení a nezhodách potvrdil:
Ucil som, nepredlzili mi zmluvu, lebo som sa odmietal podielat na tom, co sa tam dialo. myslim tym rozne necestne intrigansko-konspirativne praktiky a porusovanie prava a prav zo strany niektorych miestnych funkcionarov a odbornu vedecku a pedagogicku neschopnost velkej casti miestnych pedagogov, cest vynimkam. .... nech sa nad sebou zamyslia. a najma nech sa zamyslia politici, ktori za tento stav nepriamo zodpovedaju.
Ku chýbajúcemu uvedeniu konfliktu záujmov v článku sa Školkay nevyjadril.
Update 12.1: Školkay mi odpovedal:
aky konflikt? fakty sedia. napisal som nieco nepravdive, alebo zaujate? vychadzal som z oficialnych udajov, na ktorych priprave som sa nepodielal. je fakt, ze to mozem potvrdit aj ako osobnu skusenost. a na tej fakulte uz rok a pol neposobim. to ju nikdy nemozem potom uz kritizovat? konflikt by predsa bol, ak by som ju obhajoval, nie?
SME zvyšuje transparentnosť: Veľmi sa mi páči, že aj v SME pripravili pracovné životopisy členov redakcie, tak ako to robia televízie. Pri každom online článku má teraz čitateľ možnosť prípadne si prelustrovať autorova, najmä ak mu napríklad niečo nesedí z pohľadu konfliktu záujmov. Dúfam, že tie životopisy obsahujú aj zoznam všetkých mimonovinárskych aktivít, ktoré by mohli byť relevantné pre posudzovanie práce novinára.
PS Na druhej strane nerozumiem, prečo koncoročný odchod komentátora Petra Javůrka či zástupkyne šéfredaktora Barbory Javůrkovej prešlo SME mlčaním. Nemá to čitateľa čo zaujímať, nezaslúži si to vysvetlenie? Medialne.sk vysvetlenie má.
PPS Update 11.1: Ani komentátor Pravdy Martin Krno už nie je na svojom viacročnom mieste, ako mi potvrdil šéfredaktor Pravdy. Ani o tom sa čitatelia, tentoraz v Pravde, nič nedozvedeli.