Peter Stachura
Aké sú aktuálne odporúčania liečby hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19?
S liekmi proti ochoreniu Covid 19 sa roztrhlo vrece. Je dôležité vedieť, akú liečbu použiť a kedy nepodľahnúť ilúzii.
Budúcnosť nie je vo hviezdach,budúcnosť je v nás... https://zalepsiezdravotnictvo.skhttp://www.davatjeviac.sk Zoznam autorových rubrík: Politika, Cestovanie, Medicína, Súkromné, Nezaradené
S liekmi proti ochoreniu Covid 19 sa roztrhlo vrece. Je dôležité vedieť, akú liečbu použiť a kedy nepodľahnúť ilúzii.
Interné predoperačné vyšetrenie na Slovensku už môžu vykonávať aj všeobecní lekári, nielen špecialisti v odbore interná medicína. V západných krajinách patrí predoperačný manažment tradične do rúk anesteziológa.
Nová vláda začala boj s neviditeľným nepriateľom razantne. V rezorte zdravotníctva sa skloňuje predovšetkým navýšenie testovania vírusu Covid 19. Toto rozhodnutie je správne, napriek tomu sa musíme venovať aj otázke účelnosti.
Život je ako cesta autobusom. Niekedy trvá príliš dlho, inokedy musíš vystúpiť hneď za ďalším rohom. Bohatí, chudobní, vzdelaní aj vagabundi, všetci cestujeme spoločne. Vystúpiť sa dá dverami, alebo oknom, cez rozbité sklo...
Návšteva zdravotníckych zariadení na Slovensku je zvyčajne bolestným precitnutím zo sna o úspešnej európskej krajine a vyspelej západnej spoločnosti.
Od júla platí na Slovensku novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá mení Lekársku službu prvej pomoci na Ambulantnú pohotovostnú službu. Po desiatej večer vás s bolesťami hrdla ošetria v nemocnici za 10 €.
Ministerstvo zdravotníctva si dalo za cieľ participovať na vytváraní medicínskych štandardov. Zvýšia Vestníky Ministerstva zdravotníctva kvalitu zdravotnej starostlivosti v prospech pacienta?
Na streche nemocnice v Spišskej Novej Vsi už dávno nebliká ošarpaný názov Nemocnica s poliklinikou. Vymenili ho za optimisticky znejúci Svet zdravia.
Do sklenenej nádoby s pieskom postupne pribúdajú horiace sviece. V hlbokom tichu doznieva ďalšie meno a deň úmrtia. Mihajúce plamene osvetľujú spomienky. Na tých, čo odišli rýchlo a pokojne, i tých, čo bojovali a trpeli. Mnohí z nich zanechali v srdciach personálu paliatívneho oddelenia hlbokú brázdu. Tíšili ich bolesti, smiali sa s nimi, utierali slzy, plnili posledné želania. Dávali im nádej, že na smrť budú čakať spoločne, v tanci ľudskosti.
Na posteli leží človek. Dýcha cez hadičku v priedušnici, pohybuje očami, zíva, občas predvedie unavenú grimasu. Na pohladenie manželky nereaguje, jej prihovárania neprenikajú k jeho vedomiu. Pri živote ho udržuje žaludočná sonda, ktorou prijíma potravu. Proti preležaninám ho musia každé dve hodiny polohovať. Nežije na zemi, neodpočíva v nebi, jeho život sa zastavil na streche...
Belgický parlament schválil bezprecedentný zákon o detskej eutanázii. Podpisom kráľa Philippa nadobudne platnosť najliberálnejší zákon o aktívnej eutanázii na svete bez vekového obmedzenia. Neplnoleté osoby budú môcť v prípade nevyliečiteľnej choroby, neúnosného utrpenia, súhlasu rodičov a psychologicky overenej súdnosti, požiadať o aktívne ukončenie života.
Pani Osudovej sa ťažko dýcha. Nevládze výjsť po schodoch a pri chôdzi sa podopiera paličkou. Má 84 rokov, už nie je najmladšia. Obvodná lekárka ju pre zhoršujúci stav pošle na odborné vyšetrenie do nemocnice. Špecialista – kardiológ zistí pravdepodobnú príčinu. Ťažká stenóza aortálnej chlopne.
Prebúdzam sa. Ospalo kráčam k operačnej sále a čakám na pacientku. Dúfam, že to nebude dlho trvať. Usmiata slečna sa lúči s priateľom, prehupne sa na operačný stôl a nechá sa poučiť o rizikách a priebehu narkózy. Gynekológ indikoval výškrab maternice. Otváram dokumentáciu. Pre trizómiu 21 chromozómového páru indukovaný potrat na žiadosť pacientky. Odôvodnenie: „ Pacientka si nevie predstaviť porodiť postihnuté dieťa.“ Posledné ultrazvukové vyšetrenie konštatuje normálne sa vyvýjajúci plod v šestnástom týždni tehotenstva. Rozbor choriových klkov potvrdzuje suspektné patologické zmeny. V dokumentácii ďalej čítam o aplikácii hormonálnych vaginálnych čípkov a ultrazvukom overenú zástavu srdca. Plod je mŕtvy.
Kedysi ľudia zomierali doma, v kruhu blízkych. Dnes smrť vytláčame z nášho vedomia. Umierajúcich posielame do nemocníc, zatvárame do inštitúcií. Žijeme rýchlo, moderne. Starostlivosť o nevyliečiteľne chorých a umierajúcich moderná nie je. Vyžaduje si čas a odvahu pozerať smrti priamo do očí. Je to umenie podopierať, niesť a nestrieľať z milosti.
Slovensko by malo od roku 2016 radikálne zmeniť úhradový systém za lôžkovú zdravotnú starostlivosť. Podľa DRG (Diagnosis Related Groups) systému sa paušálna úhrada za hospitalizáciu pretransformuje na paušálnu úhradu za prípad. Napriek očakávaniu spravodlivejšieho a transparentnejšieho prerozdelenia finančných prostriedkov medzi poskytovateľmi nemocničnej starostlivosti môže nesprávne nastavená ekonomizácia medicíny prispieť k degradovaniu integrity pacienta ako celku na diagnózu v počítači.