Rómsky starosta
Do úradu sa dostal človek z trpeného etnika za humnom. A nerómsku menšinu zasiahla panika. Nevedeli si predstaviť ako bude mladý, neskúsený Róm riadiť dedinu s viac ako 4000 obyvateľmi. V ohrození videli všetky projekty, ktoré rozbehol predošlý nerómsky starosta.
A tak jedinú nádej vkladali do obecného zastupiteľstva, do ktorého už motivovaní osadníci nezvolili žiadneho rómskeho spoluobčana.
Nedôvera voči novému starostovi sa začala prejavovať takmer okamžite. Obecní radní striehli na každý chybný krok, ktorý neskúsený starosta urobil.
Zníženie platu, ktoré si sám navrhol, mu ešte obecné zastupiteľstvo schválilo s radosťou. (tu) Väčšina ostatných návrhov, ktoré začal predkladať už dedinskému parlamentu nevoňala. Budovaniu vzájomnej dôvery stálo v ceste aj priame alebo nepriame spochybňovanie spôsobilosti starostu vykonávať tento dôležitý post.
Marek Virág si na začiatku stanovil cieľ, že bude starostom všetkých obyvateľov Markušoviec. Táto nová realita nie je bolestnou prehrou dedinskej inteligencie, ale skôr príležitosť ako zblížiť dva paralelné svety, ktoré žijú tak blízko seba tak rozdielny život.
Nebudem hodnotiť konkrétne úspechy alebo pochybenia starostu Markušoviec, ktoré nedokážem objektívne posúdiť. Chcem len vyjadriť osobnú sympatiu odvahe mladého muža, ktorý sa bez vyšperkovaného vzdelania, pod ťarchou stigmatizujúcej etnickej príslušnosti rozhodol bojovať so slovenskou uzavretosťou.
Sused
Marek Virág sa stal našim susedom skôr ako nastúpil do funkcie starostu. Živení negatívnymi príkladmi z Malaciek sme aj my mali počiatočné obavy. Tie sa však pri prvom kontakte rozplynuli. Naše vzájomné vzťahy považujem za bezproblémové a priateľské. O takéto pozitívne príklady, ktoré ostávajú v tieni mienkotvorných médií, nie je v Markušovciach núdza.
Budúcnosť
Pre väčšinu markušovských Rómov je Marek Virág hrdina. Ukazuje im príklad, že chodiť do školy a byť slušným sa opláca. Cesta von z chatrče vedie len cez vzdelanie a pozitívny príklad.
A závisí aj od nás.
Aby sme dali „iným“ šancu.
