Kto nesie zodpovednosť za arbitrážne konanie proti Slovensku?

Za medzinárodný spor o zamedzení zisku zdravotných poisťovní nemôže len premiér Fico. Pôvodnou príčinou súčasného stavu sú euforické predstavy ministra Zajaca o fungovaní slovenského zdravotníctva na trhovom princípe. Všetky krajiny, dokonca aj Švajčiarsko a Holandsko, ktoré povoľujú zdravotným poisťovniam vykazovať zisk, majú jasne stanovenú bazálnu zdravotnú starostlivosť z ktorej sa zisk nevytvára, alebo je striktne kontrolovaný. Na Slovensku sa doteraz nepodarilo takúto starostlivosť zadefinovať.Slovensko platí za chyby a rozhodnutia, ktorých sa v zdravotníckej politike dopustili všetky vládne garnitúry.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu

Reforma zdravotníctva počas druhej Dzurindovej vlády bola nevyhnutná a v mnohých ohľadoch zmysluplná, ale jej zavádzanie do praxe sa vymklo kontrole. Zo zdravotného poistenia na sociálnom princípe sa vytvorili trhové spoločnosti, pre ktoré v Európskej únii platia iné zákony. Ochrana investícií je príčinou sporov medzi vlastníkmi súkromných zdravotných poisťovní a Slovenskom.

Súdy v Európskej únii nerozhodujú na akom princípe sú vytvárané zisky zdravotných poisťovní, ale či bolo porušené právo investora. Podľa vtedy prijatých zákonov mohli zdravotné poisťovne vytvárať zisk, aj keď nefungoval spravodlivý model o prerozdelení finančných prostriedkov medzi zdravotnými poisťovňami podľa chorobnosti poistencov (prerozdeľovanie podľa PCG nadobudlo platnosť až v júli 2012) , keď sa podchádzal a podchádza zákon o cenách a platby za výkony sú nižšie ako náklady, keď prebieha nekontrolovaná limitácia oprávnených výkonov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premiér Fico nesie zodpovednosť predovšetkým za zle pripravený zákon o zákaze zisku a dogmatickú predstavu o jednej zdravotnej poisťovni. Ak by zadefinoval rozsah nárokovateľnej zdravotnej starostlivosti a umožnil vytváranie zisku z nadštandardu, nemuselo k arbitrážam dôjsť.

Pluralita zdravotných poisťovní sa na Slovensku transakciami na hrane zákona zúžila na tri zdravotné poisťovne, ktoré ponúkajú ten istý produkt. Finančným skupinám, ktoré ovládajú poisťovací biznis bolo umožnené vertikálne nakupovať nemocničné zariadenia, laboratória a lekárne. O trhových princípoch a pluralite v slovenskom zdravotníctve sa popri silnom postavení štátu cez dominujúcu všeobecnú zdravotnú poisťovňu a manažmenty štátnych zdravotníckych zariadení nedá hovoriť. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý mal na zdravotné poisťovňe dohliadať, sa dostal počas vlády Róberta Fica pod politickú kontrolu.

SkryťVypnúť reklamu

Z reformného úsilia ostalo len torzo, ktoré záujmovým skupinám, distribučným spoločnostiam a utajeným kmotrom medicínskeho biznisu vyhovuje.

Zodpovednosť, ako je to už na Slovensku zvykom, nenesie nikto a platíme všetci.

Peter Stachura

Peter Stachura

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  28x

Budúcnosť nie je vo hviezdach,budúcnosť je v nás... https://zalepsiezdravotnictvo.skhttp://www.davatjeviac.sk Zoznam autorových rubrík:  PolitikaCestovanieMedicínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu