Tento počet zahŕňa nielen novších emigrantov, ktorí prišli do Kanady po roku 1968 alebo po nežnej revolúcii. Toto vysoké číslo zahŕňa aj prvú, druhú a tretiu generáciu imigrantov, ktorí prišli do Kanady ešte pred I. svetovou vojnou, počas hospodárskej kríze v 30-tych rokov alebo po druhej II. svetovej vojne.
Je dôležité, aby sme si uvedomili, že aj oni sú Slováci, že práve oni sa výrazne podieľajú na imidži Slovenska v zahraničí. Práve tieto generácie sa veľkou mierou zaslúžili o vznik Československa - predovšetkým Clevelandská dohoda z roku 1915 a Pittsburská dohoda z roku 1918. Neskôr sa ďalšie generácie emigrantov výrazne zaslúžili o vznik samostatnej Slovenskej republiky – Svetový kongres Slovákov založený 17. – 21. júna v 1971 v Toronte.
Štefan Boleslav Roman -uránový kráľ
Zakladateľom a prvým predsedom Svetového kongresu Slovákov bol Štefan Boleslav Roman – majiteľ najväčších uránových baní na svete. Majetok jeho spoločností bol v polovici 60-tych rokov odhadovaný na neuveriteľných 60 – 70 miliárd dolárov. Právnym poradcom jeho firmy v USA bol aj neskorší americký prezident Richard Nixon.
Je dôležité, aby všetky tieto generácie slovenských emigrantov Slovákov mali možnosť získať slovenské občianstvo. A to na bez nutnosti osobnej návštevy Slovenska, ako je to možné už dlhšie obdobie v prípade Čechov alebo Poliakov. Je veľmi dôležité, aby si slovenské občianstvo mohli vybaviť priamo na konzulárnych úradoch Slovenskej republiky v Kanade a USA.
Diana Krall - jazzová star
Pre zaujímavosť starí rodičia svetoznámej jazzovej speváčky Diany Krall, držiteľky 5 ocenení Grammy, pochádzajú z Henclovej, dedinky severne od Rožňavy. Diana sa síce narodila v roku 1964 v mestečku Nanaimo, v Britskej Kolumbii, ale k svojmu slovenskému pôvodu sa hlási. Existujú pravidlá, podľa ktorých by jazzoví umelci nemali očakávať „standing ovations“ alebo by nemali súťažiť s umelcami ako Santana, alebo Backstreet Boys. Diana všetky tieto pravidlá prelomila a demonštratívne dokázala, že aj jazzová hudba môže zaujať široké publikum. Získala 5 ocenení Grammy Award a stala sa celosvetovo najuznávanejšou jazzovou divou.
Ivan Reitman – hviezda Hollywoodu
Slovenský pôvod má aj svetoznámy hollywoodsky režisér Ivan Reitman, ktorý sa narodil v roku 1946 v Komárne. Začiatkom 50-tych rokov sa jeho rodičom podarilo utiecť do Kanady. V kanadskom Hamiltone získal v roku 1969 titul Bachelor of Music na McMaster University. Bol najúspešnejším režisérom komédií 80-tych a 90-tych rokov. Je režisérom trhákov ako Ghostbusters I. a II., či komédií Kindergarten Cop (Policajt zo škôlky), Twins (Dvojičky), Junior, kde hral hlavnú úlohy slávny Arnold Schwarzenegger. Režíroval aj úspešnú komédiu Stop! Or My Mom Will Shoot (Stoj, lebo mamička vystrelí!), v ktorej protagonistom bol nemenej slávny Sylvester Stallone.
Jason Reitman – hollywoodsky režisér
Vo filmovom priemysle sa presadil ako režisér, ale aj producent a herec aj jeho syn Jason Reitman. Jason sa narodil v roku 1977 v kanadskom Montreale. Promoval na Harvard-Westlake a neskôr na University of South California. Podarilo sa mu získať jedno Grammy Award a jedno Golden Globe. Režíroval známe filmy ako Thank you for Smoking, Juno, Up in the Air, Young Adult, Labour Day či The Front Runner. V súčasnosti pripravuje film Krotitelia duchov: Dedičstvo.
Jozef Straus – najlepšie platený manažér
Na Slovensku vo Veľkých Kapušanoch sa v roku 1946 narodil Jozef Straus, ktorý sa výrazne presadil v oblasti biznisu. V roku 1968 odišiel do Anglicka a a následne na univerzitu v kanadskom Edmontone. Tu získal bakalársky diplom a napokon aj doktorát z nízkoteplotnej fyziky. Presadil sa v oblasti sklených vlákien, kde spolu s ďalšími partnermi založili spoločnosť JDS Optics, neskôr sa premenovala na JDS Fitel. V roku 2002 ho známy magazín Forbes zaradil na tretie miesto najlepšie platených manažérov na americkom kontinente s ročným príjmom 150.000.000 dolárov.
Slovensko starne, prirodzený prírastok jeho obyvateľstva je v mínusových hodnotách. Tento negatívny jav je kompenzovaný prisťahovalectvom z iných krajín.
Podporme preto, aby sa osoby so slovenským pôvodom, ktorí žijú v zahraničí stali jednoduchšie aj občanmi samostatnej Slovenskej republiky!
S Vašimi návrhmi sa môžete obrátiť na oficiálny portál Kanada.sk.