USA: opäť manipulovanie s fotkami, napr. dokreslená basketbalka

Desiatky manipulovaných fotiek jedným americkým fotografom len v tomto roku

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Opakované manipulovania s fotkami sa po minuloročnom prípade v Reuters objavilo tentokrát v Toledo Blade, denníku zo štátu Ohio v USA (denník má zhruba dvojnásobný náklad oproti SME). Po odhalení manipulácie jednej fotky (odstránení človeka) a preverení fotiek z tohto roka našli editori desiatky Photoshopom manipulovaných fotiek, kde boli väčšinou odstránené detaily kaziace dojem (zeleň, drôty, stĺpy, ľudia) a naopak v niektorých prípadoch boli detaily primaľované (puk, basketbalka, zeleň) – pozri tri príklady.

Fotograf Allan Detrich ponúkol redakcii 79 manipulovaných fotiek, tri štvrtiny aj boli publikované, či už v denníku alebo na ich webe. Denník sa včera druhýkrát ospravedlnil. A jeho hlavný editor vysvetľuje (cituje tiež etický kódex fotografov):

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Keď reportér alebo fotograf z Blade pokrýva spravodajskú udalosť, redakcia a čitatelia očakávajú presný záznam udalosti. Reportéri a editori nesmú meniť citáty alebo udalosti tak, aby vyzneli dramatickejšie. Fotografovia a fotoeditori nemôžu digitálne meniť obsah zachytenej fotky s cieľom urobiť obraz silnejším a umeleckejším.

Inak ten fotograf bol raz nominovaný na Pulitzera a dostal vraj kopu iných cien. Prvé prichytenie vysvetľoval tak, že si fotku upravoval pre osobné účely a potom ju omylom poslal redakcii. Po začatí vyšetrovania jeho archívu deň na to podal výpoveď.

Denník ako aj agentúra AP, ktorá Detrichove fotky tiež publikovala, všetky fotografove fotky z archívov a webu zmazali alebo zneprístupnili.

(via Romenesko)

Kto ocení odchod Gyurovszkého?: Nový stážista SPW (a študent politológie) Martin Gonda píše:

"Odchod poslancov bola klasická téma predošlého volebného obdobia. Po nezhodách v strane poslanec buď zo strany dobrovoľne odišiel alebo bol vylúčený, no poslanecký mandát si ponechal a stal sa tzv. „nezávislým poslancom”. V prípade Gyurovszky si slovenské média nevšimli, že ide o prvý prípad od roku 2002, kedy sa nespokojný poslanec svojho mandátu vzdal a ostáva naďalej členom kritizovanej strany. ... Gyurovszký to mal v strane trochu ľahšie, nebol vyhodený, len nekandidoval do predsedníctva strany, naďalej zostáva predsedom organizácie v Šali. Spravil to, čo od nespokojencov v strane média aj analytici očakávali, dnes nimi ostáva nepovšimnutý."

SkryťVypnúť reklamu

Markiza sa ospravedlňuje: Wow, tak predsa sa to dá, uverejniť opravu v TV spravodajstve:) Síce dva týždne po, ale jasne a zrozumiteľne. Výborné.
Inak pôvodný chybný príspevok urobil (3krát záber na zlú budovu plus standup pred ňou) Michal Farkašovský.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu