Koalícia CDU/CSU zostavovala vládu už tretíkrát po sebe a patrí tradične k najsilnejším politickým zoskupeniam v Bundestagu. V roku 2013 získala 41,5% všetkých hlasov, čím dosiahla najlepší volebný výsledok od roku 1990. Sociálni demokrati (SPD) ako druhá najsilnejšia frakcia nemeckého parlamentu získali v roku 2013 25,7 % hlasov.
Voľby na Slovensku v roku 2012 priniesli parlamentnú väčšinu strane Smer, ktorá oslovila rekordných 44,4 % voličov. Kresťansky orientované strany - SDKÚ-DS (6,1 %) a KDH (8,8 %) prepadli a nevyhli sa ďalšiemu štiepeniu a odchodu perspektívnych politikov. Okrem kauzy Gorila, ktorá výrazne ovplyvnila volebné výsledky, sa za neúspechom pravicových kresťansky orientovaných strán ukrýva viacero dôvodov.
Od kresťanského politického zoskupenia sa očakáva, že bude garantom spoločnosti založenej na pravde, zodpovednosti a tolerancii. Malo by brániť náboženskú slobodu a kresťanské hodnoty, ale svoje ideály a cestu k zodpovednosti by malo ukazovať príkladom a nie príkazmi.
Program a hodnotová umiernenosť
Kresťansko-demokratická a kresťansko-sociálna únia v Nemecku sú politické strany, ktoré deklarujú svoju zodpovednosť pred Bohom. Hlavnými princípmi sú sloboda, solidarita a spravodlivosť. Členovia sú nielen rímsko-katolíci (okolo 50%), ale aj liberálnejší evanjelici (33%) a ateisti alebo ľudia iného vierovyznania (17%).
V programe sa odráža názorová rôznorodosť s akcentom na tradičné hodnoty. Základnou ideológiou je sociálne trhové hospodárstvo, odmieta sa bezhraničný materializmus, ale aj kresťanský socializmus. Prioritou je hospodárska stabilita. V etických otázkach prevláda skôr názorová umiernenosť.
Slovenské kresťansky orientované strany sa akoby vzdali boja o hľadanie alternatívy k odpovediam na zásadné ekonomické a spoločenské otázky. Neexistuje projekt tieňovej vlády, ani dlhodobá stratégia smerovania Slovenska. Reformné úsilie vyhaslo. Projekty spolupráce prekrývajú medzistranícke boje a snaha o politické prežitie.
Individuálna podriadenosť
Kresťansky orientované strany v Nemecku sa od povojnových čias výraznejšie neštiepili. Osobné záujmy a ambície sa realizujú prostredníctvom vnútrostraníckeho boja. U slovenských politikov nachádzame známky egocentrizmu a pocitu osobnej jedinečnosti. Autorita vybudovaná na podklade morálnych kvalít, odbornosti a sociálnej kompetencie chýba.
Silný líder
Z ôsmych povojnových kancelárov boli piati z CDU. Konrad Adenauer, Helmuth Kohl alebo Angela Merkelová sa vyprofilovali na charizmatické osobnosti, ktoré si vyslúžili uznanie nielen v Nemecku, ale aj na medzinárodnom poli. Na Slovensku takáto osobnosť chýba.
Hodnovernosť a nezávislosť
Tolerancia neetického správania je v Nemecku veľmi nízka. Kresťanským stranám sa darí udržiavať svoju hodnovernosť. Nemajú veľké korupčné kauzy a vyvodzujú zodpovednosť za osobné zlyhania. Snaha o udržanie kontroly nad lobistickými skupinami a transparentné financovanie je pod drobnohľadom justície, nezávislých médií a spoločnosti.
V Nemecku sa v nedeľu nepracuje, na stenách bavorských nemocníc a škôl visia kríže, v ústave je zadefinované manželstvo ako zväzok muža a ženy. Ale rovnako sú legitímne odluka cirkvi od štátu, registrované partnerstvá a interupčné zákony, ktoré sú tolerované ako príspevok k pluralitnej demokratickej spoločnosti. Skutočnou politickou agendou CDU/CSU je udržateľnosť priaznivej ekonomickej konjunktúry, postupné splácanie dlhov, investície do vzdelania, infraštruktúry a udržateľnosť sociálnych záväzkov.
Štiepenie slovenských pravicových strán je zlou správou pre všetkých, ktorí čakajú na na jasnú politickú víziu a stabilitu.