Rusko sa musí tešiť, keď monitoruje produkciu našej opozície
Miera neschopnosti, ktorú v rozhovoroch odkryli naši nádejní vodcovia, je unikátna aj na slovenské pomery. Smer možno najbližšie porazia, ale ďalšie voľby už prehrajú s tupým antivaxerským extrémom. Títo ľudia majú presvedčiť zdevastovaný slovenský vidiek, že Európska únia je lepšia alternatíva ako pripojenie k Rusku? Čím? Čo ponúkli v rozhovoroch? Nič, absolútne vôbec nič.
Feudálna SaS
SaS chce mať ekonomicky silnú rodinu. Jej členovia majú pracovať a vytvárať hodnoty. A potom tie hodnoty užívať. Štát sa do rodiny pliesť nemá. To sú tak zhruba všetky riešenia pre ekonomiku, ktoré v rozhovore odzneli. Tým, že členovia rodín už teraz pracujú ako otroci, ale nimi vytvorené hodnoty si užíva zopár investorov a manažérov, sa už pán predseda nezaoberal. Ale načo strácať čas so stranou mentálne ukotvenou niekde v nútených prácach a feudalizme.
Pre zdravotníctvo riešenie nemajú
PS s vyššími preferenciami dostala až dve novinové strany. Redaktorka sa nebála otázky opakovať. Až na tretiu o riešeniach pre zdravotníctvo vymámila akú-takú odpoveď. A síce, že pán predseda by sa o tých 60 EUR nehádal. Ponúkala sa logická otázka, komu by tie peniaze z rozpočtu vzal, ale redaktorka zjavne nechcela hneď na začiatku uštedriť k.o.
Schopný politik by formuloval odpoveď asi takto: Zdravotníctvo je ekonomický problém. Rakúsko vynakladá na zdravotníctvo 52 miliárd EUR, 75% výdavkov ide z verejných štátnych prostriedkov. U nás pôjde na budúci rok do zdravotníctva len 9,6 miliardy EUR. Na počet obyvateľov je to štyrikrát menej. Pričom takmer všetky vstupy sú vo svetových cenách. V minulosti sme uverili podpriemerným ekonómom, ktorí zaviedli dnešný ekonomický model. Ale to sa zmení. Pracujeme na dvoch riešeniach. EÚ sľubuje rovnaký prístup k modernej a efektívnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých Európanov. Presadzujeme preto projekt jednotnej európskej zdravotnej poisťovne. Bude uhrádzať platby za rovnaké úkony pre všetky krajiny EÚ rovnako. Naši europoslanci získavajú pre túto myšlienku kolegov poslancov z krajín východnej Európy.
Druhé riešenie je ekonomické - zamerané na prosperitu regiónov. Prosperujúce regióny budú vytvárať oveľa viac zdrojov, ktoré pomôžu aj zdravotníctvu.
Takto nejako by odpovedal schopný politik. PS však pre zdravotníctvo zjavne žiadne riešenie nemá.
Budúcnosť nášho priemyslu
Predseda už veľakrát počul rady ekonomických celebrít, takže sa zaskvel myšlienkou, že náš priemysel musí byť oveľa viac postavený na inováciách s využitím eurofondov. Skvelé. A ako to prevedieme v praxi? Nášho priemyslu už veľa niet, väčšinu vlastnia zahraniční majitelia. Takže najprv potrebujeme nápady, zohnať investorov a rozbehnúť výroby. To je tá ľahká časť. Potom musíme výrobky a služby predať, udržať výrobu na Slovensku a o polroka úspešne čeliť masívnej čínskej konkurencii s podobnými, ale lacnejšími produktami. Potom ešte ochrániť firmy pred predajom do zahraničia. A aby som nezabudol, dať zamestnancom rakúske platy. Toto chcete, pán Šimečka, ako konkrétne dosiahnuť?
Schopný politik by formuloval odpoveď asi takto: Automatizácia, robotizácia a AI postupujú rýchlym tempom a ohrozujú milióny pracovných miest. Treba sa pripraviť, že budú miznúť najmä u nás. Môžeme si vybrať. Naša ekonomika sa bude podobať na poľnohospodársku výrobu v Afrike - s nízkou výkonnosťou a viažúcou väčšinu pracujúcej populácie. Prijmeme teda "reformy", ktoré umožnia firmám flexibilné narábanie s pracovnou silou. To na istý čas oddiali odchod výroby zo Slovenska. Konkurencia však postupne donúti firmy masívne automatizovať a robotizovať nielen výrobu, ale aj množstvo ďalších činností vo firmách. Firmy tým stratia dôvod vyrábať na Slovensku.
Druhou možnosťou je ekonomická reforma Európskej únie, pretože tento vývoj postihne nielen celú východnú Európu, ale aj množstvo regiónov bohatej časti EÚ. Primitívne riešenia vo forme zdaňovania, eurofondov, či iného spôsobu mrhania verejných zdrojov nepomôžu. Budú sa musieť hľadať nové formy a spôsoby ekonomického usporiadania, proti ktorým je UBI či 4-dňový pracovný týždeň iba malá ochutnávka.
Schopný politik by pokračoval - v strane už máme sekciu, ktorá sa budúcnosťou ekonomiky zaoberá. Prvá vec, ktorú chceme cez našich europoslancov presadiť, je EU v mobile. Každá z 27 krajín digitalizuje svoju krajinu a štátnu správu samostatne. Tento proces však môže byť predražený, pretože každá krajina robí to isté ako 26 ďalších krajín. Digitalizáciu štátnej správy by mohla prevziať EU. Alebo systém odkúpiť od krajiny, ktorá je v digitalizácii najďalej. Projekt by bol zložený z tematických modulov a každý štát by si mohol vybrať potrebné moduly. Tento systém by sa postupne rozširoval o moduly týkajúce sa AI, robotizácie aj automatizácie.
Upadajúci vidiek
Predseda musel navštíviť Spiš, aby si všimol odchody mladých ľudí, zlé cesty, zlú zdravotnú starostlivosť - výsledok 35 rokov budovania kapitalizmu. Redaktorka žiadala aspoň jedno jediné kľúčové riešenie. Odpoveď? Príspevok na bývanie. To už ani nie je smiešne. To je tragédia.
Schopný politik by redaktorku uistil, že strana sa zamerala na prosperitu okresov. Začíname energetikou, kde nás inšpiroval nemecký model. V každom okrese máme vyškoleného experta na energetiku, ktorý navštevuje jednotlivé obce a odporúča vhodné solárne, veterné a batériové riešenia. Nemci tiež kupujú solárne panely na balkóny a keď to funguje v Nemecku, môže to fungovať aj u nás. S Ekonomickým ústavom SAV pripravujeme experiment zameraný na udržanie peňazí v okrese. Podobne, ako v čínskom Shenzene vyberieme jeden okres, kde sa experiment uskutoční. Sme si istí, že experiment zaujme aj zahraničie. Veríme, že výrazne zlepší život obyvateľov v regióne.
A čo vízie, vážení?
Čitateľa zarazila zmienka o stretnutiach s občanmi, na základe ktorých sa má tvoriť program strany. Až teraz sa strana dozvedá, čo ľudí trápi a hneď si trúfa na riešenia? Chýba teda aj akákoľvek vízia a to je určite najpodstatnejší nedostatok. Budaj s Kňažkom ponúkali slobodu, Dzurinda Európsku úniu. Aj Matovič ponúkol víziu boja proti korupcii. Schopný politik má dnes jednoznačnú úlohu. Musí ponúknuť uveriteľnú víziu prosperity pre všetky regióny.
Čakajú nás desiatky rokov stagnácie a chudoby
Všetky politické strany celého sveta vedia, že najdôležitejšia je ekonomika. Okrem štyroch - PS, Slovensko, KDH, Demokrati. Je neuveriteľné, ako tie najlepšie mozgy republiky popísali megabity priestoru, strávili tisícky hodín v diskusiách, či dokonca spísali knihy s jednou jedinou témou - ako poraziť Smer. Neustále sú nám predkladané najrôznejšie analýzy neúspechu opozičných strán a najfantazmagorickejšie stratégie víťazstva. Neoddeliteľnou súčasťou stratégií je presun figúr medzi stranami. Úplne prázdnych figúr, ktoré nedokážu ponúknuť žiadne nové myšlienky, iba seba. Ak aj občas tie voľby vyhrajú, na potrebné zmeny nemajú intelektuálnu kapacitu. Zákonite bude nasledovať ďalšia a ďalšia prehra. Pokým sa nepoučia.
Ekonómovia - astrológovia dneška
Súčasná naša realita pripomína dvor Rudolfa II. Tento český panovník sa obklopil astrológmi, alchymistami a mágmi, ktorých podporoval a ktorým, samozrejme, dôveroval. Naše intelektuálne elity rovnako bezvýhradne dôverujú dnešným astrológom a mágom - ekonómom. Ekonómovia balamutia národ pokrivenou realitu - to je HDP, ktorý samozrejme rastie a s ekonomikou je teda všetko v najlepšom poriadku. Len nevďační zamestnanci, ohodnotení za takú istú prácu trojnásobne nižšie ako v Rakúsku, nepochopili vznešenú realitu vysokej ekonómie. A ponúkajú, to mágovia predsa musia, aj lieky, aby sa zamestnancom darilo ešte lepšie - reformy, inovácie, lepšie školstvo, návrat expertov, migrácia. Anjelská hudba pre uši našich intelektuálov. Rovnako ako kameň mudrcov či elixír života pre Rudolfa II. USA je svetovou špičkou v inováciách, univerzitách, experti aj migranti sa do krajiny nezriadene hrnú a podnikateľské prostredie je optimálne. Ale dve tretiny jej občanov nie sú spokojné s hospodárskou realitou tejto krajiny. Ako napísala nobelovská autorita Angus Deaton - Neobviňujem z korupcie. Napriek tomu by ekonómovia, ktorí za posledné polstoročie skvele prosperovali, mohli byť obviňovaní, že majú vlastný záujem o takú podobu kapitalizmu, ktorá v súčasnosti existuje.
Príčinou je ekonomika
Keď sa vyčerpajú všetky možnosti príčin neúspechu prozápadných strán a zlyhajú všetky stratégie na trvalú porážku extrému, možno sa pripustí, že problémom je naozaj ekonomika. Ešte ťažšie bude poznanie, že ani ponúkané "lieky" nefungujú. Veď v inovácie a v podnikanie verí Draghi, aj celá EÚ, Harrisová aj Trump a napokon aj tá Čína. Nuž, nie je to tak. Otvorená trhová ekonomika je súťaž. Súťaž medzi štátmi, súťaž medzi firmami, zamestnancami a spotrebiteľmi a všetkými účastníkmi navzájom. Je šialenstvom veriť, že naša krajina, ktorú neobýva ani len jedno promile obyvateľov planéty, môže v súťaži vyhrávať. Otvorená ekonomika je skvelá - pre spotrebiteľov.
Hodovňa
V súťaži je 1% viťazov. Väčšinou sa nemenia, budujú a rozširujú svoje impériá, skupujú menších konkurentov, lobujú a financujú politikov. To sú investori a vrcholoví manažéri, ktorí hodujú pri stole. Tretine ďalších je umožnené byť v hodovacej miestnosti, ale sedieť musia na zemi. Zo stola občas niečo spadne, občas im niečo hodia veľkorysí "filantropi". Povinnosťou tejto tretiny je poskytovať stolu geniálne nápady a plniť pokyny stolujúcich. Ide o skupinu zväčša veľmi inteligentných a tvorivých, ale ľahko nahraditeľných ľudí, ktorí môžu stratiť najviac. Poskytujú teda množstvo nápadov a idú sa pretrhnúť, aby splnili aj tie najnezmyselnejšie nápady stolovníkov. Uvedomujú si rolu užitočných idiotov, ale nechcú spadnúť do tretej skupiny. K osadenstvu výrobných hál a open space kancelárií, obchodníkov, štátnych zamestnancov, ľudí dochádzajúcich za prácou do zahraničia, rozpadnutých rodín, detí, ktoré odišli do bohatého zahraničia. Teda tých, ktorí musia zhmotniť vízie a nápady z hodovne, vyrobiť a predať výrobky, napísať kód, poskytovať služby. Za to si môžu kupovať potraviny a tovar podradnej kvality. Mnohí žijú od výplaty k výplate, ale pre istotu sú až do konca produktívneho života nútení ešte aj hypotékami pracovať pre svojich feudálov. Príbeh starý tisícky rokov s jedinou odmenou. Dnes si už svojho feudála môžeme slobodne vybrať.
Všetko je tovarom
K tomu sa občas preženie inflácia, ktorá zredukuje ťažko nahonobené úspory pracujúcich, ale zvýši zisky najbohatších, pretože dostanú argument na zvýšenie cien. Rast cien na komoditných burzách sa oslavuje, pretože pomáha zvyšovať želanú infláciu. Zdravie a vedomosti sa stali len ďalším tovarom, ktorý zvyšuje zisky víťazom. Ale keď sa to hodí, aj ten najantitrhovejší prvok dostane maximálnu podporu. Áno, reč je o autorských právach. Sú predmetom miliardových obchodov, ďalším zdrojom ziskov najbohatších, ale najmä účinnou ochranou ich bohatstva. To všetko sa deje za denno-denného vymývania mozgov médiami. Neustále čítame o nedostatku pracovných síl (lacných pracovných síl), podpore ziskov zdravotných poisťovní, privatizácii štátnych nemocníc, rušení štátnych sviatkov, podpore inovácií (financovaní budúcich oligarchov), znižovaní dôchodkov, sťahovaní za prácou, rušení minimálnej mzdy, štátnej podpore zahraničných investícií (slovo korupcia nie je výstižnejšie?). Nuž, akí oligarchovia, také médiá. Potom sa úprimne čudujú, že im obyvateľstvo prestalo veriť a tá tragickejšia časť sa dokonca uchýlila k antivaxerstvu a plochozemstvu.
Zásadná otázka dneška
Ingredience ekonomického úspechu. Dnes už existujú - automatizácia, robotizácia, 3D tlač, AI. A, áno, UBI a internetová mena. Len ich vhodne pospájať. Každý dospelý človek v okrese (ak bude mať záujem) dostane na účet 300 EUR v internetovej mene s podmienkou všetky peniaze minúť len na lokálne tovary a služby. A s ďalšou podmienkou, akceptovať aj časť mzdy v tejto mene.To je pri priemernom počte obyvateľov asi 10 miliónov EUR. Nájdu sa podnikatelia, ktorí dokážu o tieto peniaze zabojovať s využitím iba lokálnych zdrojov? Každý ďalší mesiac pribudne ďalších 10 miliónov. Po roku bude v okrese 120 miliónov EUR. Po ďalšom roku 240 miliónov. Možno to bude trvať roky, ale rastúca chudoba bude toto jediné možné riešenie približovať realite. Všetky technické detaily rieši Projekt Bossa World.
5 prvkov, ktoré spolu môžu zmeniť ekonómiu
1. Klondike efekt
2. Miestne zdroje
3. Zameranie na okresy
4. Internetová mena
5. UBI
Klondike efekt
Jav, ktorý funguje stáročia. Funguje vždy a všade. Ak sú v regióne peniaze, región prosperuje. Ak peniaze odídu, región spolu s obyvateľmi, chudobnie. Naopak, investovaním regióny opäť ožívajú. Príkladov sú tisíce. Najčastejšie prichádza s významnými investormi. Zamestnanci dostávajú relatívne slušné mzdy, peniaze môžu míňať a tým podporovať miestnu ekonomiku. Ak Klondike efekt funguje vždy a všade, môže prosperovať celý svet. Nutným predpokladom je dostať peniaze na Slovensko, do všetkých jeho okresov a aj do regiónov celej EÚ a potom ich tam aj udržať.
Otázka znie - dá sa Klondike efekt vyvolať umelo? Môže región prosperovať, ak sa peniaze budú priamo distribuovať obyvateľom? A dokáže sa zabezpečiť, aby väčšina týchto peňazí v regióne zostala? Čo myslíte vy?
Miestne zdroje
Základným predpokladom udržania peňazí v regióne sú, pochopiteľne, miestne zdroje. Miestne zdroje sú pracovná sila, pôda, priemysel, energetika, 3D tlač, robotizácia, automatizácia.
Zameranie na okresy
Všetky riešenia, tie nefungujúce, sú zamerané na celé štáty. Oveľa jednoduchšie je zameranie na menší celok - okres. Ak zmeny dokážu ekonomicky naštartovať jeden okres, budú fungovať v každom regióne na svete. A tých je na celom svete 53 000. Regióny postupne vytvoria sieť doplnkových internetových trhov.
Internetová mena
Dostať peniaze do regiónov je predpokladom prosperujúcej ekonomiky. Udržať peniaze v regiónoch je ešte väčšia výzva. Eurá nie je možné v regiónoch udržať. S internetovou menou je to veľmi jednoduché. Ak je to internetová mena so špeciálnymi vlastnosťami a zameraná na bežné platby.
UBI
Univerzálny základný príjem. Internetová mena sa bude distribuovať formou UBI. Ak peniaze nedáva zamestnávateľ, musí dať ľuďom peniaze niekto iný. Štát peniaze tiež nemá.
Ako to bude fungovať
Peniaze v rukách obyvateľov vytvoria dopyt. Dopyt je presne to, načo podnikatelia čakajú. Internetová mena bude firmy chrániť pred zahraničnou a aj mimoregionálnou konkurenciou. Zvýšený dopyt bude mať ďalší efekt. V regiónoch vzniknú nové firmy. Začnú sa využívať miestne zdroje. Dopyt naštartuje potravinárske výrobne, ľahký priemysel. 3D tlač, robotizácia a automatizácia prinesú ďalšie možnosti. Dostatok peňazí v regióne zabezpečí, že firmy nebudú musieť súťažiť cenou, ale kvalitou. Len kvalita im otvorí dvere za hranice regiónu i Slovenska. Spolu s dopytom prídu inovácie, úplne automaticky, prirodzene a spontánne. Potom príde ďalší benefit. Akonáhle bude v regióne dosť peňazí a tým aj kvalitné tovary a služby, začnú sa vracať obyvatelia.
Ak bude v regióne dosť peňazí a fungujúca ekonomika, bude generovať vyššie dane. Viac peňazí v rozpočtoch zabezpečí dostatok prostriedkov na zdravotníctvo, kvalitné cesty a ďalšie verejné služby. Okres začne prosperovať.
Netreba meniť zákony, politický systém, nahrádzať existujúcu menu. Každý obyvateľ aj firma sa slobodne rozhodnú či projekt využijú. Ide o systém, ktorý bude spolupracovať so štátom. Projekt má priniesť prosperitu do okresov, spolupráca so štátom je nevyhnutná.
Reklama - Odporúčané weby:
https://www.belgof.sk/ - noviny celého sveta
https://www.bossaworld.com/ - Hygge Index a Project Bossa World
https://www.tatryana.sk/ - platforma pre mestá a obce