“ Ceny budú rásť rýchlejšie “ a „ Na budúci rok môžeme čakať až 7-percentné zdraženie potravín“, znejú titulok a nadtitulok článku v SME . Ľuboš Jančík popisuje odhady medziročnej inflácie pre Slovensku pre rok 2008 od OECD. V úvode píše:
Ceny na Slovensku budú rásť rýchlejšie, najmä pre drahú ropu, ktorá zvyšuje ceny palív aj energií. Ale aj pre výrazne drahšie poľnohospodárske plodiny ako kukurica či pšenica. Tie zasa spôsobujú zvyšovanie cien väčšiny potravín. Práve tie by mali v budúcom roku zdražieť najviac.
Článku trochu chýba rozlišovanie, o akej inflácii je reč. Vety o zdražení totiž neznamenajú, že ceny pôjdu ešte v uvedených percentách vyššie z úrovne, na ktorej práve nakupujeme. Ide o zvýšenie odhadu medziročnej inflácie pre rok 2008, teda porovnanie priemeru 2008 verzus 2007. Keďže vlna zdražovania ropy aj potravín prišla túto jeseň (pozri čísla Eurostatu: doprava a potraviny ), nutne väčšinu budúceho roka sa v medziročnom porovnaní budú ukazovať zvýšené čísla inflácie. Ale ceny z úrovne, na ktorej teraz v decembri sme, už podľa všetkého príliš neporastú. Autor to cez výroky analytikov vlastne aj ukázal v článku:
Ropa by podľa neho nemala pokračovať v zdražovaní z posledných mesiacov. No infláciu v budúcom roku potlačí aj preto, že začiatkom tohto roka bola cena ropy takmer o polovicu nižšia ako v súčasnosti. Jej zlacnenie na budúci rok pritom dnes nikto neočakáva.
...
„Medzi príčiny vyššej inflácie okrem pretrvávajúceho vplyvu vysokých cien potravín a rastu nepriamych daní zahŕňa OECD aj efekt prechodu na spoločnú menu euro,“ povedal analytik Volksbank Vladimír Vaňo.
Jančíkov článok nie je zlý, ale mám dojem, že (aj z titulkov) sa bežný čitateľ zľakol viac ako bolo nutné...
Investigatíva TA3: Peter Janků aj Vincent Štofaník z relácie TA3 Čierny Peter mali v utorok veľmi dobré reportáže o podivnej nájomnej zmluve pre Cargo za minulej vlády, ako aj o šafárení s eurofondami. Celá relácia stála za to.
TA3 o interrupciách: Marek Poracký ma upozornil na príspevok Ľubomíra Lehotského z TA3, keď v utorok informoval o rozhodnutí Ústavného súdu:
Ústavný súd na dnešnom verejnom pojednávaní v Košiciach vyhovel iba časti návrhu poslancov, podľa ktorých naša ústava neumožňuje prerušiť tehotenstvo z genetických dôvodov do dvadsiateho štvrtého týždňa. Skupine poslancov, ktorú zastupoval Daniel Lipšic, sa viac zmien presadiť nepodarilo.
Poracký komentuje: „US SR nie je parlamentom, len v parlamente sa daju presadzovat zmeny, nie na sude; sud rozhoduje o navrhu, ktory navrhovatel podal; ten nasledne po posudeni vsetkych okolnosti rozhodne ci navrhu vyhovie alebo nie; cize ziadne presadzovanie“
Zverejnením nálezu Ústavného súdu stratí sporná vyhláška platnosť, no zákonodarcom nič nebráni prijať právnu úpravu, v ktorej by bolo inak ošetrené vykonávanie interrupcií až do dvadsiateho štvrtého týždňa.
Poracký: „tu nejde o zverejnenie nalezu, ale o vyslovenie rozhodnutia - ÚS SR rozhodol v utorok; teraz pozor: podla Ustavy SR: Ak ústavný súd svojím rozhodnutím vysloví, že medzi právnymi predpismi je nesúlad, tak strácajú príslušné predpisy účinnosť ; Ak tak neurobia, také predpisy, ich časti alebo ustanovenia strácajú platnosť po šiestich mesiacoch od vyhlásenia rozhodnutia; lehota sa pocita od vyhlasenia rozhodnutia. platnost a ucinnost sa v prave nerovna.“
Národná rada by mala novelizovať interrupčný zákon do šiestich mesiacov. Ak sa tak nestane, dnešný nález Ústavného súdu stratí platnosť.
„Ale nalez US SR nikdy nestraca platnost!“
Anonymné ceny na filmovom festivale: Ľubo Tuchscher ma upozornil, ako Patrícia Macíková v utorkovej reportáži o filmových cenách ani raz nespomenula názov a organizátora ceny – že šlo o ceny filmového portálu kinema.sk s názvom Kinema film roka 2007. Možno sa STV nepáčila komerčná značka v mene ceny, ale názov je predsa dôležitý. Ceny môže rozdávať hocikto, dôležitá je kvalita poroty a tradícia, ktorú naznačuje práve meno organizátora či názov. Či len o to v správe išlo, že cenu „nejakých organizátorov“ dostala aj STV?
Čo sa deje s výdavkami v rozpočte 2008: V príspevku o schválení rozpočtu Marek Zgalinovič z STV zahlásil:
Absolútnou prioritou vládnej koalície je snaha prijať euro za našu novú menu v roku 2009. Aj preto musela výrazne znižovať výdavky.
Znižovať výdavky? Oproti požiadavkám rezortov, alebo ako? Veď medziročne v rozpočte výdavky narastú nominálne o 9%, to pri plánovanej 2%-tnej inflácii (teda reálny nárast), a pri ani nie 7%-tnom raste HDP. Kde tu je výrazné znižovanie? Skôr o znižovaní deficitu by sa dalo hovoriť, keď už.