Prehľad dezinformácií, manipulácií a propagandy počas tretieho novembrového týždňa

Redakcia portálu Antipropaganda.sk prináša aj tento týždeň z toho najzaujímavejšieho, čo sa za posledný týždeň odohralo na domácej aj zahraničnej dezinfoscéne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Facebooku opäť dominoval Uhrík 

Najzdieľanejším príspevkom tohto týždňa sa opäť raz stalo video Milana Uhríka z Európskeho parlamentu. Týka sa diskusie vo Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. V expertnej debate, ktorá bola zameraná na hybridné hrozby, vystúpil aj slovenský odborník Daniel Milo z organizácie Globsec. Milo sa vo svojom príspevku venoval propagande a dezinformáciám, spomínal aktivity Číny aj Ruska, a mimo iného si pomáhal aj príkladmi zo Slovenska. Spomínal antisemitský článok konšpiračného magazínu Zem a Vek či základňu Nočných Vlkov pri Trnave. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uhrík situáciu prezentuje tak, že prišiel do Bruselu ohovárať. Z jeho vystúpenia účelovo vybral práve časti, kde Milo používa príklady zo Slovenka a snaží sa vyvolať dojem, že jeho vystúpenie bolo zamerané iba na Slovensko. Časti, kde hovorí o iných krajinách, Uhrík vynechal. 

Do videa sa však dostala Uhríkova reakcia na Milove vystúpenie, v ktorej bráni Slovensko a slovenskému expertovi podľa svojich slov naložil. V Uhríkovom ponímaní to znamená útok ad hominem na Mila a organizáciu, pre ktorú pracuje. Globsec obvinil z toho, že je financovaný americkým Kongresom, a teda je zahraničný agent. Reakcia, kde Daniel Milo priznáva financovanie z prostriedkov National Endowment for Democracy, rovnako aj zo zdrojov EÚ, slovenských ministerstiev a súkromného sektora, sa do videa opäť nedostala.

SkryťVypnúť reklamu

Infovojna – príklad toho, ako sa novinárska práca nerobí

Tento týždeň sa na dezinformačnom portáli Infovojna objavil rozhovor s bývalou zamestnankyňou ministerstva zahraničných vecí Ivetou Michalíkovou. Tá tvrdila, že v roku 2010 počas toho, ako pracovala na konzulárnom oddelení Veľvyslanectva SR v Etiópii, mala riešiť prípad zadržania niekoľkých slovenských občanov v Stredoafrickej republike. Keďže tam nemáme zastupiteľský úrad, túto krajinu pokrýva práve naša ambasáda v Etiópii. Aj keď sa situácia podľa nej zdala veľmi naliehavá, nakoniec dostala telefonát, že všetko je v poriadku a prípadom sa už nemusí zaoberať, pretože občania sú už na Slovensku. 

SkryťVypnúť reklamu

Ako podľa jej slov neskôr zistila, malo ja jednať o bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorý sa mal spolupodieľať na pašovaní zbraní do viacerých afrických krajín, kam bol v tom čase ich vývoz zakázaný. Kiska sa spolu so svojimi spoločníkmi mal ísť v roku 2010 osobne presvedčiť, že dodávka do Severoafrickej republiky skutočne dorazila. Pritom však boli zadržaní a uväznení pre podozrenie z organizovania štátneho prevratu. Z väzenia ich následne oslobodilo ozbrojené komando. 

Na podloženie svojich tvrdení neponúka Iveta Michalíková žiadne dôkazy, iba údajné svedecké výpovede dvoch svedkov, ktorí sa nemôžu vrátiť na Slovensko, lebo sa boja o svoju bezpečnosť. Počas svojho 20-minútového rozhovoru viackrát zdôrazňuje, že ide o sprostredkované informácie. Kompletné vyšetrenie udalosti bude podľa jej slov možné, iba ak tu bude priaznivý politický režim. 

SkryťVypnúť reklamu

Infovojna celý príbeh prezentuje ako pravdivý bez toho, aby si informácie overila u dotknutých strán. Márne by ste hľadali vyjadrenie Andreja Kisku či ministerstva zahraničia. Zaujímavé je, že naratív o Kiskovi ako pašerákovi zbraní si už osvojil aj Štefan Harabin a môžeme očakávať, že sa v predvolebnej kampani bude ďalej objavovať.

Irena Bihariová vyzbierala už skoro 9-tisíc na boj proti dezinformáciám 

V novinách, ktoré vydávajú Kotlebovci, sa objavila správa, že Irena Bihariová dostala od ministerky školstva Lubyovej tisícové dotácie na pretláčanie LGBTI ideológie na školách. Bihariová je podpredsedníčka strany Progresívne Slovensko a predsedníčka občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu. Podľa centrálneho registra zmlúv však žiadne dotácie nedostala. Peniaze z ministerstva školstva nedostalo ani OZ Ľudia proti rasizmu.

Bihariová sa rozhodla proti ĽSNS podať žalobu. Aby mohla súdny spor financovať, rozhodla sa založiť transparentný účet a požiadať ľudí o pomoc. Celkové náklady odhadla na 2 000 eur. To sa jej podarilo vyzbierať za necelých 24 hodín. V súčasnosti je na účte už skoro 9 000. Zvyšné peniaze plánuje použiť na tvorbu novín, ktoré vyvrátia najčastejšie mýty a hoaxy rozoštvávajúce spoločnosť. Noviny bude distribuovať ľuďom do schránok podobne, ako to robia Kotlebovci. 

Zopár zaujímavostí zo sveta

  • Turecko šíri propagandu na Twitteri. Keď turecká armáda začiatkom októbra vtrhla do severovýchodnej Sýrie, rozpútala sa na internete informačná operácia. Na Twitteri a Instagrame sa hneď objavilo množstvo fotografií, na ktorých tureckí vojaci objímajú bábätká, dávajú jedlo deťom alebo pomáhajú starým ženám. Fotografie mali tisíce vzhliadnutí a následne aj veľké množstvo zdieľaní. Lenže na fotografiách neboli len tureckí vojaci, a nie všetky pochádzali z miesta bojov alebo z tohto obdobia.

  • Twitter ide bojovať proti deepfake videám. Twitter oznámil, že chce bojovať proti deepfake videám a zmanipulovaným obrázkom na svojej platforme. Iniciatíva prichádza pred blížiacimi sa americkými prezidentskými voľbami. Sociálna sieť zvažuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť šíreniu zmanipulovaného obsahu na internete a žiada verejnosť o spätnú väzbu. ​

  • Pervyj Kanal má finančné problémy. Ruský propagandistický kanál Pervyj sa dostal do finančných problémov. Za posledné roky sa podieľal na šírení viac ako 500 dezinformačných sprá, napríklad o zostrelení letu MH17 nad východnou Ukrajinou.

Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku

Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sme nezávislá mimovládna organizácia, ktorá spája expertov na otázky bezpečnostnej a obrannej politiky z vládnych, mimovládnych, súkromných a akademických inštitúcií. Zameriava me sa na výskum a analýzu aktuálnych bezpečnostných výziev a zvyšovanie povedomia o nich. Prostredníctvom webu Antipropaganda.sk "lovíme" tiež mýty a dezinformácie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu