Obed pri chrachte

Gent vo flámskom Belgicku je jedno z najlepších miest na strávenie života. Pokojného, bláznivého, bezstarostného, nezávislého. Pracuje sa od deviatej do štvrtej, s dvojhodinovou obednou prestávkou. Tú presedíte na brehu kanála v centre mesta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Centrum Gentu kedykoľvek, keď svieti slnko
Centrum Gentu kedykoľvek, keď svieti slnko 

Belgický kanál je to, čo my nazývame čistá riečka, až na to, že týchto riečok je plné mesto. Volajme ich pracovne gragty, čo Belgičan vysloví s "ch", teda gragt je chracht a gigabyte chichabajt. V polovici marca, keď sa oteplí na príjemných 20 stupňov sa to začne. Kúpite si chrumkavý chlieb (po flámsky grumkavý glieb ;)), niečo naň a so svojím ľahkým obedom a zopár kamarátmi strávite príjmné lenivé poludnie na brehu chrachtu v centre mesta. Najobľúbenejší chracht je ten, čo pretína námestie Korenmarkt.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Belgičania vždy sedia na kamennej dlažbe bez deky alebo akejkoľvek inej styčnej plochy medzi studenou zemou a svojím telom. Unavený chalan leží na chrbte, na spomínanej studenej zemi, so zatvorenými očami a mohlo by sa zdať, že už možno ani nežije, keby nemal hlavu položenú v lone svojej sympatickej priateľky, ktorá sedí na zemi, usmieva sa a číta si časopis o bývaní. Okolo prejde vysmiata nevesta so ženíchom a dvaja svedkovia, všetci v nádherných róbach, zarozprávaní, blázniaci sa a vy si pomyslíte: "Jasné, tu mávajú asi svadby aj v stredu a k miestnym zvykom patrí prechádzka popri chrachte." Alebo možno ten fotograf, čo im radí, ako sa kde postaviť, je tiež z nejakého časopisu a oni sú modeli.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane chrachtu chalan v zelenom tričku púšťa z bublifuku bubliny a jeho dievča spokojne papá svoj sendvič a usmieva sa: "Ach tie tvoje bublinky, že ťa to baví každý deň..." Rodinka s dvoma neposednými dievčatkami, starí rodičia s piatimi ešte neposednejšími deculami, párik, ktorý sa musel dať dokopy snáď pred dvoma dňami, takí šťastní-prešťastní sú obaja, že sa môžu na chvíľku vidieť. Je to jasné na celú šírku chrachtu z jej tajomného úsmevu a jeho podvedomého hompáľania nohami ponad vodu. Ešte počkáme, kým dreďáci kúsok od nás dohrajú, zbalia gitary a odídu, ešte raz zopakujeme, že tie hnedé tenisky s krikľavozelenými pásikmi, čo má chalan vedľa nás, sú fakt dobré (je to skvelé, keď tu nikto nerozumie po slovensky..), pobalíme svoje švestky a ideme na internát po kufre. Po troch mesiacoch budeme zajtra zase na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Pred rokom v Gente bolo výborne. Škoda len, že sme museli odísť na začiatku jari. Za prvé peniaze, ktoré zarobím a nebudem vedieť, čo s nimi, si pôjdem na Korenmarkt kúpiť sendvič na obed.

Jana Šranková

Jana Šranková

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som všelijaká, medzi iným aj nepolepšiteľná hľadačka šťastia.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
SkryťZatvoriť reklamu