Koronavírus odhaľuje, ako štát zlyháva v komunikácii

Redakcia portálu Antipropaganda.sk prináša súhrn toho najzaujímavejšieho, čo sa za posledný týždeň odohralo na domácej aj zahraničnej dezinfoscéne. Pre viac noviniek sledujte náš Facebook.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Tento týždeň už aj Slovensko zasiahla epidémia koronavírusu. Na vlastnej koži sme pocítili tvrdé opatrenia, ktoré majú za cieľ zabrániť šíreniu infekcie. Veľa Slovákov ostáva v týchto dňoch doma a svoj čas si krátia na internete a sociálnych sieťach, no a práve tie sú v týchto dňoch doslova zamorené dezinformáciami.

Poplašné správy

Cez sociálne siete sa masovo šíria dve nahrávky. V prvej akýsi muž hovorí o tom, že má informácie z krízového štábu a varuje pred tým, že do Bratislavy mieri 1 500 vojakov. Tí uzavrú celé mesto a ľudia nebudú môcť vychádzať ani do obchodu. Na druhej nahrávke ženský hlas upozorňuje pred užívaním ibuprofenu, pretože ten vraj umocňuje príznaky koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obe tvrdenia sú nepravdivé. Ich autori sa snažia situáciu zneužiť na šírenie paniky. Polícia už po nich pátra a hrozí im trest za šírenie poplašnej správy.

Paška a Uhrík zneužívajú situáciu 

Okrem poplašných správ sa na sociálnych sieťach závratnou rýchlosťou šíria aj ďalšie dezinformácie. Bývalý poslanec za SNS Jaroslav Paška a eurposlanec za ĽSNS Milan Uhrík situáciu zneužívajú na propagovanie svojej politickej agendy.

Paška zverejnil informáciu o tom, že Merkelová zhabala kontajner so zdravotníckymi pomôckami, ktoré boli určené pre slovenských zdravotníkov. Hoci Paška neponúkol jediný zdroj na overenie informácie, nekriticky ju prebrali všetky dezinformačné stránky. Ľudia v komentároch dokonca žiadali vystúpenie Slovenska z NATO a EÚ, či dokonca sa vyhrážali Merkelovej smrťou.

SkryťVypnúť reklamu

 Jeden z komentárov pod statusom Jaroslava Pašku. Zdroj Facebook

Uhrík zase prišiel s odhalením, že pod rúškom koronavírusu sa do Európy presúvajú americké vojská. Ide pritom o plánované cvičenie NATO Defender Europe 20, ktoré bolo riadne ohlásené. Samotné NATO o tom informovalo už na jeseň 2019 a Ministerstvo zahraničných vecí o cvičení informovalo v januári tohto roku.

 Ako reagujú štátne orgány? 

Neskoro. Zodpovedné rezorty nestíhajú reagovať dostatočne rýchlo a efektívne. Práve to dáva priestor na šírenie dezinformácií a paniky. Zoberme si napríklad Uhríkov status o tajnom presune vojsk, ktorý publikoval v stredu a v čase písania tohto textu má už skoro 7-tisíc zdieľaní a dostal sa k desiatkam tisícom občanov. Ministerstvo obrany bolo ticho až do nedele. Medzitým ožil aj hoax tom, že cez Slovensko sa budú presúvať americké tanky na Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort diplomacie sa pokúšal reagovať už v piatok, no ich video má iba minimálny zásah. V nedeľu pridal aj vyhlásnie, kde Uhríkov status odsudzuje.

Ešte horšie je na tom ministerstvo zdravotníctva. Hoci premiér a súčasne minister zdravotníctva informoval, že správa o ibuprofene je hoax, na oficiálnych facebookových účtoch ministerstva či Úradu verejného zdravotníctva tieto informácie chýbajú.

Za dobrú komunikáciu môžeme pochváliť jedine Políciu, ktorá pravidelne vyvracia hoaxy a poplašné správy, no jej kapacity sú obmedzené a bez pomoci od ostatných orgánov štátnej správy to nebude mať zásadný dopad.

SkryťVypnúť reklamu

Je pochopiteľné, že ľudia majú v súčasnej situácii obavy a možno viac ako kedykoľvek inokedy sledujú správy a hľadajú informácie. Ak im ich nebudú štátne orgány ponúkať včas a prístupným spôsobom, nájdu si ich inde, napríklad u konšpirátorov.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta dezinformácií

Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku

Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sme nezávislá mimovládna organizácia, ktorá spája expertov na otázky bezpečnostnej a obrannej politiky z vládnych, mimovládnych, súkromných a akademických inštitúcií. Zameriava me sa na výskum a analýzu aktuálnych bezpečnostných výziev a zvyšovanie povedomia o nich. Prostredníctvom webu Antipropaganda.sk "lovíme" tiež mýty a dezinformácie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu