EU a roboty

10 najväčších firiem v oblasti robotizácie vo svete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

1. Midea Group – Čína

2. Denso Corporation – Japonsko

3. ABB – Švajčiarsko

4. Nvidia – USA

5. Yamaha Motors – Japonsko

6. Zebra Technologies – USA

7. Fanuc – Japonsko

8. Yaskawa – Japonsko

9. iRobot – USA

10. Universal Robots Technologies – Dánsko

Ako vidíme, prvá firma z EU je až na 10. mieste. Krajiny, kde vývoj napreduje rýchlejšie (Japonsko, USA, Čína), získali výrazný technologický náskok.

V posledných rokoch sme svedkami rýchleho rozvoja technológií, ktoré menia spôsob, akým pracujeme a podnikáme. Robotizácia a automatizácia sú dva fenomény, ktoré majú významný vplyv na ekonomiku. Roboty a automatizované systémy môžu vykonávať prácu rýchlejšie a presnejšie ako ľudské pracovné sily, čo vedie k zvýšeniu produktivity a efektívnosti, môžu zabezpečiť konzistentnú a presnú kvalitu výrobku, môžu vykonávať prácu za nižšie náklady ako ľudské pracovné sily. Niektoré typy práce, ako napríklad práca v nebezpečných alebo škodlivých podmienkach, môžu byť vykonávané robotmi bez rizika pre zdravie a bezpečnosť ľudí. Investície do výskumu a vývoja v oblasti robotizácie a automatizácie môžu viesť k vývoju nových technológií, ktoré môžu byť použité v iných oblastiach ako napríklad v medicíne, doprave, energetike atď.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zavedenie robotov a automatizovaných systémov môže viesť k zníženiu pracovného času pre zamestnancov, roboty a automatizované systémy môžu vykonávať najťažšie a najnepríjemnejšie práce, čo povedie k zvýšeniu kvality života zamestnancov.

Je dôležité, aby bolo prijatých viac opatrení na minimalizáciu negatívnych vplyvov robotizácie a automatizácie a aby boli zamestnanci dostatočne podporovaní v procese transformácie. Aj keď robotizácia a automatizácia prinášajú mnoho prínosov pre ekonomiku a pracovné sily, je potrebné brať do úvahy aj ich vplyv na zamestnancov a prijímať opatrenia na ich ochranu.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešný ekonomický model vyčerpal svoje možnosti. Názor, že treba zabezpečiť plnú zamestnanosť, už nie je správny. Ekonomika musí spotrebiteľom poskytovať produkty a služby. A skrátiť pracovný čas. Využitím robotov sa zníži potreba pracovnej sily na minimum.

Rozvoj automatizácie a robotiky prehodnotí mnohé dogmy. Novým normálom bude nepodmienený príjem. Zaniknú nielen pracovné miesta, ale aj firmy. Majiteľom budú generovať zisk, ale nebudú plniť svoju sociálnu úlohu – zamestnávať ľudí. Keď roboty bude riadiť AI, veľa firiem nebude potrebných.

Kde začať? V regiónoch - kde tisíce malých podnikov vykonávajú rovnaké úlohy - poľnohospodárstvo, potravinárstvo, stavebníctvo, maloobchod, sklady, služby ...

SkryťVypnúť reklamu

A hlavne potrebujeme politikov, ktorí budú presadzovať víziu technologickej spoločnosti. Mimochodom, došlo by k brexitu, keby EÚ mala trojdňový pracovný týždeň, 4-hodinový pracovný čas a nepodmienený príjem?

Blog bol napísaný s využitím umelej inteligencie OpenAI.

Jozef Stasík

Jozef Stasík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  919x

Čitateľ, ktorý sa raz za čas vyjadrí aj na blogu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu