Aké to je pracovať pre inovátora

Tzv. Googleplex je hlavná centrála Google, Inc., nachádzajúca sa v zelenom prostredí všetkých ostatných veľkých IT firiem - Mountain View, severná Kalifornia. Túto fotku jednej z ich kancelárií som urobila, keď som sa v jedno nedeľné ráno ocitla v Mountain View a k môjmu sklamaniu tam nebolo nikoho na pokec! Tak som im aspoň odfotila vchodové dvere :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
V Mountain View pred jedným z kampusov.
V Mountain View pred jedným z kampusov. (zdroj: Stanka Švecová)

No ale k veci. Podľamôjho názoru momentálne neexistuje fascinujúcejšia firma na svete (dobre-dobre,z tých, o ktorých sa globálne aj vie). Najfascinujúcejšia neznamená automatickyhneď aj najlepšia, avšak v tomto prípade tomu tak možno aj je: podľaForbes je to Google, ktorí zaberajú No.1 na zozname 100 firiem, pre ktoré bychcel každý Američan pracovať.

Začnem trochu negativisticky– hoci momentálna realita Googlu je niečo, čo sa zatiaľ ešte nevidelo – dychvybíjajúce svojou inovatívnosťou a neštandardným prístupom, budúcnosťGooglu je aj trochu riziková – cítiť to z názorov tých, ktorí s nimiboli od začiatku, a vidia ako sa firma mení z malého hráča naglobálneho obra (a keď sa mení veľkosť, už nič nie je také, aké bývavalo)...ataktiež z najnovších správ o tom, že v poslednom kvartáliakcionári neboli spokojní – rast nebol taký drastický ako očakávali,a Google si príliš buchlo po vreckách pri najímaní ľudí. Ich výdavky makonkrétne netrápia – čo je otázne je to, ako sa aj naďalej bude vyvíjať vzťahakcionárov Googlu a jeho najvyššieho manažmentu, a či si manažmentzachová aj v budúcnosti svoju pôvodnú a obľúbenú tvár šialencov,alebo ich zlomí sila akcionárov a investorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale toto sú všetko malé,priam miniatúrne riziká – osobne mám celkom silnú dôveru v zakladateľov(Larry Page, Sergey Brin), ktorí sa už ukázali ako dostatočne „nenormálnia neštandardní“ a uletení natoľko, aby vedeli odolávať klasickýmtlakom biznisu. Všetko, čo zatiaľ verejne vyhlásili aj splnili, a takverím, že svet nemá dôvod ich slovám o tom, že Google vždy ostane iný,neveriť.

No dobre, ale čím sú takí„iní“? Začnem už o zlomok sekundy, len vás najprv ubezpečím, že tietoinformácie sú získané z overených zdrojov – od Forbes až po rozhovors ľuďmi, ktorí náborovými procesmi v kampuse hlavnej centrály prešli.Citovať budem Vadima, ktorý prešiel 4 kolami pohovorov – 3 zvládol dobre,a štvrté „dokazil“...a tak síce nezačína s Google (nastupuje v Adobev Kalifornii a je z toho nadšený), ale predsa len – je to zdrojtypu „prvá ruka“ o tom, ako to vnútri tejto organizácie vyzerá.

SkryťVypnúť reklamu

Takže. Začnime tým, žeMountain View je sám o sebe nádherným zeleným miestom, v ktorom sa dádýchať svieži lesný vzduch. Prechádzate ulicami, a z každého trávnikana vás pózuje iný globálny hráč – Yahoo, Microsoft, Cisco, McAffee...premýšľam,ako to riešia v bežnom živote – rozprávajú sa ľudia z Googles ľuďmi z Yahoo, keď vyjdú počas obedňajšej prestávky zabehať si? MáMountain View vianočné akcie, kde sa na jednom mieste stretne konkurencia,ktorá by zaplatila milióny za to, aby videla do hrncov tých druhých? Netuším,ale miesto zo seba sála divný pokoj, akoby to bola milá dedinka, nie miesto,kde sa parí z hláv vedcov, stratégov a miniatúrnych počítačov.

SkryťVypnúť reklamu

Vadim vraví, že prvé, čo váspri vstupe do kampusu ohúri, je gurmánske jedlo pre všetkých Googlákov –zadarmo, 24 hodín denne. 11 interných kafetérií sú zásobované jedlom, ktoré jelahôdkou ako pre jazyk, tak i pre oko. A toto je iba zlomokz celej stratégie Google k tomu, aby svojim zamestnancom napomohlik čo najvyváženejšiemu a najspokojnejšiemu a najzdravšiemu životu, čosa im vracia v podobe ich lojality a ochoty ťahať dlhéhodiny v kampuse, keďže vás nič, ani hlad neťahá preč.

Googláci môžu okrem inéhov týchto priestoroch hrať plážový volejbal, foosbal, videohry, biliard,ping pong alebo sa len tak korčuľovať, prípadne bicyklovať v okolí.Nechýba samozrejme plaváreň, telocvične a najlepšie nakoniec – masážnepostele pre všetky unavené mozgy.

SkryťVypnúť reklamu

Pre zamestnancov, ktorípráve pracujú na tajných alebo urgentných projektoch, sú k dispozíciiosobní asistenti, ktorí im zariadia všetko – od prania špinavej bielizne (alebosi ju môžete priniesť do práce so sebou a vyprať si ju zadarmo tam),starostlivosť o deti, alebo rezervácie reštaurácií, hotelova dovoleniek. Normálnou súčasťou kancelárií sa stali ich štvornohímiláčikovia – pokiaľ nemajú blchy, alebo sa nesprávajú agresívne, tak si ichmôžu zamestnanci nosiť so sebou do práce. Ako v 2004 Larry a Sergeypovedali: „Google nie je konvenčná firma a ani sa takou nechce stať. Misiadokonaná.

Firma taktiež podporujesociálne a spoločenské aktivity svojich zamestnancov – raz mesačnespoluorganizuje športovú akciu pre vybranú neziskovku, a čo sa týkaenvironmentalistiky, tak tam to vymysleli tiež šikovne: 5 tisíc dolárovprispievajú každému zamestnancovi, ktorý sa rozhodne kúpiť si miesto klasickéhoauta auto hybridné, čo sa stáva stále viac a viac časté a taktiež správnemoderné na západnom pobreží.

Aby bol obrázok poriadnedokreslený, netreba zabudnúť na obrovské knižnice, škôlku, notárske úrady,servis pre autá a 5 doktorov prístupných len pre zamestnancov firmy –všetko a všetci priamo v kampuse. Jednoducho – všetko, čo si človekvie vymyslieť, že by potenciálne mohol potrebovať, nájde priamo tam, kde má cezdeň pracovať – a zamestnanci to milujú.

Vadimova prvá reakcia naotázku, že čo ho zaujalo v Googli najviac, bolo: „Vo firme to vyzerá,akoby práve v tomto momente, keď som vstúpil do ich budovy, začala tánajväčšia párty. Okolo teba kráčajú ľudia v cyklistických odevoch ajs bicyklami, skupinka mladých ľudí v šortkách sa rozpráva popri tom,ako hryzkajú desiatu, a z druhého poschodia na teba kričí niektoz knižnice. Máš pocit, že si sa vrátil do čias na univerzite, keďv kampuse vládla sranda a život, okolo seba si mal priateľova spoločne sa učíte. Tu je to s jediným rozdielom – spoločnepracujete a vytvárate nové vzrušujúce produkty a projekty.“.

Spýtali sme sa ho aj na kolápohovorov: „Deň pred tým, ako mi začali pohovory s Google, som mal pohovorv Amazone v Seatli. Úplne ma vyšťavili a boli veľmi nepríjemní.Vyriešil som skoro všetky algoritmy, ktoré mi zadali, ale proces a osobnáskúsenosť s ľuďmi nebola veľmi pozitívna. A tak som išiel na pohovors Google s veľkými obavami – ak sa Amazon správa takto, ako sa budeGoogle, číslo 1. na trhu? Na moje prekvapenie, googláci boli super extra milí.Zistil som, že aj technické pohovory sa dajú zvládnuť príjemne a dá sa z nichmať nakoniec pozitívny pocit. Dali mi úlohy, stál som pri tabuli rovnako, akoto bolo v Amazone, avšak s nimi som mal pocit, že kolaborujeme.Diskutovali sme, pýtali sa otázky, niekedy zažartovali. Bola to prostefantasticky uvoľnená atmosféra, v ktorej sa aj oveľa ľahšiea kreatívnejšie premýšľalo. Aj vďaka tomu som prvé tri pohovory zvládolnad vlastné očakávania. Pri štvrtom som však objektívne nebol vo svojej koži –v to ráno som jednoducho vykročil nesprávnou nohou, a tým som ichzmiatol. Povedali mi, že majú o mňa záujem, len si musím zopakovať eštedva pohovory, aby pochopili, čo sa to vlastne so mnou na štvrtom pohovorestalo. V tom čase som však dostal veľmi zaujímavú ponuku od Adobe, ktorúsom sa rozhodol prijať – boli v mojej top trojke firiem, pre ktoré somchcel pracovať, takže som sa rozhodol rýchlo a na ďalšie pohovorys Google nejdem. Ale ostaneme v kontakte, uvidíme, ako sa situáciavyvinie povedzme o 3 roky.“.

Treba vysvetliť jednu vec –Google momentálne naberá mnoho ľudí – všetky dobré mozgy, ktoré na trhu nájde –ako v Amerike, tak aj v Európe a Ázii. Ich zmýšľanie je založenéna tom, že radšej si všetky šikovné mozgy pritiahnu k sebe, aj keby ichvšetky nápady a myšlienky nemohli hneď zrealizovať – ako keby mali tietomozgy zaparkovať u konkurencie. Takže ide o reálnu vojnuo talent , a Google v nej hrá momentálne prím.

Prečo chcú ľudia pracovaťpre Google, je snáď z horeuvedených „pikošiek“ jasné. Sú aj dôvody, prečonie? Tie, ktoré vidím ja, sú nasledovné: po prvé, je otázne, ako sa firma budevyvíjať v ďalších rokoch, keďže momentálne rastie veľmi rýchlo. Je ichrast zdravý, alebo riskujú veľký pád, problémy s investormi, aleboproblémy s nevyužitými zamestnancami?

Ďalším dôvodom prečo nie, jeto, že s Google ako ich klasický zamestnanec už tak rýchlo neporastiete,ako by ste porástli, ak by ste sa googlákom stali pred povedzme 3 rokmi.Z firmy sa stal gigant a vy už budete len jeden z tisícov. Možnosa treba porozhliadať a nájsť niekoho, kto je v začiatkocha svojou inovatívnosťou pripomína Google spred 5 rokov – a rásťs nimi. Je to nie len z dlhodobého hľadiska finančne zmysluplnejšie,ale najmä vzrušujúcejšie a zaujímavejšie.

Rozhodnutie nech je nechanéna každom z nás, a ja držím palce googlákom, nech ostanú inovatívnia iní aj naďalej, ale najmä držím palce novým firmám, ktoré dúfam, že raz– a čo najskôr – vybudujú silnú a novú konkurenciu nie len pre Google –inak by nastala nuda. Už teraz sa jej bojím, keď vidím, ako ostatní nestíhajús dychom. Vody treba trošku rozčíriť, trh potrebuje nové mozgy, ktoré budúo 5 rokov opozíciou týmto šialencom a bude si znova z čohovyberať. Čo myslíte?

Stanka Švecová

Stanka Švecová

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Globálna Slovenka zastrešujúca zopár funkcií naraz: kariérny kouč, firemný poradca, koordinátorka (www.kzh.sk), rodinný organizátor, manželka, matka, dcéra a kamarátka. A najmä - sama sebe najlepšia priateľka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu