Univerzálny základný príjem, 4-dňový pracovný týždeň a občianska spoločnosť

UBI a 4-dňový pracovný týždeň zjavne nie sú tie najpríťažlivejšie témy v slovenskom priestore

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

To, že občianska spoločnosť na Slovensku temer neexistuje, vidieť aj na tom, že tieto dve dôležité témy nie sú u nás vôbec predmetom diskusie.

Univerzálny základný príjem (UBI - Universal Basic Income) a 4-dňový pracovný týždeň sú hnutia, ktoré sa snažia priniesť zmenu v spoločnosti a zlepšiť kvalitu života ľudí. Aj keď tieto hnutia nemajú úplne totožné ciele, obe majú spoločné to, že sa snažia zmeniť súčasný systém, ktorý sa ukazuje ako neudržateľný.

UBI je systém, v ktorom by každý občan dostával peňažnú podporu bez ohľadu na to, či pracuje alebo nie. Cieľom je zabezpečiť minimálny životný štandard pre každého občana, zlepšiť sociálnu rovnosť a zjednodušiť byrokraciu v sociálnom systéme. Tento nápad sa objavil už v 18. storočí, ale v posledných rokoch získal nový impulz a stáva sa diskutovanou témou v mnohých krajinách sveta. UBI by mohol tiež podporiť flexibilitu na pracovnom trhu a umožniť ľuďom, ktorí chcú zmeniť svoje zamestnanie alebo pracovať na čiastočný úväzok, aby si to mohli dovoliť. S nástupom umelej inteligencie bude UBI mimoriadne aktuálny aj na Slovensku. Práve preto by sa aj vrstva odborných pracovníkov, ktorej doteraz nehrozili existenčné problémy, mala začať angažovať v podpore UBI.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

4-dňový pracovný týždeň znamená skrátenie pracovného týždňa na štyri dni pri zachovaní rovnakého platu. Tento nápad sa tiež snaží zlepšiť kvalitu života ľudí, ktorí by mali viac času na svoje záujmy, rodinu, zdravie a celkovo by mohli byť spokojnejší a menej stresovaní. Navyše, vďaka skráteniu pracovného týždňa by sa zlepšila aj ekologická situácia a menej by sa znečisťovalo ovzdušie kvôli menšiemu počtu pracovných ciest a menšiemu počtu pracovných hodín.

Tieto hnutia pôsobia v mnohých krajinách sveta, ako napríklad Fínsko, Švédsko, Kanada, Austrália, Nový Zéland, Španielsko, USA a mnoho ďalších. V týchto krajinách sa už uskutočnili rôzne experimenty a pilotné projekty, ktoré sa snažili overiť, či je UBI alebo 4-dňový pracovný týždeň realizovateľný a či má pozitívny vplyv na spoločnosť. Nedávny úspešný experiment so 4-dňovým pracovným týždňom vo Veľkej Británii bol hlavnou témou tamojších médií.

SkryťVypnúť reklamu

Na západ od našich hraníc idú ešte ďalej. V Nemecku, Holandsku, Francúzsku, Španielsku a Taliansku napríklad pôsobí European Citizens Bank. Platformu spustila spoločnosť Positive Money Europe. Positive Money Europe je nezisková, výskumná organizácia so sídlom v Bruseli, ktorej cieľom je zabezpečiť, aby peňažný systém podporoval spravodlivé, demokratické a udržateľné hospodárstvo. Cieľom je posilnenie postavenia občanov voči ECB. A tých iniciatív je oveľa viac.

Blog bol napísaný s využitím umelej inteligencie OpenAI.

Jozef Stasík

Jozef Stasík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  875x

Čitateľ, ktorý sa raz za čas vyjadrí aj na blogu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu