SPW: Kto má lepšie čísla, Fico či Dzurinda?

Potešil som sa, keď sa Radoslava Rusňáková z STV vrátila k minulotýždňovému sporu Fica a Dzurindu o priemernej výške dôchodkov u nás. V iných médiách som totiž okrem popisu sporu nezaznamenal následnú povinnosť novinárov – overiť, ktorý z politkov má pravdu. Za to má redaktorka STV veľké plus. Horšie ale je, že k výsledkom sa postavila úplne alibisticky (príspevok sa volá „Pravdu majú obaja“). O čo išlo: Minulý týždeň označil Dzurinda za ohováranie pasáž z materiálu, ktorý minister zahraničných vecí predkladal na rokovanie vlády ako informatívny:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)
...V tejto súvislosti Romano Prodi vyjadril nádej, že k tejto spolupráci prispeje aj SR, ktorú označil za veľmi úspešnú krajinu, ktorá dokázala zužitkovať vstup do EÚ vo svoj prospech. Robert Fico upresnil, že tento obraz celkom nezodpovedá pravde, pretože SR má i množstvo problémov: krajina je zbavená energetickej bezpečnosti, 21% obyvateľstva žije v chudobe, 14 - 15 % je nezamestnaných, priemerný dôchodok sa pohybuje v rozpätí 160-170 eur.

Následne podľa SME :

Dzurinda povedal, že priemerný dôchodok je okolo 220 eur. „Všetky Ficom uvádzané údaje sú nielen falošné, ale aj hrubo znevažujúce a dehonestujúce krajinu, ktorej je predsedom vlády,“ tvrdil Dzurinda. Nerozumie tomu, prečo Fico vykresľuje Slovensko v omnoho väčších ťažkostiach, ako sa nachádza.

SME ako aj iné médiá sa pátraním po pravde netrápili. To spravila STV včera:

Predseda vlády vyhlásil, že na Slovensku sa dôchodky pohybujú vo výške stošesťdesiat až stosedemdesiat eur. Mikuláš Dzurinda tvrdí, že je to približne, že je to dvestodvadsať eur. My sme však zistili, že ani jeden nehovoril o oficiálnych štatistikách... Dzurinda pri svojich vyjadreniach používal aktuálne štatistiky a vlastné prepočty.
[... ]
Martin CHREN, Nadácia F.A. Hayeka
--------------------
Pri použití najčerstvejších aktuálnych údajov a aktuálneho kurzu koruny voči euru skutočne platí, že priemerný starobný dôchodok na Slovensku sa pohybuje na úrovni okolo dvestodvadsať eur.

Radoslava RUSŇÁKOVÁ, redaktorka
--------------------
Premiére Robert Fico vychádzal tiež z posledných oficiálnych údajov. Tie sú však staré desať mesiacov.

Silvia GLENDOVÁ, hovorkyňa predsedu vlády SR
--------------------
Keď hovoril predseda vlády o výške priemerného starobného dôchodku na Slovensku, používal oficiálne číslo zo Sociálnej poisťovne.

Vladimíra PÔBIŠOVÁ, hovorkyňa Sociálnej poisťovne
--------------------
V roku 2005 podľa našich štatistík bol priemerný mesačný starobný dôchodok vo výške sedemtisícsedemstotrinásť korún.

Radoslava RUSŇÁKOVÁ, redaktorka
--------------------
To znamená, že podľa aktuálneho kurzu to bolo necelých dvesto eur. Premiér však pri svojom prejave vraj vychádzal z inej sumy a údajne myslel na tých, ktorí majú dôchodky nižšie.

Silvia GLENDOVÁ, hovorkyňa predsedu vlády SR
--------------------
Keď je priemerný dôchodok k prvému januáru dvestotri euro a päťdesiatdva percent poberá nižší dôchodok ako bol tento priemerný, tak sa pohybujeme niekde na hranici stosedemdesiat euro mesačne.

Radoslava RUSŇÁKOVÁ, redaktorka
--------------------
Rozsúdiť oboch politikov by mohli aktuálne oficiálne údaje, ktoré spracuváva štatistický úrad. Zverejňuje ich však až na konci roka.


V spore sú zmienené tri čísla: dôchodky, nezamestnanosť a chudoba. STV sa zamerala len na tie dôchodky.

1. dôchodky

Na to, čo redaktorka zistila, ma jej záverečný alibizmus prekvapuje. Analytik Martin Chren potvrdzuje Dzurindov prepočet pre súčasné dôchodky (aj podľa mňa je správny – pozri čísla o starobných dôchodkoch zo zdrojov Sociálnej poisťovne, predeľ kurzom spred 3 týždňov a máš tých 220 eur).

Odvolanie na čísla z roku 2005 nepomôžu, dôchodky sú stále bližšie Dzurindovmu číslu, navyše sú staré, na rozdiel od Ficových slov ách o súčasnosti. Napriek tomu dostane hovorkyňa priestor vytiahnuť z klobúka akýchsi 170 eur, pričom Fico podľa správy jasne hovoril o priemerných dôchodkoch, bodka (poznámkou o 52% pod priemerom si hovorkyňa navyše len protirečí, lebo len ukazuje, že priemer je vlastne celkom slušný ukazovateľ pre dôchodcov ako celok, v tomto smere štatistický ideál by bol 50%). Tak ako prišla reportérka na to, že rozsúdiť politikov sa nedá?

Takže záver mal byť jasná nepravda Fica, a uznanie bodu Dzurindovi.


2. Nezamestnanosť

Tu už je to problematickejšie. Používajme len čísla Eurostatu, teda Štatistického úradu, ktoré sa bežne v EÚ porovnávajú. Teda nie čísla z Úradov práce, podľa ktorých posledné mesiace klesli pod 10%.
Rok 2005 : 16,3
Prvé dva štvrťroky 2006: 14,9 a 13,5
August 06 : 13,1% Eurostatom najnovšie vydaná miera očistená od sezónnych vplyvov, teda nie umelo ovplyvnená letnými prácami. Toto číslo ale vyšlo v deň Ficovej návštevy, mesiac predtým (pozri tabuľku str.3) to bolo 13,2% za júl 2006.

Ficových 14-15% sedí na posledné dostupné štvrťročné údaje, Dzurindove výhrady sedia na mesačné. Obe v zásade rovnakou metodikou.

V tomto spore to teda vidím na remízu.

3. Chudoba

O problematickosti čísla 21% som už dvakrát písal, naposledy v januári tohto roka (UK s rovnakou chudobou ako Rumunsko, napr.). Ale akceptujme nateraz zmysel takéhoto merania relatívnej chudoby. Potom je pre aktuálny spor dôležité poznanie, že číslo za Slovensko je aj Eurostatom brané (ako jediného štátu EÚ) ako provizórne a metodologicky otázne. Navyše číslo 21% pochádza z prieskumu z roku 2003 na základe údajov o príjmoch za rok 2002, čiže sotva sa dá hovoriť o aktuálnej situácii či dopade reforiem. Nový prieskum o relatívnej chudobe sa robil minulý rok podľa údajov za rok 2004, a chudobu podľa eurometodiky Štatistický úrad predbežne nameral na zhruba 13%.

Ficov výrok je tak s vysokou pravdepodobnosťou nepravdivý, ale práve tu by sa ešte dalo akceptovať, že treba počkať na oficiálne číslo.


A späť k médiám. Ak médiá nebudú dôsledne takéto prestrelky kontrolovať a ľuďom vysvetľovať, nech sa aspoň nečudujú, keď sú voliči znechutení, vidia politikov ako jednu kopu klamárov a strácajú dôvod aj schopnosť sa orientovať v záplave výrokov a obvinení.



Top článok o rozpočte: ktorý som si v médiách doteraz prečítal, Martin Jaroš v TRENDE. Malou chybou ostáva, že oficiálna rozpočtová tabuľka indikujúca pokles pre kapitolu pôdohospodárstva nemá poznámku, že zdroja do viacerých kapitol ešte pribudnú zo Všeobecnej pokladničnej správy, a tak je tabuľka sčasti zavádzajúca .


Titulok dňa: Bývalého šéfa Enronu čaká zvyšok života za mrežami ,“ oznamuje Pravda . Erika Farbiaková píše:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Jeffrey Skilling, bývalý šéf skrachovaného Enronu, sa mal včera neskoro v noci dozvedieť, koľko rokov strávi za mrežami. Za zosnovanie jedného z najväčších finančných kolapsov v americkej histórii by si mohol posedieť za mrežami 20 až 30 rokov... Pred záverečným verdiktom si mal 52-ročný Skilling...

Zvyšok života? V roku 2002 priemerný beloch v USA vo veku 50 rokov mal očakávanú dĺžku života 78,5 roka. Dobre udržiavaný manažér by to v priemere mohol pokojne dotiahnuť aj cez 80 rokov. A tak aj pri maximálnom treste ešte môže pár rokov pobudnúť na slobode.
(Jakub Jošt)

PS Skilling dostal takmer 24 a pol roka.

Kto za to môže: V titulku článku Veroniky Šutkovej zo SME o tom, že sa zhoršili vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi sa tvrdí : „Prieskum: na vine je najmä nespokojnosť SMK. ” Z detailov prieskumu agentúry MVK sa však dá vydedukovať aj čosi iné.

Ak totiž porovnávame vplyv dvoch politických strán (SNS a SMK) na celú kauzu, prieskum sa v odpovedi na otázku „Čo bolo podľa Vás príčinou, že sa vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi zhošili?” o SMK zmieňuje len raz, a to v kolónke „nespokojnosť SMK s tým, že nie je vo vláde” (16,9 perc. respondentov). O SNS sa však zmieňujú dve kolónky a to konkrétne „vyjadrenia Jána Slotu” a „účasť SNS vo vládnej koalícii”, ktoré dokopy majú hodnotu 19,8 percenta.

To len poukazuje na nutnú opatrnosť robiť závery z takéhoto prieskumu, kde sú výsledky tesné a veľmi citlivé na usporiadanie možných odpovedí respondentom.
(Jakub Jošt, gš)

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu