Hory a my - prečo sú hory také výnimočné?

Hory sa v očiach mnohých vybavujú len ako hŕba skalísk. No mnohí v nich nachádzajú niečo hlbšie, silnejšie.

Hory a my - prečo sú hory také výnimočné?
(Zdroj: Niko Staš)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Horská atmosféra je jedinečná

Všetky veci na tomto svete sa môžu rôznym ľuďom javiť rôzne. Podobne sú na tom hory. Niektorí ich berú veľmi stroho a doslovne, iní v horách nachádzajú útočisko svojich problémov. Isto iste však hory predstavujú veľmi zvláštne miesto so svojou neopakovateľnou atmosférou. Takou, ktorú keď niekto raz zažije, veľmi rád sa k nej opakovane vracia. Nikto z nás, ľudí, asi celkom s istotou nevie odpovedať na otázku, prečo je tomu tak. Kopce sú tiež lokalitou, ktorá ako jedna z mála dokáže ľudí úprimne spájať. Bez donútenia, bez akéhokoľvek prejavu faloše.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hory pomáhajú riešiť široké spektrum problémov

Ako už som spomínal - pre veľmi veľa ľudí toto miesto predstavuje útočisko. Prečo by mali byť hory útočiskom? Mohli by sme sa oprávnene spýtať. Veď hory predsa len stoja a nás zdanlivo ignorujú, či? Každý jeden z nás má v sebe ,,zakonzervovaný´´ nejaký problém, ktorý nás nenechá ani za nič na svete kľudných. Preto hory, a najmä ich kľud, ticho, pokoj, v neposlednom rade potreba pokory zaručujú existenciu akéhosi katalyzátora rozmotávania ,,klbka´´ podobných rébusov. Spôsob takéhoto metaforicky poňatého rozmotávania je tak komplexný, že hory, ktoré ho vlastne podporujú, môžu byť pomocou pre mnohých ľudí spoločnosti, bez rozdielu.

SkryťVypnúť reklamu

Spájať sa znamená učiť sa mať rád zdanlivo nepodstatné maličkosti

Okrem toho, že hory majú potenciál pomôcť, majú aj potenciál ukázať nám napríklad ľudí, s ktorými by sme sa inak do reči ani nedali. Hory jednoducho nezištne spájajú. Či už teda ľudí, alebo dobro s osohom. To už si nájde každý po svojom. Koniec - koncov, keď nájdeme v niečom (nemusia to byť nutne hory, no pre mňa sú) takého pomocníka a potešenie, hneď sa aj nám trochu otvoria oči a začneme hľadať krásu aj v takých drobnostiach, kde by nás to predtým ani len nenapadlo. V tomto sú hory krásne. Vedú k očiste od zlého tým, že nám, ľuďom, pomáhajú konať dobro.

Niko Staš

Niko Staš

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  45x

Volám sa Niko Staš, mám 14 rokov a pochádzam z Dolného Kubína. Mojimi hlavnými záujmami sú najmä matematika a vedy s ňou spojené, no nado všetko milujem turistiku, prírodu, hory a Tatry. Chodím do nich už 5 rokov - aktívne a vo voľnom čase sa nimi zaoberám - či už čítaním si o ich histórii, alebo ich spoznávaním priamo v teréne. Mám aj v pláne písať práve o horách - o tipoch na túry, o horách ako-takých a o krásach turistiky. Skutočne turistiku milujem ako len máločo. Hory ma očarujú svojou atmosférou i systémom, ako to ,,tam hore´´ funguje. Napísal som o turistike aj menšiu knihu - Hory a my. Keďže rád píšem rôzne články, napadlo ma založiť si tento blog. V minulosti som prispieval aj na Wikipédiu, kde som editoval rôzne články, či upravoval informácie ako redaktor. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu