
Príklad prvý: deň po finále hokejovej Ligy Majstrov Zürich-Magnitogorsk napísal Švajčiar Martin Merk na stránke Medzinárodnej hokejovej federácie autorský článok. Začal takto:
It was 1965 when the IIHF started European club competitions. And in 2009, a team from Switzerland... finally won one of those major European events...atď.
Ako ma upozornil čitateľ, v ten istý deň uverejnila článok verejnoprávna agentúra TASR, a to s rovnakým úvodom:
Bolo to v roku 1965, keď Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) začala s európskou klubovou súťažou. A je to rok 2009, kedy sa z víťazstva v prestížnej súťaži prvý raz tešilo švajčiarske mužstvo.
Plus ďalších 300 slov. Okrem mierneho skrátenia šlo takmer o doslovný preklad Merkovho článku, navyše bez uvedenia zdroja. Od TASR plagiát ďalej prebrali aj slovenské portály hokejportal.sk, šport.sk či aktuálne.sk .
Anna Ghannamová, riaditeľka komunikácie TASR, mi na moju otázku napísala:
Redaktor TASR omylom neuviedol zdroj, za čo sa TASR dodatočne ospravedlňuje. Budeme sa snažiť, aby sme takéto zlyhania, aj začiatočníkov, odstránili.
Update 5.2: Vedúci športovej redakcie TASR vysvetľuje, ako sa to malo stať.
Príklad druhý: Minulý týždeň bol časom vysvedčení, a ako si pamätáme, aj istého chaosu. Pozrime sa na objem času, ktorý naše celoštátne televízie venovali minulý týždeň problémom s odovzdávaním školských vysvedčení školákom. Ide o tieto spory: slovné vs číselné hodnotenie prvákov, nedodané tlačivá, výzva na odvolanie Mikolaja exministrom Froncom.
STV – žiadna reportáž, dve čítané minisprávy, spolu 45 sekúnd
TA3 – dve reportáže, spolu 3 minúty 29 sekúnd
Joj - dve reportáže, spolu 4 minúty 8 sekúnd
Markíza – tri reportáže, spolu 5 minút 1 sekunda
Možno náhoda, veď načo by verejnoprávna televízia márnila čas takou bulvárnou témou ako je školstvo a forma hodnotenia žiakov.
A možno to náhoda nie je. Ministerstvo školstva je rezortom SNS.
Podľa minulotýždňovej tlače za vedením STV stojí hlavne SNS. V minulom roku vo svojom hlavnom spravodajstve STV pod vedením Jána Šmihulu ignorovala nenávistné výroky Jána Slotu, minimalizovala problémy Janušekovho nástenkového tendra a uverejnila aj reportáž, ktorá ponúkla videnie slovensko-maďarských sporov len z pohľadu nacionalistov z SNS.
Ešteže náš minister kultúry je aktívny, a rieši - Slovenský rozhlas.
Sľub zmeniť zákon o voľbe prezidenta: je podľa TA3 v programovom vyhlásení súčasnej vlády, tá ho však neplní. Po reportáži Anny Vojtekovej
Že je zákon o voľbe prezidenta deravý, si však predseda parlamentu uvedomuje. Aj vláda sa dokonca v programovom vyhlásení zaviazala, že volebný zákon zmení a odstráni deformácie.
To tvrdil aj jej kolega Tomáš Grečko cez víkend:
Novelizovať zákon o voľbe prezidenta sa pritom zaviazala aj vláda Roberta Fica vo svojom programe. Neurobila tak ale ani dva a pol roka od svojho zvolenia.
Snaha žiadať zodpovednosť za neplnenie sľubov je chvályhodná. Lenže - slovo prezident sa v programe nevyskytuje ani raz. Žiadny sľub o zmene volieb prezidenta v programovom vyhlásení nie je. Program sa zmieňuje o napravení volebného zákona, podľa ktorého sa volia poslanci. Súvisí to práve s tým, že Smer pred voľbami sľuboval zaviesť aspoň sčasti väčšinový volebný systém, aby sa zabránilo kupovaniu poslancov.
Radičová v Markíze: Že Harabin je v zábavných reláciách Markízy často si všimlo veľa ľudí. Ako ma upozornil čitateľ, ani s Radičovou to nie je zlé. V prvej polovici januára bola v Na Streche a minulý týždeň v Aj múdry schybí. A to sú relácie, kde Markíza politikov takmer vôbec nemáva. Na rozdiel od Smotánky, kde podľa SME minulý rok najčastejšie vystupovali z politikov Harabin a – Radičová.