A tiež autor zaujímavej knihy o pozadí gréckej krízy Dospeláci v miestnosti.
Ide o môj blog z 3. mája - Ak bude digitálne euro v právomoci ECB, nikdy sa ho nedočkáme. Blog veľký záujem nevzbudil, téma digitálneho eura je, samozrejme, príliš vzdialená témam, ktoré rezonujú v slovenskej spoločnosti. A je to škoda, pretože digitálne euro by obyvateľom, ale najmä spoločnosti, prinieslo veľký úžitok.
Na rovnakú tému napísal 15. mája článok aj Janis Varoufakis. Má názov Who’s Afraid of Central Bank Digital Currencies? a dostupný je na project-syndicate.org. Jeho preklad bol zverejnený na https://denikreferendum.cz/clanek/35241-kdo-se-boji-digitalnich-men-centralnich-bank.
Vo svojom blogu píšem o lobistoch v službách bánk, ktorí kŕmia médiá dojímavou starostlivosťou o naše súkromie, keďže štát bude vedieť o našich finančných transakciách.
Podobne aj Varoufakis - Už vidím horlivých odporcov digitálnej meny centrálnej banky, ako sa ženú ku klávesniciam, aby ma odsúdili za napomáhanie zlovoľnej snahe Veľkého brata získať kontrolu nad transakciami každého občana.
V blogu píšem o štáte, v tomto prípade EÚ, od ktorého očakávame lepšie služby ako od súkromných firiem - bánk. Kapitalizmus sa dostal do štádia, kedy firmy začali vládnuť a určovať podmienky. Banky sú silnejšie ako štáty a svoju moc dokonale využívajú.
Varoufakis - Hoci sa to môže zdať paradoxné, digitálna mena centrálnej banky môže oproti súčasnému stavu súkromia občanov posilniť a chrániť nás pred prebujnenou centralizáciou moci. Bankári po celom svete sa právom strachujú, že mnohým z ich lukratívnych služieb by už nebolo potrebné. Po „odpojení“ týchto služieb, ako je držanie vkladov, spracovanie platieb a ďalšie, by už totiž nemohli držať celú spoločnosť ako rukojemníkov.
Na digitálnu menu sa pozerá z perspektívy FEDu. V jeho článku je toho zaujímavého viac, preto ho odporúčam prečítať. Možnože predsa len vytvorí zárodky diskusie na tému digitálnych mien centrálnych bánk aj na Slovensku.