Na prechádzke som sa zastavila v dielničke na rámovanie obrazov, ktorá patrí jednému z farmárov. Niečo robil v stodole a tak som naňho zakričala, že mu nesiem malú reklamáciu, keďže mi zabudol na obraz natiahnuť lanko, za ktorý ho môžem zavesiť na stenu.
Len sa zasmial a zakýval smerom k dielničke, že jeho žena Alison je vnútri a tá mi to opraví. A naozaj, Alison šikovne pribila dva krúžky na obraz, cez ktoré natiahla lanko na zavesenie.
Pri práci sme sa dali do reči a pochválila som ju, že s rámovaním u nich vždy odvedú dobrú prácu. Navyše sú o niečo lacnejší ako rámovacie obchody v meste a bežne robia aj väčšie zákazky pre miestne galérie. Na to mi Alison povedala, že stále to nestačí nato, aby utiahli náklady na farme. Zo žartu povedala: "čo zarobíme, nestačí ani na žrádlo pre ošípané, ešteže sa ovce napasú sami". A nato mi povedala, že chodí cez letnú sezónu vypomáhať do Apple bufetu-kafetérie. A odtiaľ pozná moje meno.Nato som jej povedala, že aj ja tam občas chodím, ak potrebujú niekoho na zaskakovanie. Alison sa rozrozprávala viac. Farma skrátka neprodukuje dostatok prostriedkov a tak spolu s manželom založili rámovaciu firmu, ktorá prinesie trocha peňazí naviac. Okrem toho vypomáha v obchodíku Apple cez turistickú sezónu.

Takto sa prebíjajú mnohé farmárske rodiny. Ďalšia farmárka, Linda, chodí upratovať mojej klientke kde pracujem ako opatrovateľka. Financií na farmách ubúda. A tak sa tu farmy často predávajú. Nedočkaví developeri si brúsia svoje zuby a postupne menia svojimi projektami mnohé krásne romantické kúty anglického vidieka.
Farmári to však nevzdávajú. Združujú sa do e-shopov, lokálnych zásielkových obchodov a získavajú zákazníkov, ktorí si objednávajú čerstvé produkty priamo z fariem. Strávila som víkend na chate v Cumbrii (Hawkshead v Lake District) a bola som milo prekvapená, keď mi miestny farmár nechal na okne pol litrovú fľašu mlieka (bola zadarmo) spolu s letáčikom, kde inzeroval, čo sa dá z jeho farmy objednať. Ponúkal zeleninu, syry, mäso a čerstvé jogurty a vajíčka. Ponuka čerstvých vajec z fariem je tu na každom kroku. Farmy si vyvesia vývesku, čo práve ponúkajú. Občas majú pred domom len stolík s kartónami vajec a pokladničku, kde sa vhodia peniaze. Funguje to ako samoobsluha. Ďalej sa poriadajú miestne súťaže a iné podujatia, kde farmári prihlasujú svoje produkty a ich výrobky sú ocenené cenami.
V Lancastri majú farmári svoje trhové dni. Dvakrát do týždňa je to mestský trh, v iné dni sú trhy v priľahlých dedinách. Na trhoch dostať čerstvé potraviny, zeleninu a čerstvo pripravené koláče, torty, zákusky, ryby a rozmanité jedlá pripravované priamo na ulici. Okrem zeleniny a ovocia a farmárskych produktov sa tu dá kúpiť všetko možné - od uterákov, perín, lacných kníh, umeleckých predmetov a kvetín. Cez trhové dni to vždy pritiahne kopec návštevníkov, najmä ak je vonku pekne.
Skrátka, trhy sú to, čo dodáva mestu svoje čaro.


