Smer má v jednom pravdu - Slavkov nie je Čierna Voda

Potvrdzuje to porovnanie samotného spravodajstva SME

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu
(zdroj: SITA/AP - Jessica Behrendt, trn)

Smer kritizuje SME za jeho články o pozemkoch v Čiernej Vode, ktoré majú poškodzovať meno ich strany:

Strana SMER – sociálna demokracia sa plne dištancujeod dnešných článkov, ktoré uverejnil denník SME pod názvami "Aj Smer máVeľký Slavkov" a "Firma blízka Smeru zarobila na reštitúcii". Spomínanétitulky považujeme za hlboko zavádzajúce, klamlivé, hrubo skresľujúcerealitu a poškodzujúce dobré meno strany SMER-SD. Strana SMER-SD bychcela dôrazne vyzvať denník SME, aby jasne preukázal spojitosť medzistranou SMER-SD a spomínanou reštitúciou, a nie hovoril iba o akýchsipomyselných a fiktívnych personálnych prepojeniach na stranu SMER-SD,lebo v opačnom prípade bude SMER-SD nútený riešiť spomínané článkysúdnou cestou za poškodenie dobrého mena.

Podľa mňa má Marek Vagovič a SME dobre spracovanú kauzu, aaj to prepojenie na Glváča a Smeru je dosť silne podložené. Ale ani mnesa nepáčil ten hlavný titulok prvej strany "Aj Smer má Veľký Slavkov" a podtitulok či úvodný popis podstaty kauzy:

Firma blízka Smeru získala lukratívnu pôdu rovnako ako Mečiarovi ľudia v Tatrách
Ľudia vplyvného politika Smeru Martina Glváča kúpili od reštituentov pozemky za zlomok ich trhovej hodnoty.
K škandalóznym prevodom pôdy, pre ktoré prišiel o funkciu ministerpôdohospodárstva Miroslav Jureňa z HZDS, dochádzalo aj za bývalejDzurindovej vlády. K lukratívnym pozemkom na Čiernej Vode neďalekoBratislavy sa dokonca dostala firma blízka Ficovmu Smeru.

Ide naozaj o rovnaký prípad, o „presne ten istý vzorec“, ako to okomentoval Ivan Štulajter zo SME?

Ako to Smer pripomenul a SME to tiež zdôraznilo,čiernovodské pozemky boli riešené v čase, keď Pozemkový fondkontrolovala súčasná opozícia. Teda jedna veľká vec, zneužitie vládnejmoci po politickej línii, zo súčasnej kauzy odpadá. Ostáva otázka – jeto teda dostatočný rozdiel napriek tomu, že štát v oboch prípadochzrejme prišiel/mohol prísť o stovky miliónov korún a podľa všetkého šloo korupčné konanie?

Podľa mňa to dostatočný rozdiel je. Ale pozrime sa radšej, ako prinieslo SME kauzuVeľký Slavkov v novembri minulého roka - či bolo zneužitie mociopisované ako dôležitý faktor alebo nie. Tu sú titulky a úvod článku:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Štát prišiel o pôdu za miliardu
Podnikateľ s dobrými kontaktmi na Vladimíra Mečiara prišiel lacno k pozemkom za vyše miliardy. Umožnil to Mečiarov človek na pozemkovom fonde.
Podozrivé prevody pozemkov vo Vysokých Tatrách pokračujú. Viac akomilión štvorcových metrov v obci Veľký Slavkov nedávno získala ajspoločnosť GVM, ktorá má blízko k predsedovi HZDS VladimíroviMečiarovi. Umožnil jej to nominant HZDS na Slovenskom pozemkovom fonde Branislav Bríza.

Marián Leško v stĺpčeku Štátny škandál v ten deň na prvej strane napísal takýto záver:

Robert Fico Mečiarove privatizačné praktiky vždyodsudzoval. Pred dvoma týždňami premiér vyhlásil, že ak na niečom trvá,tak na tom, že „my nebudeme brať ľuďom na Slovensku majetok spodzadku“. Keby to tak naozaj bolo, tak by musel urobiť krátky proces s partnerom, ktorý dosadil do pozemkového fondu svojho človeka, a ten sa pričinil,že iní známi šéfa HZDS využili štát ako dojnú kravu. Reči o tom, že zapozemkový fond zodpovedá koaličný partner, si môže premiér strčiť zaklobúk. Lebo on zodpovedá za koaličného partnera.

SME teda opakovane vyzdvihovalo zneužitie vládnej moci postraníckej linke ako jeden z najdôležitejších pilierov kauzy Slavkov.Ak teda teraz dáva na jednu úroveň Slavkov a Čiernu Vodu, nie je topoctivé. Pritom veľká kauza by to bola tak či tak (vysoký predstaviteľSmeru v podozrení z korupcie), ale prečo ju ešte zveličovať?

Najčítanejší článok dňa na sme.sk je plagiát: Článok „Prostitútka, verzia 2.0,“ktorý vyšiel dnes aj v tlačenej verzii SME v sekcii Počítače, je jasne najčítanejším článkom sme.sk za posledných 24 hodín (momentálne má zhruba 27 tisíc klikov). Článok je podpísaný Tomášom Ulejom. Okrem iného v ňom cituje aj dvoch Američanov, policajta a autorku knihy o sex biznise.

SkryťVypnúť reklamu

Ide však o skrátenú a vlastnými slovami prepísanú verziu článku „Prostitution Advances in a Wired World,“ ktorú napísala 11.marca Hillary Rhodes s dvoma kolegyňami a publikovala ju svetová agentúra Associated Press. Následne ju prebrali mnohé svetové médiá, citujúc AP. "Policajt" je inak zle preložený, v skutočnosti ide o človeka z prokuratúry.

Citujem etický kódex SME:

Pracovníci musia vždy uvádzať zdroj svojich informácií, ak nie sú tieto informácie všeobecne známe alebo sa nepovažujú za všeobecne známe v odvetví, ktorému sa redaktor venuje.

Ulej mi napísal:

Pri článku o webových prostitútkach došlo skutočne ku krádeži, lebo sme pracovali iba s jedným zdrojom. Z môjho pohľadu išlo o jediný ucelenejší zdroj, ktorý citátmi podkladá trend o ktorom hovoríme v článku. To však nič nemení na tom, že ide o moje osobné pochybenie, lebo sme agentúru AP v článku ani len nespomenuli. Je to vážna chyba, čitateľom aj agentúre sa ospravedlňujeme, podobný omyl sa už v budúcnosti nebude opakovať.

Článok po upozornení už obsahuje aj opravu.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu