
To ma motivovalopozrieť sa do skutočnej DNA krízy: čo vlastne v pôvode toto slovo znamená?
Slovo pochádzaz gréckeho krísis, ktorého preklad má niekoľko významov: napríkladrozhodnutie, rozdelenie, výber či skúška.
Tu by sme mohlisnáď aj skončiť, pretože tento doslovný preklad hovorí sám za seba.
Predsa len. Môjkomentár. Dnešný význam slovenského slova kríza vyvoláva úzkosť, pocitbezmocnosti a nespravodlivosti (my si odnesieme chyby ľudí z Wall Street).Ak sa však na vec pozrieme gréckym pohľadom, presúvame sa z pasívnej roleobete do role subjektu, ktorý dianie ovplyvňuje, musí konať a jeho konaniemá význam.
Pravdupovediactento grécky význam slova sa mi akosi páči viac, dodáva mu novú, povzbudivejšiudimenziu a priam nabáda k akcii.
Takže ak niektopovie, že kríza ohrozuje ekonomiku, zamestnanosť a tým aj moju kariéru, mámna výber dva prístupy. Podľa významu slova ich nazvem novodobýa grécky. Ten novodobý spočíva vovyčkávaní, obavách, nadávaní na objektívne príčiny, a čakaní na vietor,ktorý ma zaveje na správne miesto. Druhý, grécky prístup, je o rozhodnutísa, aké kroky podniknem v novej zmenenej situácii, čo si vyberiem akosprávny smer, s čím sa budem musieť rozlúčiť.
Pri tomto novompohľad na definíciu slova osobne preferujem tú, kde kríza nie je prehra alepokyn na rozhodnutie a činy. Ako sa rozhodnete vy v terajšej alebo prinajbližšej hoci aj nie ekonomickej kríze?
---
Viac (najmä konštruktívnych a pozitívnych) článkov o tom, ako riadiť vlastnú kariéru v časoch krízy , alebo ako sa kríza dotkla Slovákov v zahraničí.