reklama

Časová schránka ukrytá medzi skaliskami

Ani tie prenádherné tatranské jazierka nevznikli len tak. V nasledujúcich blogoch vám predstavím ich fascinujúci príbeh.

Časová schránka ukrytá medzi skaliskami
Potok odvádzajúci vodu z Popradského plesa (Zdroj: Niko Staš)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Glaciál

Jasné. Samozrejme. Na prvý pohľad neskutočne odstrašujúci názov. Čo by tento názov asi tak mohol znamenať? Fakt sa niet čoho báť - ide o označenie, ktorým nazývame javy, deje, ale aj samotné obdobie spojené s dobou ľadovou a so zaľadnením. Tu sa môže naskytnúť ďalšia, opäť o nič menej oprávnená otázka. Aký súvis má glaciál (milý čitateľ, veľmi sa ti ospravedlňujem, ale tento pojem skutočne musím používať) s plesami? Odpoveďou je, že toto prepojenie je nevídaných rozmerov, skutočne nezanedbateľné a podstatné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ospevované posledné zaľadnenie

Keď niekto hovorí o dobe ľadovej, možno sa nám pred očami zjaví nejaké jedno konkrétne obdobie z histórie, kde žili mamuty, pravekí ľudia a všade naokolo bola zima ako na Sibíri (alebo ešte viac, iste). Lenže opak je tou skutočnou pravdou. Z histórie vieme, že sa nám opakovane striedajú doby ľadové a obdobia medzi nimi. A práve posledná z týchto dôb rozhodla o podobe pohorí, ako ich poznáme dnes. Ja sa teraz pochopiteľne pozriem bližšie na Tatry, keďže sa venujem najmä ich problematike.

Veľké topenie

Bolo to asi 10 000 rokov dozadu, a ako všetko, aj toto sa raz muselo skončiť. Myslím teraz posledné zaľadnenie, samozrejme. Zem sa začala otepľovať a ľadovec zas roztápať. Aj v Tatrách boli obrovské masy tohto materiálu. Jednotlivé ľadovce sa nachádzali v dolinách, ako ich poznáme dnes. Napríklad v Studených dolinách bol jeden, v Bielovodskej ďalší (tento bol mimochodom najmohutnejší). A topenie - to si nepredstavujte len tak. To nefungovalo tým spôsobom, že ľad sa roztopil a hotovo. Nie. Pri topení sa aj posúval a tak formoval okolité horniny, navyše hĺbil rôzne jamy a tlačil pred sebou materiál.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tu to celé začalo - zrodil sa unikát

Vyzerá to tak, ako keby som mal nejakú prehnanú chuť plesá ospevovať. No napriek tomu musím pridať ešte jeden dôsledok, za ktorý vďačíme práve ľadovcovému topeniu. Vyformoval totiž všetky plesá (naozaj, všetky do jedného), a tu práve aj spočíva pôvod a podstata plies. Pleso je totiž také jazero, ktoré má glaciálny pôvod, čiže pôvod z obdobia, kedy sa ľadovce tvorili, tiež však musí byť vytvorené jeho činnosťou. Napríklad poznáme Nové Štrbské pleso, no nie je to pleso. Nevytvoril ho ľadovec, ale človek. Preto nech ho nazveme akokoľvek, hoci aj plesom (tak sa vlastne aj naozaj nazýva), nikdy nebude patriť ku ostatným plesám. Tým sú plesá tak unikátne - sú vlastne takou časovou schránkou, a o to viac by sme ich mali chrániť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V ďalších blogoch vám predstavím, aké rôzne plesá vznikali, na ktorých miestach, s čím musia súperiť, aký osud ich čaká, či ako zanikajú.

Niko Staš

Niko Staš

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  78x

Volám sa Niko Staš, mám 15 rokov. Mojimi hlavnými záujmami sú najmä matematika a vedy s ňou spojené, no nado všetko milujem turistiku, prírodu, hory a Tatry. Chodím do nich už takmer 7 rokov - aktívne a vo voľnom čase sa nimi zaoberám - či už čítaním si o ich histórii, alebo aj ich aktívnym spoznávaním v teréne. V poslednom roku sa u mňa "prejavila" nová záľuba - v káve a v čínskom čaji. Páči sa mi ich kultúra, rozmanitosť a oceňujem najmä ich chuť. V tejto oblasti by som rád propagoval zmýšľanie "tretej kávovej vlny" a tiež budem šíriť osvetu o (nadmernom) požívaní kofeínu. V roku 2021 som vyhral celoslovenskú matematickú súťaž Pytagoriáda, som členom Školského parlamentu a napísal som knihu o horách a turistike Hory a my. V roku 2022 som bol ocenený ŽSK za mimoriadne štúdijné výsledky. Najdôležitejšími hodnotami, ktoré význavam sú rodina, sloboda, príroda, hobby, pravda a šťastie. Snažím sa zmýšľať optimisticky a verím, že spoločným úsilím dokážu ľudia urobiť veľa dobra. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu