Zákaz fajčenia v baroch nemá jasnú podporu verejnosti

Na rozdiel od zákazu fajčenia v reštauráciách či na pracoviskách

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Obrázok blogu
(zdroj: flickr - hamed masoumi)

Lukáš Fila zo SME dnes v komentári k fajčeniu píše:

S názorom Richarda Rašiho, že fajčenie na verejných miestach by malo byť zakázané, sa stotožňuje sedem z desiatich ľudí na Slovensku. Aspoň podľa dôvodovej správy, čo jeho ministerstvo vypracovalo k návrhu zákona chrániaceho nefajčiarov, ktorý v oklieštenej podobe prešiel parlamentom. Prečo teda bude aj naďalej možné fajčiť v baroch a krčmách bez obmedzenia a v reštauráciách za novovybudovanými stenami?

Dôvodová správa ministerstva zdravotníctva skutočne uvádza:

Z domácich i európskych prieskumov verejnej mienky vyplýva skutočnosť, že viac ako 70 % občanov Slovenskej republiky by prijalo úplný zákaz fajčenia na verejných miestach.

Lenže dosť záleží, čo to verejné miesto je. V EÚ najreprezentatívnejší prieskum o názoroch na zákaz fajčenia vydal Eurostat v roku 2006. Za Slovensko sa ho zúčastnilo 1056 ľudí nad 15 rokov. Tu sú výsledky k otázke "Ste za zákaz fajčenia v nasledovných miestach?":

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

miesto

za

proti

Kancelárie

91

8

Obchody, letisko

88

10

Reštaurácie

75

24

Bary, krčmy

51

47

Zdroj: Eurostat 239, január 2006, zvyšní respondenti odpovedali neviem
Vzhľadom na štatistické odchýlky sú teda názory na zákaz fajčenia v baroch zhruba v rovnováhe (hoci zástancovia zákazu sú vo svojom názore vášnivejší ako odporcovia). V prieskume Eurostatu bolo Slovensko 6.najvlažnejšie z 25 krajín v podpore zákazu fajčenia v baroch a krčmách. Preto sa ani tak nezdá, že by boli poslanci novo schváleným zákonom ohľadom týchto prevádzok silne mimo názorov verejnosti. Neférové je skôr používanie argumentu, že verejnosť je celkovo jasne za ten zákaz aj v baroch.

Problematická sa mi zdá aj mapa SME o zákazoch fajčenia v Európe.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Väčšina krajín vykazuje zákaz úplný zákaz v podnikoch. Ale čo presne sú tie „podniky“? Podľa Wikipedie je práveže vo väčšine krajín legislatívne stále zachovaná možnosť oddelenej fajčiarskej miestnosti, zväčša bez možnosti podávania jedál a s určitým limotom rozlohy. Aj v tomto prípade SME stavia Slovensko opticky ďalej od hlavnej európskej praxe ako v skutočnosti od platnosti nových zmien bude.

PS Ešte k dôvodovej správe ministerstva zdravotníctva. Je tam krásny dôkaz, ako mizerne sa u nás pripravuje legislatíva. Autori správy píšu:

Návrh zákona vychádza z odporúčaní Národného programu kontroly tabaku, ktorý vláda Slovenskej republiky schválila uznesením č. 398 z 2. 5. 2007. V rámci programu sú stanovené dve základné stratégie, ktoré vedú k zníženiu výskytu fajčenia a znižovaniu spotreby tabakových výrobkov. Prvou stratégiou je znižovanie dopytu po tabakových výrobkoch a druhou stratégiou je znižovanie ponuky tabakových výrobkov.

SkryťVypnúť reklamu

A potom kúsok nižšie:

... Návrh zákona nebude mať dopad na štátny rozpočet, nebude mať dopad na rozpočty obcí a vyšších územných celkov, nebude mať vplyv na enviromentálne (sic) prostredie a vplyv na zamestnanosť.

HDP štatistiky: robili problémy TA3 aj Pravde. V piatkových správach TA3 ponúkla graf „Medziročný pokles HDP“ s komentárom:

Medziročné tempo ekonomického rastu sa spomalilo aj v Českej republike. Rast HDP klesol o dva a pol percenta. Výsledok je napriek tomu lepší, ako sa očakávalo, keďže analytici Česku predpovedali stagnáciu alebo pokles. Opačná situácia je v Maďarsku, kde bilancia dopadla horšie, ako sa očakávalo. Maďarský HDP medziročne klesol o dve percentá a naši južní susedia už oficiálne ohlásili prechod do recesie. Druhá najväčšia ekonomika eurozóny - Francúzsko sa pohybuje v najhorších číslach za posledných tridsaťštyri rokov. Jeho HDP medziročne klesol o jedno percento... V celej európskej dvadsaťsedmičke domáci produkt poklesol v priemere o jednu celú jednu desatinu percenta.

Do jedného grafu teda autor dal medziročný pokles HDP k 4.švrťroku za všetky krajiny, no pri Česku uviedol pokles rastu HDP, a to za celý rok 2008. K ostatným krajinám porovnateľné číslo malo byť nie pokles, dokonca rast HDP, a to o 1%.

Erika Farbiaková z Pravdy si v sobotu zmýlila medziročný a medzikvartálny rast HDP:

Nemecká ekonomika ...sa v októbri až novembri minulého roka prepadlo v porovnaní s posledným štvrťrokom 2007 o 2,1 percenta. Najnovšie čísla štatistického úradu teda oficiálne potvrdili, že nemecká ekonomika sa nachádza v recesii.

Tých 2,1% je totiž prepad oproti 3.štvrťroku 2008. Medziročný rast by navyše nedával logiku ďalšej vete, keďže recesia je definovaná medzikvartálnymi zmenami, nie medziročnými.

Cez Atlantik: „Američanka Jennifer Figgeová sa stala prvou ženou, ktorá preplávala Atlantický oceán,“ informovali Hospodárske noviny minulú stredu zo zdrojov agentúry SITA. Na to v piatok svetové agentúry oznámili, že v skutočnosti preplávala niečo cez desatinu šírky oceánu, zvyšok prešla loďou. V sobotu o tom písala v rubrike „Lož dňa“ aj Pravda.

HN ale dodnes nechávajú svojich čitateľov v omyle.

Nedokončená reportáž: Marek Poracký ma upozornil na víkendovú reportáž Martina Dušičku z TA3 o referende v Lieskovci:

SkryťVypnúť reklamu

Martin DUŠIČKA, redaktor
--------------------
Napätie však vládlo medzi petičným výborom a starostom obce. Šéf petičiarov Ondrej Vrána obvinil starostu, že presadil hlasovanie iba do devätnástej hodiny a porušil moratórium.
Ondrej VRÁNA, predseda petičného výboru
--------------------
Poškodil občanov, skrátil o tri hodiny.

Peter ŤAVODA, starosta Lieskovca /Smer-SD/
--------------------
Volal som priamo na ministerstvo vnútra, miestne referendum je vyslovene záležitosťou obce.

Ondrej VRÁNA, predseda petičného výboru
--------------------
Vyhlásil v rozhlase už stanovisko, ktoré prišlo zo životného prostredia.

Peter ŤAVODA, starosta Lieskovca /Smer-SD/
--------------------
Ja som moratórium neporušil. Ja som konal v zmysle zákona.

Dušička totiž divákom neponúkol overenie výrokov, ktoré by malo byť celkom jednoduché – či už od nezávislého právnika, alebo od Ministerstva vnútra. Ktorá strana hovorí pravdu? To si má sám divák ísť vec naštudovať?

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu