1/4

Stanka, vezmi papierik a spíšeme, čo všetko budeme potrebovať na Vianoce, čo budeš chcieť piecť a tak. Ok, mami. Len...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V zápätí si len uvedomila, ako rýchlo zbehol rok, necelých 365 dní dozadu, kedy si povedali to isté. A pritom všetko vypálilo úplne inak, než naplánovane na papieri. Povedať si, resp. naplánovať si toho človek môže veľa a do detailov, ale občas nám život aj tak vymyslí scenár úplne odlišný, než aký sme si naplánovali.

Namiesto voňavého kapra na štedrovečernom stole si vychutnávala infúziu na nemocničnej posteli, namiesto pečenia makaróniek ich dostala ako darček počas návštevných hodín, namiesto zdobenia stromčeka jej ozdobili telo jazvou. Trvalá pamiatka na dni radosti a pokoja. S odstupom času sa nad tým všetkým len pousmeje. Všetko zlé je na niečo dobré, aj „ozdravný pobyt“ v prešovskom monobloku práve počas najkrajších sviatkov v roku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jazva jej pripomína o čom prichádzajúce Vianoce sú. Nie v tom negatívnom, ľutujúcom sa zmysle, práve naopak. No pri slovách o potrebných predvianočných prípravách jej však prejdú hlavou aj skeptické myšlienky. Rovnako aj pri práci v obchodnom centre a už automatickom pozorovaní ľudí. Ľudí čoraz častejšie hľadajúcich ideálny darček pre blízkych, naháňajúcich sa za materiálnym. V strese, chaose s minimom času. Otrávené tváre s výrazom vraviacim Už si to kúp a poďme. či Ja ti to kúpim a s darčekom pre teba mám pokoj. Paradox, predvianočný chaos so štítkom pokoja.

Preto beriem papier a veci, ktoré budeme potrebovať na Vianoce, budú nasledovné...

SkryťVypnúť reklamu
 1. Menej hádok, viac pohladení.

 2. Menej výhovoriek, viac pravdy.

 3. Menej odkladania stretnutí na neurčito.

 4. Menej plánovania, viac užívania si prítomnosti.

 5. Menej tárania, viac skutočnej práce.

 6. Menej sľubovania, viac radovania.

 7. Menej chcenia, viac dávania.

 8. Menej túžby, viac vďaky.

 9. Menej pochybností, viac lásky.

 10. Menej smútku, viac radosti a nekonečno úsmevu.

Áno, nie sú to konkrétne veci. Sú to elementy, ktoré však náš život napĺňajú viac, oveľa viac než materiálne veci, ktorých môžeš mať habadej, ale ak sa s nimi nemáš s kým podeliť, potešiť, v čom spočíva potom ich hodnota?

Pred rokom som mohla dostať akýkoľvek parádny darček, ale čo z toho, keď zdravie nepustilo z lôžka užívať si ho? Jediné, čo som mohla na Štedrý deň robiť, bolo tešiť sa z návštevy najbližších. A potom večer si prezerať fotky šťastných večerajúcich či radujúcich sa priateľov nahodených jedna za druhou na sociálnych sieťach... No v jednom sa všetci zhodli - fotka za fotkou zaznamenávala čaro danej chvíle, daného momentu radosti, spoločného času s najbližšími. Žiaden nestihnutý neuprataný neporiadok, neumyté okná, nepresný počet koláčov a iné stresujúce záležitosti, ktorým v tomto čase prikladáme zbytočne stresujúcu hodnotu... Po príchode domov som zistila, že nám zdochol kapor, stromček nebol poriadne ozdobený, žiadne medovníčky,... Ale prišla som domov, kde ma čakali najbližší, dokonca starý otec, ktorý už málokedy ide na vychádzky mimo domu, prišiel a vrúcne ma objal, so slzami v očiach privítal. A hoc bolo 26.12., pre mňa boli toto Vianoce.

SkryťVypnúť reklamu

Nie nadarmo sa vraví, že najkrajšie veci nie sú veci.

xmas atmosphere
xmas atmosphere (zdroj: weheartit.com)

S blížiacimi sa sviatkami si teda užívajme momenty, ktoré pre nás naozaj majú hodnotu. Momenty s blízkymi, pri ktorých zabudneme na starosti, ale aj momenty bez blízkych, pri ktorých si zaspomíname na časy, keď sme si s nimi ešte ten čas mohli vychutnať... Pretože práve čas a s ním spojená budúcnosť, je to vrtkavé niečo, čo nemá nikto presne zadefinované, s určitosťou presne určené.

Jediné čo všetci máme, je tu a teraz.

Ako teda bude teraz vyzerať Tvoj vianočný zoznam?

Stanislava Bratková

Stanislava Bratková

Bloger 
 • Počet článkov:  64
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Nič netrvá večne,napriek tomu nikdy nič celkom nezmizne. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu