Jalisko je jednou z mnohých súkromných plachetníc, ktoré sa chcú preplaviť z Pacifického oceánu do Karibiku. Na palube sa plaví mladá rodinka s dvoma malými deťmi - majú len 2 a 4 roky. Ich mama Petra je väčšinu času zamestananá prácou okolo detí a otec riadením lode.

Každá jachta prechádzajúca prieplavom potrebuje celovo štyroch ľudí na zabezpečovanie lán z každej strany plachetnice počas času, keď je loď uzavretá v bráne a čaká buď na napustenie, alebo vypustenie vody. Napúšťanie a vypúšťanie je pomerne rýchle a keď sa k tomu pridá väčší vietor, tak istenie lanami je naozaj potrebné.


Konštrukcia prieplavu je komplikovaná z toho hladiska, ze spája Pacifik s Karibikom, teda miesta, ktoré majú nulovú nadmorskú výšku, ale pri prechode sa prekonáva 25 výškových metrov v oblasti jazera Gatun. A tak celkove tri brány umožňujú lodiam dostať sa do vyššieho miesta na jazere Gatun a tri brány umožňujú zostup lode späť na hladinu Karibského mora. Prechod trvá okolo desať hodín. Po prekonaní cesty sme okamžite pocítili zmenu teploty vody. Pacific má teplotu len okolo 20C, zatiaľ čo pri Karibiku to bolo až 28C.
Prieplavom sa reguluje hladinu vody na 80 km úseku. Otvaracie brany su povodné spred 114 rokov, zostrojene v USA. Su skonštruované z viacero ton železa, v strede je vzduchova dutina a otvoria či zatvoria sa za dve minúty.


Prvé dve prechodové komory boli hneď za Panama mestom pri Miraflores. Sem sme dorazili po rozbriezdeni, okolo 7.30 ráno. Pri prechode cez tieto komory sme použili upevnenie cez štyri laná a všetko prebehlo jednoduchšie ako sme očakávali. Zdalo sa, že Panamančania vyžadujú zbytočne veľa formalít, ale v priebehu dňa sme zistili, že každý člen posádky bol naozaj užitočný a potrebný. Poobede sa totižto zdvihol silný vietor a našou malou loďou pomerne dosť zmietalo. Smer jachty sa pomerne ľahko udržuje pokiaľ je v pohybe, avšak státie na mieste a čakanie na otvorenie brán nie je jednoduché. Najmä ak máme za chrbtom obrovskú nákladnú loď. Toto je aj dôvod prečo sa jachta v loku kotví 4 lanami, z každej strany dvomi. V poslednej nádrži sme sa kotvili len dvomi lanami a mali sme pozíciu v tesnej blízkosti kanálovej steny. Tu sme museli byť zvlášť opatrní, aby nám loď neoškrelo o stenu kanála. Všetci sme svorne odtískali jachtu od steny, predtým ako sa otvorila brána.


Panama, vďaka prieplavu a turizmu sa dá považovať za bohatú krajinu. Samotný prieplav je úžasným dielom ľudskej zručnosti, hoci čiastočne sa dá polemizovať o tom, nakoľko to vychýlilo z rovnováhy okolitú prírodu a koľko pitnej vody sa stratilo pri presmerovaní vodných riečisk. Panama nemá pitnej vody nazvyš. Hodnota fľaše vody je porovnateľná s Coca colou.
Kanál prešiel do vlastníctva Panamy až na prelome 21. storočia, presne 31.12.1999. Treba povedať, že Panamčania spravili za posledné roky významné úpravy, včítane rozšírenia kanála, ktoré v referende odsúhlasilo 80 percent obyvateľov.
Koľko stojí preplavenie cez Panamský prieplav? Dozorca prieplavu pred plavbou každej lodi vyrúbi mýtne - na základe dĺžky lode a prepravovaného tovaru. Pre malé súkromne jachty je to 1000-3000 US dolarov. Nákladné lode platia podstatne viac. V priemere okolo 150 000 dolárov.
Avšak, s modernizáciou prieplavu môžu kanálom preplávať oveľa väčšie lode – nazývané Neopanamax a poplatok za preplavenie nákladnej lode sa zvýši pri najväčších lodiach až na 1,000, 000 dolárov. Všetko v hotovosti. Transfer peňazí musí byť uskutočnený najneskôr 72 hodín pre prechodom kanálom.
My sme našu plavku na jachte Jalisko ukončili o 18 hod poobede priplávaním do prístavu Shelter Bay pri Colone. Horúce slnko, poobedňajší vietor a vzrušenie z dobrodružstva nám všetkým dalo zabrať, ale bolo to dobrodružstvo, na ktoré sa nezabúda.
Fotky z mojho pozorovania z plošiny v Miraflores.


