Čo pomôže slovenským lazom?

V komunálnej sfére sa pohybujem od roku 2007. Mnohí tu v Hriňovej si ma pamätajú ešte ako prednostu mestského úradu, následne ako primátora mesta.  A hoci som vo svojom živote aj čo to precestoval, toto mesto bolo a bude vždy pre mňa domovom. Možno aj preto, že Hriňová nie je typickým mestom, keďže sa nachádza ďaleko od veľkých rozvojových centier. To čo nás definuje, a čo mám rád, je božský kľud Podpoľania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Veľká časť tohto kraja je totiž osídlená rozptýleným osídlením tzv. lazmi, v iných kútoch Slovenska poznáme napríklad kopanice, rale a štále. Aj na týchto územiach žijú ľudia so svojimi každodennými problémami. Je úlohou štátu a samosprávy prijímať rozhodnutia, ktoré umožnia týmto ľuďom zostať pri hospodárení na pôde, pri poľnohospodárskej prvovýrobe, gazdovaní, rozvíjaní agroturizmu a vidieckeho turizmu.

Aj preto pracujeme na Podpoľaní s mnohými ďalšími nadšencami, starostami, ale aj podnikateľmi na tom, aby nezanikol unikátny typ historickej štruktúry poľnohospodárskej krajiny. Tej, ktorú každý návštevník regiónov hneď spozná podľa mozaiky úzkopásových polí, lúk a pasienkov, dotváraných medzami, terasami, valmi, kopami a tradičnou architektúrou. Naše Hriňovské lazy sú výnimočné práve tým, že neboli zasiahnuté kolektivizáciou poľnohospodárstva v časoch socializmu. Je dôležité, aby sa o zachovanie pričinil jednotlivec, miestna komunita, ale aj štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z vlastného poznania viem, že jednoduchý človek, ktorý sa pod Poľanou živil vlastnou prácou, dokázal prosperovať a uživiť svoju rodinu aj v tých najťažších obdobiach ako boli svetové vojny, obdobia neúrody, či bývalý režim. Ale vysporiadať sa s tým, čo priniesol ponovembrový vývoj spoločnosti, je pre neho čoraz ťažšie.

Aj my bojujeme s celospoločenskými javmi, ako je nedostatok pracovných príležitostí, vysoká nezamestnanosť v radoch mladej generácie, vysťahovalectvo, nevyužitý potenciál cestovného ruchu, ale aj potravinová bezpečnosť a aféry s predajom nekvalitných potravín. No práve tu vidím veľký potenciál a unikátnu príležitosť. Nastavme efektívne nástroje na pomoc gazdom, farmárom a mikropodnikateľom, ktorí majú chuť oživiť lazy. 

SkryťVypnúť reklamu

Ono to totiž nie je tak, že samospráva nevie a nechce. Napríklad v Hriňovej sme pre rok 2015 znížili sadzbu dane z pozemkov pri ornej pôde, ovocných sadoch a trvalých trávnych porastoch na nulu. Výnos tejto dane nie je pre mestskú pokladňu natoľko významný, aby sme odpustením dane z poľnohospodárskej pôdy nemohli priamo prispieť k zachovaniu tradičného hospodárenia. V priebehu roku budeme analyzovať následný efekt na obrobenosť pôdy. Možno aj štát by mohol skúsiť spraviť pre regióny niečo viac, ako len hovoriť o zahraničných investoroch.

Ak sa vám táto moja prvotina na blogu páčila, podporte ma na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

Stano Horník

Stano Horník

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som najmä fanúšik prírody, cestovného ruchu a tradičného obhospodarovania. Práve ich spojenie a vytvorenie podmienok pre mikropodnikanie v týchto oblastiach je cestou, ako dať v odľahlejších regiónoch ľuďom prácu a priestor na sebarealizáciu. Na tom pracujem ako primátor Hriňovej, ale aj ako podpredseda strany Šanca, za ktorú kandidujem do parlamentu.HriňováFacebookWeb Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu