Oni v sobotu voliť pôjdu. A čo ty?

Nové cesty, vlaky, električky, zrekonštruované námestia. Sloboda pohybu, slobodné nakupovanie, jednotné štandardy (spomente si na x typov koncoviek nabijaciek na telefon). Sloboda ako taká. To je EÚ. Bude aj naďalej? Ty rozhodneš!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nikdy sme sa nemali lepšie ako v tomto období. Dokonca ani tie hordy migrantov a moslimských (z)násilňovašov sa k nám nehrnú, ani Brusel mi nediktuje čo a ako mám robiť. Pravda je taká, že ekonomicky sa Slovesnku nikdy nedarilo lepšie, že ako spoločnosť sme neboli slobodnejší (dobre, pár rokov pre zošalením Fica to bolo lepšie, ale to nie je vinou ani Radičovej vlády, ani Bruselu), a že vlastne vďaka Bruselu vládno-stranícky kleptomani sa aspoň snažia tváriť, že až tak veľa nekradnú.

Bez členstva v Únii by sme boli beyvýznamný štát ako napríklad Srbsko, zakliesnený niekde medzi západnou Európou a ambíciami Ruska (Putina). Kto neverí, nech sa lep pozrie cez východnú hranicu. Kto aj tak neverí, nech tam ide žiť, či je mimo EÚ naozaj lepšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nejde ani o eurofondy (vďaka čomi v čistom dostávame milióny eur, a ešte vidina prísneho Bruselu zabráni aspoň časti ich rozkradnutia), ide akýsi priestor, kde žijeme v dmeokracii, slobode pohybu i myslenia, kde viem uživiť rodinu bez nutnosti mať známosti na národnom výbore či strane. Únia je prestor, kde už roky nebola vojna, či ozbrojený konflikt podporovaný nejakými dovolenkujúcimi členmi cudzej armády.

A ja si tento priestor na život nenechám vziať - ani fašistom, ani expremistom, ani reformistom nehovoriacim ako chcú reformovať (ak majú lepší napad, sem s ním). Nie som idealista. Ako ani demokracia nie je ideálna, ani Európska únia nie je. Ale nič lepšie na život pre mňa a moju rodinu v bližšom či širšom okolí nevidím. Kto chce odísť, môže, kto chce zostať, môže. Briti (nie ich politici) už vedia o tom svoje.

SkryťVypnúť reklamu

A preto, pôjdem v sobotu voliť, pôjdem voliť tých, čo nebudú rúcať, búchať päsťami po stoloch, eliminovať Brusel (ľahšie sa kradnú financie aj sloboda, ak niet nikoho, kto by zlodeja usvedčil). Verím, že optimistickou SPOLUprácou vieme aj my prispieť k budovaniu európskeho domova. Lebo, či sa to niekomu páči, alebo nie, svet je už tak globalizovaný, že sa nedá ujsť a prežiť sám - pri zachovaní rovnakej kvality života. Popri tom, že sme Slováci, Česi, Maďari, sme Európania. A Európa, to nie sú len fondy, to je SLOBODA, to je ZODPOVEDNOSŤ za seba aj druhých.

Ja pôjdem voliť. A tých, čo nieže pritakávajú Bruselu, ale čo neveria, že pojedli všetku múdrosť sveta, ktorú by Boh dal len Slovákom. Ak to niekoho zaujíma, moje číslo je 29, no nejde mi o propagandu jednému zoskupenie. Chcem sa len podeliť o moje chápanie, čo to znamená byť Európanom a veriť v nás.

SkryťVypnúť reklamu

P.S.: nemajú sa kradnúť cudzie texty, ale toto od Miša Havrana fakt môžem podpisať aj za seba:

"No mali by sme vidieť, že za oslabovaním autority úniového projektu nie sú Kollárove a Kotlebove reči o akýchsi liberáloch a aktivistoch, ale spôsob, akým naši politici s touto autoritou nakladajú, ako ju zneužívali, koľko z nej dostali a koľko splnilo účel...

Nemusíte súhlasiť so všetkým, no musíte rozumieť tomu, že Únia je projekt pre pol miliardy ľudí...

Bez úniového spoločenstva padneme a nebude to pre neonacistické lži o akomsi našom úpadku. Stane sa to kvôli európskym nacionalistom, ktorí slúžia viac cudzím mocnostiam ako svojim voličom. A kvôli politikom, ktorí sú ochotní napísať a povedať čokoľvek len preto, aby sa v spoločnosti prihovárali a mobilizovali tých najhorších...

SkryťVypnúť reklamu

Potrebujeme zosilnieť. A stredná Európa musí pochopiť, že úniový projekt nie je o peniazoch na hotely, ale že ide o civilizačný projekt, ktorý obhajuje opodstatnenie a trvanie našej civilizácie vo svete, kde sme vďaka nášmu členstvu získali výsady, akých sa Stredoeurópanom a Slovákom ešte nikdy v dejinách nedostalo."

Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/22126225/slovensko-bez-europy-sme-tu-uz-mali.html#ixzz5omNTwjsb
 

Stanislav Havran

Stanislav Havran

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  0x

jednoducho zvláštny živočích Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenéPríbehy Zvláštneho živočícha

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu