reklama

Hory a my - prečo sú hory také výnimočné?

Hory sa v očiach mnohých vybavujú len ako hŕba skalísk. No mnohí v nich nachádzajú niečo hlbšie, silnejšie.

Hory a my - prečo sú hory také výnimočné?
(Zdroj: Niko Staš)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Horská atmosféra je jedinečná

Všetky veci na tomto svete sa môžu rôznym ľuďom javiť rôzne. Podobne sú na tom hory. Niektorí ich berú veľmi stroho a doslovne, iní v horách nachádzajú útočisko svojich problémov. Isto iste však hory predstavujú veľmi zvláštne miesto so svojou neopakovateľnou atmosférou. Takou, ktorú keď niekto raz zažije, veľmi rád sa k nej opakovane vracia. Nikto z nás, ľudí, asi celkom s istotou nevie odpovedať na otázku, prečo je tomu tak. Kopce sú tiež lokalitou, ktorá ako jedna z mála dokáže ľudí úprimne spájať. Bez donútenia, bez akéhokoľvek prejavu faloše.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hory pomáhajú riešiť široké spektrum problémov

Ako už som spomínal - pre veľmi veľa ľudí toto miesto predstavuje útočisko. Prečo by mali byť hory útočiskom? Mohli by sme sa oprávnene spýtať. Veď hory predsa len stoja a nás zdanlivo ignorujú, či? Každý jeden z nás má v sebe ,,zakonzervovaný´´ nejaký problém, ktorý nás nenechá ani za nič na svete kľudných. Preto hory, a najmä ich kľud, ticho, pokoj, v neposlednom rade potreba pokory zaručujú existenciu akéhosi katalyzátora rozmotávania ,,klbka´´ podobných rébusov. Spôsob takéhoto metaforicky poňatého rozmotávania je tak komplexný, že hory, ktoré ho vlastne podporujú, môžu byť pomocou pre mnohých ľudí spoločnosti, bez rozdielu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spájať sa znamená učiť sa mať rád zdanlivo nepodstatné maličkosti

Okrem toho, že hory majú potenciál pomôcť, majú aj potenciál ukázať nám napríklad ľudí, s ktorými by sme sa inak do reči ani nedali. Hory jednoducho nezištne spájajú. Či už teda ľudí, alebo dobro s osohom. To už si nájde každý po svojom. Koniec - koncov, keď nájdeme v niečom (nemusia to byť nutne hory, no pre mňa sú) takého pomocníka a potešenie, hneď sa aj nám trochu otvoria oči a začneme hľadať krásu aj v takých drobnostiach, kde by nás to predtým ani len nenapadlo. V tomto sú hory krásne. Vedú k očiste od zlého tým, že nám, ľuďom, pomáhajú konať dobro.

Niko Staš

Niko Staš

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  78x

Volám sa Niko Staš, mám 15 rokov. Mojimi hlavnými záujmami sú najmä matematika a vedy s ňou spojené, no nado všetko milujem turistiku, prírodu, hory a Tatry. Chodím do nich už takmer 7 rokov - aktívne a vo voľnom čase sa nimi zaoberám - či už čítaním si o ich histórii, alebo aj ich aktívnym spoznávaním v teréne. V poslednom roku sa u mňa "prejavila" nová záľuba - v káve a v čínskom čaji. Páči sa mi ich kultúra, rozmanitosť a oceňujem najmä ich chuť. V tejto oblasti by som rád propagoval zmýšľanie "tretej kávovej vlny" a tiež budem šíriť osvetu o (nadmernom) požívaní kofeínu. V roku 2021 som vyhral celoslovenskú matematickú súťaž Pytagoriáda, som členom Školského parlamentu a napísal som knihu o horách a turistike Hory a my. V roku 2022 som bol ocenený ŽSK za mimoriadne štúdijné výsledky. Najdôležitejšími hodnotami, ktoré význavam sú rodina, sloboda, príroda, hobby, pravda a šťastie. Snažím sa zmýšľať optimisticky a verím, že spoločným úsilím dokážu ľudia urobiť veľa dobra. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu