
Opravy chýb sú pre médiá nepríjemné, ale z pohľadu dôveryhodnosti a zodpovednosti je to nutná vec. Obzvlášť žurnalistika je typ práce, kde sa chybám vyhnúť nedá. Často za pár hodín potrebujete získať všetky základné informácie, niekedy o probléme, o ktorom ste nikdy nepočuli. A potom musíte veci overiť a poskladať do pár sto slov. Aj preto sa o novinárčine hovorí, že robí len prvý draft (prvú verziu) histórie.
V našich médiách by som inak viac ako výskyt chýb ešte stále skôr kritizoval celkový nedostatok zverejňovania opráv. U nás určite zatiaľ pri porovnávaní s vyspelým svetom platí, že čím viac opráv, tým lepšie (viac poctivosti a zodpovednosti, nie nutne horšia kvalita). Nezamlčiavanie chýb a ich poctivé priznávanie svedčí o zdravom prístupe žurnalistov k verejnosti, ale aj ku konkurencii a k vlastnej práci.
Kanadský blog Regret the Error vyhodnocuje každý rok najvtipnejšie a najzvláštnejšie ( a pre médiá niekedy najzahanbujúcejšie) tlačové opravy v svetových, najmä amerických médiách. Tento rok vyhrala oprava z Washington Post:
A Nov. 26 article in the District edition of Local Living incorrectly said a Public Enemy song declared 9/11 a joke. The song refers to 911, the emergency phone number.
Novinár si vo svojej kritike rapovej pesničky „911 je vtip“ splietol symbol útokov 11. septembra (9/11) s americkým kontaktným telefonickým číslom v prípade núdze (911). Pieseň kritizovala to druhé...
V zozname blogu je kopa opráv bulváru za výmysly o údajných škandáloch celebrít, ale aj chybná fotka človeka obvineného z terorizmu na súde – namiesto obvineného zverejnili iného zarasteného pána tmavej pleti - na mieste prítomného agentúrneho novinára.
Tu je teda môj výber z tohtoročných opráv v našich médiách. Opakujem – na jednej strane je zlé, že k takým chybám došlo, na druhej strane – vďaka, že tie opravy napokon prišli.
SME:
V stredu 22. apríla sme v článku Za hokejom cestujú autom nesprávne uviedli, že v Zürichu by mali fanúšikovia počas hokejových MS využívať na dopravu metro. V meste však nie je.
V Zürichu funguje električka, autobus, trolejbus a S-bahn.
V článku Laver: nepočítali sme víťazstvá a rekordy z 2. februára bolo vo vynáške nesprávne uvedené, že Grand Slam medzi ženami získali Američanka Connollyová a Austrálčanka Brinkerová. Ide o jednu a tú istú osobu Maureen Connolyovú-Brinkerovú.
K nekrológu Jurija Trušečkina sme 24. januára omylom pripojili fotografiu stále žijúceho Johna McCaina, ktorého mal údajne Trušečkin v roku 1967 zostreliť nad Vietnamom.
V texte pod fotografiou k článku Chrípka už zatvára školy sme v sobotu 31. januára odporúčali podávať deťom pri vysokých teplotách acylpyrín. Deťom sa v skutočnosti acylpyrín neodporúča, ich stav môže ešte zhoršiť. Je ľahko nahraditeľný napríklad Paralenom.
V článku Pekinský pračlovek ostarel o 200-tisíc rokov nášho spolupracovníka Zdeňka Urbana z 12. marca (str. 26) sme vinou redakcie nesprávne uviedli objem mozgov Homo erectus aj Homosapiens v štvorcových centimetroch. Samozrejme ide o kubické centimetre. Autorovi aj našim prapredkom sa ospravedlňujeme.
Nový Čas:
Dňa 12. septembra 2009 sme v denníku Nový Čas na titulnej strane pod titulkom Misska Michaela Pribišová - Unikol zoznam prostitútok - Sex s Berlusconim? a na stranách 2 a 3 v článku Finalistka miss Michaela Pribišová -Bola na párty v Berlusconiho vile?! uverejnili nepravdivé informácie: "Medzi ženami, ktoré boli ochotné za finančnú odmenu robiť spoločnosť talianskemu premiérovi a jeho priateľom, bola údajne aj Slovenka!... Najnovšie je mladá Slovenka spájaná aj s talianskym premiérom Silviom Berlusconim, ktorý si do svojej vily pravidelne objednáva luxusné spoločníčky... Jeho dvorný dohadzovač Gianpaolo Tarantini prezradil, že Berlusconi urobil najmenej osemnásť párty, na ktorých bola približne tridsiatka žien. Každá z nich musela súhlasiť s tým, že v prípade potreby jej nebude prekážať ani sex. Medzi dievčatami mala byť podľa denníka Daily Mail aj mladá Slovenka Michaela Pribišová...i., ktoré sa nezakladajú na pravde, pretože Michaele Pribišovej nikdy nebola poskytnutá a ani ponúknutá finančná odmena za robenie spoločnosti talianskemu premiérovi a jeho priateľom, nikdy s ním nemala pomer a ani nikdy nesúhlasila s tým, že v prípade potreby jej nebude prekážať sex, za čo sa finalistke miss Michaele Pribišovej ospravedlňujeme. Nový Čas použil v článku o Michaele Pribišovej informácie britského denníka Daily Mail. Tieto sa nepodarilo overiť priamo u Michaely Pribišovej, preto sa od zverejnených nepodložených špekulácií dištancujeme.
V čísle 5 sme v postupe „Ako vymeniť zásuvku" omylom uviedli, že hnedý vodič sa má nainštalovať vpravo dole od kolíka a modrý vľavo dole od kolíka. Správne majú byť vodiče pripojené naopak. Za chybu sa ospravedlňujeme.
Nový Čas v piatok chybne uviedol informáciu, že Viliam Rumanko povedal, že primátorku volili a volia iba obmedzení ľudia. Autorom tohto výroku je v skutočnosti jeho kolega Ľudovít Chládek. Nový Čas sa Viliamovi Rumankovi ospravedlňuje.
Ospravedlňujeme sa Eleonóre Mojsejovej za článok uverejnený dňa 02. 02. 2007, v ktorom sme tvrdili, že bola liečená na Prednej Hore na psychiatrii kvôli tomu, že je psychicky chorá, konkrétne závislá od nakupovania a toto chorobné nakupovanie ju priviedlo k psychiatrovi. Naše tvrdenia sa absolútne nezakladali na pravde, boli vymyslené, Eleonóra Mojsejová sa na Prednej Hore nikdy neliečila, ani nikdy nevyhľadala pomoc psychiatra, nie je chorobne závislá od nakupovania.
Vo včerajšom Novom Čase bola na str. 1 a 8 uverejnená fotografia Zuzany V. k článku o úmrtí detskej lekárky v Ružinove. Čitatelia nás upozornili, že ide o zámenu osôb s identickým menom. Z prostredia pediatrov sme získali svedectvá, ktoré nevyvrátili, že ide o totožnú osobu. Za uverejnenie fotografie ženy, ktorej totožnost sa nám nepodarilo overiť, sa čitatelom a dotknutým osobám ospravedlňujeme.
Markíza:
V sobotňajšom vydaní Televíznych novín sme nepresne uviedli informáciu, že lietadlo spoločnosti Seagle Air vypúšťalo nad Košicami palivo. Podľa vedenia spoločnosti boeing nad mestom krúžil kvôli technickej chybe, no palivo nevypúšťal. Z bezpečnostných dôvodov lietadlo nakoniec pristálo v Bratislave. Za chybu sa ospravedlňujeme.
Hospodárske noviny:
V článku „Priemysel ožije asi najskôr o dva roky“ v Hospodárskych novinách z 10. septembra sme nesprávne uviedli informáciu, že v Podpolianskych strojárňach v Detve pracuje už len pár ľudí a hrozí zánik firmy. Spoločnosť PPS Group zamestnáva viac ako 550 ľudí, nevykazuje stratu a postupne prijíma zamestnancov. Za nesprávne informácie sa čitateľom a spoločnosti ospravedlňujeme.
V infografike k článku „Lacné telefonovanie“, ktorá bola uverejnená v Hospodárskych novinách v piatok 15. mája na štvrtej strane, sme omylom zamenili logá telekomunikačných spoločností Orange Slovensko a T-Mobile Slovensko. Za chybu sa čitateľom aj obidvom mobilným operátorom ospravedlňujeme.
27. marca 2009 sme v minirozhovore s Monikou Sýkorovou – Učíme deti nebáť sa – nesprávne uviedli, že každé štvor- až päťročné dievča a každý osem- až dvanásťročný chlapec zažije do osemnásteho roku aspoň jedno sexuálne násilie, ktoré môžeme označiť ako trestné. Ako nás upozornila Monika Sýkorová, správny údaj je, že každé štvrté až piate dievča a každý ôsmy až dvanásty chlapec zažije do osemnásteho roku aspoň jedno sexuálne násilie, ktoré môžeme označiť ako trestné.
Mojím osobným víťazom na tento rok je oprava z Pravdy, ktorá vyšla minulý víkend:
V recenzii Alkohol, smrť a krv, ktorá vyšla 7. novembra na tejto dvojstrane, sme napísali, že Rudolf Sloboda bol členom komunistickej strany, aj to, že priznal, ako sa stal spolupracovníkom ŠtB. Omylom sme stotožnili postavu románu s jeho autorom. Rudolf Sloboda nebol členom komunistickej strany ani nespolupracoval s ŠtB.
Autorovi, pozostalým a čitateľom sa ospravedlňujeme.
Šťastné a veselé.