A čo tréning, chlapci?

Ako naši univerzitní hokejisti vyzerajú, isto viete. (Áno, tí takmer večne vysmiati fešáci ). Zároveň po prvom premiérovom zápase v prešovskej ICE Arena už taktiež viete, že sú na ľade skutoční bojovníci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rovnako už viete aj niečo o tom, ako sa chalani zabávajú. No viete vlastne ako reprezentanti HK UNIPO Warriors trénujú? Ja áno a to rovno od priameho zdroja – kondičného trénera Warriorov, Martina Jesenského, ktorý sa chlapcom venuje predovšetkým na suchej ploche, v posilňovni. Ale musím prezradiť, že po skončení tréningu a opustení posilňovne neostáva ani jedno tričko na vytrénovanom tele suché. Ako by aj mohlo po takej makačke.

Martin Jesenský, hráč a kondičný tréner Unipo Warriors
Martin Jesenský, hráč a kondičný tréner Unipo Warriors 
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Mimo ľadu trénujú hráči tímu Warriors 2-3x týždenne. Obsah tréningovej jednotky Martin prispôsobuje tréningom na ľade a delí ho na 3 základné partie: tréning nôh, core, vrchná časť tela. V tréningu sa zameriava najmä na špecifické cvičenie pre hokejistov v silovom a dynamickom režime a kompenzáciu jednostranného hokejového zaťaženia. Na začiatku tréningu realizuje tréner dynamické rozcvičenie, mobilizačné cvičenia, core tréning a úpolové cvičenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V hlavnej časti pracujeme zväčša vo dvojiciach a snažím sa učiť chlapov spolupráci v zmysle úpravy techniky a všímania si detailov cvičenia. Zároveň chcem aby sa vzdelávali aj oni sami v tejto sfére, predsa prepojenie vzdelania s pohybom, športom, praxou je heslom nielen EUHL ale aj FŠ a mňa. Využívame aj imitačné korčuliarske cvičenia.“ uvádza Martin. Na konci tréningovej jednotky ešte zaraďuje dynamický strečing, potleskom si chlapci zatlieskajú za tvrdú prácu a na záver si „dajú“ pokrik. Tréning trvá maximálne 45-60 minút, pred tréningom na ľade zvyčajne 45-60 minút.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Lenže to nie je definitívny čas, keď sa Martin zhostí úlohy kondičného trénera. Tá pretrváva stále, nielen začiatkom a koncom tréningov, ale aj počas zápasových dní či individuálnych tréningov, keď ho oň požiada niektorý z hráčov, či už kvôli pocitu nejakého nedostatku, zranenia, bolesti, atď. „Pred zápasom máme spoločné rozcvičenie čo hodnotím ako dôležitý faktor z hľadiska utužovania kolektívu a správneho nabudenia na zápas. Vždy nechávam potom aj čas na individuálne rozcvičenie.“

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na otázku ako vníma progres prešovských bojovníkov Martin odpovedal, že je to značne individuálne, no ako v každom športe, ale aj v iných sférach, kde sa maká, tam je progres viditeľný. Kto teda chodí pravidelne na tréningy, môže sa pochváliť pokrokmi.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na začiatku prípravy sme prechádzali a učili sa správnemu dýchaniu, aktivácii svalov telesného jadra-core technike základných cvičení ako napr. drep, výpad, atď...teda progres vidím na kvalite pohybu a prevedení cvičení, čo je základ pre ďalšie napredovanie. Ale samozrejme aj na celkovej kondícii je vidno znateľné pokroky. Hlavnú časť trénujeme na ľade, čo je pre nás špecifické zaťaženie a chlapci sa teraz cítia oveľa lepšie ako na začiatku. Niektorým sa ale podarilo aj čo to pochudnúť z tuku.“ opisuje Martin viditeľné pokroky tímu UNIPO Warriors. Zároveň dodáva, že nezanedbateľnou súčasťou prípravy je aj stravovací režim, na ktorý si musia hráči dávať pozor. Tím sa môže tešiť na zaujímavú prednášku o výžive hráča ľadového hokeja, ktorú pre nich Martin pripravuje spoločne s kolegom, plánujú im poskytnúť menší stravovací návod. Zaujímavé, čo poviete?

SkryťVypnúť reklamu

Aj tento profesionálny prístup dokazuje, že celému vedeniu tímu rovnako ako aj tímu samotnému záleží na najlepších možných výsledkoch, či už ide o ich vlastné telo, o kolektív alebo o samotné výhry v EUHL, ktoré sa ale bez poriadneho tréningu nezískajú jednoducho. 

Obrázok blogu

Včera večer, t.j. v nedeľu si chlapci užili posledný tréning na domácom ľade. V utorok a v stredu zabojujú v stovežatej Prahe, kde si zmerajú sily v prvom zápase s Technika Praha a hneď na ďalší deň s UK Praha. 

Chlapcom držíme palce! 

Stanislava Bratková

Stanislava Bratková

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nič netrvá večne,napriek tomu nikdy nič celkom nezmizne. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu