Slovensko - výkladná skriňa otvorenej trhovej ekonomiky

Tragédiou nášho národa je odmietanie faktov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Bohatí chudobní dôchodcovia

V minulom blogu som písal o tonách nezmyslov, ktoré produkujú ekonomickí novinári či analytici. Neprešlo ani pár dní a čitatelia si užili ďalší skvost. Naši dôchodcovia sa majú lepšie ako ich nemeckí, rakúski či dánski rovesníci. "V porovnaní so zahraničím však slovenskí dôchodcovia dosahujú nadpriemerne dobré výsledky vo finančnej kondícii." Toto sú schopné napísať naše mainstreamové noviny. Rešpektovaný web, ktorý sa tvári, že rozumie ekonomike, sa pre zmenu zaskvie titulkom: "Slovenskí dôchodcovia sa majú v porovnaní s pracujúcimi ľuďmi dobre". Čo si pomyslíte, keď si ho prečítate? No asi, že pracujúci ľudia sa majú horšie, nie? Priemerný dôchodok na Slovensku je 700 EUR, mzdový medián v siedmych krajoch je síce nižší ako hanebných 1300 EUR, ale neporovnateľný s priemerným dôchodkom. Všetky dezinformačné weby musia blednúť závisťou. Ukážkové klamanie národa, na ktoré sme však v ekonomike už 36 rokov zvyknutí. Netreba pochybovať, že naše opozičné strany budú túto informáciu nadšene šíriť. To všetko len kvôli jednému pablbovi z OECD, ktorý vymyslel ukazovateľ - Priemerný príjem dôchodcu ku priemernému príjmu celej populácie. Podľa tejto logiky by si naši dôchodcovia mohli ešte viac polepšiť. Ak by ich príjem klesol na 1 euro a príjem celej populácie tiež, v tom prípade by ukazovateľ stúpol na 100% a nie slabých 95,9% ako je tomu doteraz. A to nie všetko. Ešte je tu ukazovateľ Príjmová miera chudoby, meraná podielom ľudí s disponibilným príjmom pod 50 percent mediánu. Tá je u nás len 7,2%. Úžasné, máme len 7,2% chudobných dôchodcov. 21 štátov Únie je na tom horšie. Čo tak pripustiť, že na planéte prežívajú aj také národy, kde je chudobná väčšina obyvateľov? Takto vyzerá úroveň debaty o ekonomike u nás. Inak, autor ukazovateľov je možno ten istý, ktorý svojho času vyhlásil Bratislavu za najbohatší región EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nebezpeční analytici

Na dôchodcov útočí ešte jedna skupina expertov. Vo svojich článkoch vyjadrujú až dojemnú obavu o stav štátneho rozpočtu. Ale útočia výhradne na penzistov a ich 700eurové dôchodky. Prečo? Pracujú v bankách, ktoré sú previazané s fondami a doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami. Potrebujú neustále spochybňovať dôchodkový systém, aby DDS a fondy mohli rozšíriť svoju klientelu. A násobiť zisky. Vlk z Wall Street v nezabudnuteľnej scéne princíp vysvetľuje dosť jasne: Zarábame na poplatkoch. Ponziho schému akciových trhov potrebuje neustále prikrmovať. A tak každý prostriedok a najmä každá hlúposť je dosť dobrá. Noviny bez rozmyslu preberú všetky kraviny, hlavne nech je autor z čo najhonosnejšej finančnej inštitúcie. Tak sa umelo proti sebe stavajú dôchodcovia a pracujúci, dôchodcovia a mladí ľudia. Naši dôchodcovia s nemeckými a podobne. Veľmi sa osvedčil hoax o klesajúcom počte pracujúcich na jedného dôchodcu. Pred sto rokmi sa muselo poľnohospodárstvu venovať 70% populácie, aby nebol hlad. Dnes pracuje v poľnohospodárstve 2-3% ľudí a národy dokážu uživiť. Príjmom Sociálnej poisťovne nie je len poistné, ale aj transfery zo štátneho rozpočtu. Ak začne rast našej ekonomiky poháňať automatizácia a robotizácia, poistné môže klesať, pretože sa budú vyhadzovať zamestnanci a možno aj skracovať pracovný čas. Ale ekonomika môže prudšie rásť a dovoliť si väčšie transfery.

SkryťVypnúť reklamu

Ťapákovci

Uveriť faktom je pre náš národ akosi dosť ťažké. Polovica národa odmietla uveriť Covidu. A aj očkovaniu. Približne tá istá časť začala dôverovať Rusku. Napriek roku 1968 a napriek vyhláseniam z Kremľa, že sme ďalší na rade. Iná časť národa sa denne nechá klamať nacionalistickou propagandou. A kompletne celý národ uveril ekonomickým šarlatánom, zodpovedným za zavedenie dnešného ekonomického modelu. Faktom, ktorý mi dovolil použiť slovo šarlatán, je medián mzdy v siedmych krajoch pod 1300 euro. Po 36 rokoch kapitalizmu. Neuveriteľný výsledok. Následkom je strata dôvery v demokraciu aj strata dôvery v spoločenský poriadok. A príprava národa na pripojenie k Rusku. Srdečná gratulácia, liberáli. Treba to znovu opakovať. Liberálny ekonomický model nedokáže priniesť Slovensku prosperitu. Vyplýva to z jeho podstaty, je to súťaž. Slovensko so svojim 0,05% svetovej populácie víťazom byť nemôže ani teoreticky. Platy sa nikdy nemôžu dostať na úroveň Západu, pretože potom investovanie u nás stratí zmysel alebo vyženie investičné stimuly do nezmyselných výšok. Pri raste platov si investor vyberie buď odchod z krajiny alebo prísun lacnej pracovnej sily. To sa deje už dávno. Do automobiliek aj ďalších firiem prichádza čoraz viac pracovníkov zo Srbska, Uzbekistanu či Indie. Firmy mzdy nezvýšia. Len využijú svojich lobistov, a užitočných idiotov v médiách, na vyplakávanie o nedostatku pracovných síl a potrebe reforiem pracovného trhu. Pravdivým faktom však nie je nedostatok pracovných síl iba nedostatok zle platených pracovných síl.

SkryťVypnúť reklamu

Riešenia liberálov

Časť našej ekonomiky funguje skvele. Banky, obchodné reťazce, automobilky či množstvo firiem vykazujú každoročné zisky. Dobre prosperujú lekári, experti, manažéri aj skupina dobre platených zamestnancov. Liberálna ekonomika je skrátka ekonomika pre víťazov. Víťazov je vždy málo, a tak máme celospoločenský problém. Ktorá časť ekonomiky funguje zle? Tá, ktorá neprináša zisk či generuje minimálny výnos. Sú to zvyšné dve tretiny zamestnancov. Dve tretiny voličov. A presne túto časť ekonomiky treba urgentne riešiť. Liberálne riešenia - reformy, inovácie, kvalitnejšie školstvo, Kilečko, návrat odborníkov... dvom tretinám zamestnancom a teda ani ekonomike nepomôžu. Sú to riešenia na výhru v súťaži, nie riešenia na stav v ekonomike. Víťaz sa posunie v rebríčku firiem vyššie a pripíše si vyšší zisk. Ten sa zase zníži firme, ktorá v rebríčku klesla. Je to stály kolobeh, ktorý mase zamestnancov neprináša nič. Stále budú existovať dve tretiny slabo zarábajúcich zamestnancov, len osoby budú sčasti iné. Ani inovovať nestačí. Musíte inovované tovary vyrobiť. To je tá ľahšia časť. Ponúknete inovovaný výrobok a kde zoženiete zákazníkov? No medzi tými dvoma tretinami slabo zarábajúcich zamestnancov ťažko. Svet na vás takisto nečaká s otvorenou náručou. Stačí si všimnúť, aké obrovské reklamné prostriedky vynakladajú Temu a Shein len na presadenie sa na našom malom, päťmiliónovom, trhu. A ak sa to aj podarí, musíte odolať nastupujúcej konkurencii. Takže prenesiete výrobu do lacnejšieho zahraničia. A kruh je uzavretý. Je absurdné premýšľať o slovenskej ekonomike ako o víťazovi na svetovom trhu. Lenže všetky tie liberálne riešenia majú práve tento absurdný smer - výhru v súťaži, produkciu. Keď však ožobráčite zamestnancov, čiže spotrebiteľov, zákonite fungovať nemôžu.

SkryťVypnúť reklamu

Staré štruktúry

Colná politika USA v praxi je groteskou. Lenže myšlienka využiť clá vyplýva z čoraz horšej pozície krajiny vo svetovej súťaži. USA si realitu uvedomilo, akceptovalo fakty. Slovensko nie. My ideme ďalej udatne súťažiť so svetom. Namiesto riešení, staré štruktúry pravidelne otravujú verejný poriestor nezmyselným poukazovaním na zaostávanie našej krajiny za Českom, Poľskom a, samozrejme, obľúbeným Estónskom. Lenže my, spolu s Českom, Poľskom a Estónskom nehráme nielenže Ligu majstrov, ale ani Európsku ligu. Hráme spolu len ekonomickú Konferenčnú ligu. Inými slovami, chybný ekonomický model sa nedokázal presadiť nikde v postkomunistických štátoch. A to našu ekonomiku ovládajú nemecké či kórejské firmy. Tak neostáva nič iné, len hľadať vinníka v Smere. Keby Smer neexistoval, tak by si ho museli vymyslieť. Svoje zlyhania treba na niekoho zhodiť. S ich liberálnou utópiou dopadli presne ako boľševici. Tí sa chválili produkciou cementu a elektrickej energie, naši vizionári rastom HDP, čo je presne to isté, len zahŕňa všetky tovary a služby, A pozíciou ekonomického tigra. Na ľudí jedni aj druhí svorne kašlali. Výsledok je rovnaký - odmietnutie voličmi. Tentoraz bohužiaľ opačným Smerom - k Rusku.

Liberáli a intelektuáli

Nič nebráni SAVke či Ekonomickej univerzite spustiť experiment s doplnkovou internetovou menou. V podstate je všetko pripravené. Stačí naprogramovať bežnú fintechovú aplikáciu. Ale ak má niekto iné riešenie, tak nech sa páči. Samozrejme, teraz nejde zo sveta nič skopírovať, pretože ekonomika nefunguje nikde, takže výsledkom bude mlčanie. Lenže, už konečne niečo treba začať robiť. Ak budú liberáli trvať na svojich doterajších nápadoch, mali by vysvetliť, prečo ich riešenia 36 rokov nefungujú a prečo by naraz mali začať zázračne fungovať. Pamätajte na klasika - Šialenstvo je robiť stále to isté a očakávať iný výsledok. Pre intelektuálov je tu iná výzva. Zrejme všetci pozorne sledujú efektívnu snahu dnešných biľakovcov vystúpiť z EÚ a NATO a pripojiť Slovensko k Rusku. Buď priamo alebo bieloruským spôsobom. Môžu ďalej čakať za pecou alebo na námestiach, čo je v podstate aj tak jedno, na víťazstvo PS a ďalej snívať o demokracii. A naďalej, zanovito ako antivaxeri, odmietať zjavný fakt, že problémom je ekonomika, súčasný liberálny ekonomický model. Na začiatok úplne stačí žiadať od architektov a podporovateľov tohto modelu vysvetlenia a riešenia.

A malá reklama:

https://www.tatryana.sk/ - Ohodnoťte starostov aj kvalitu života v jednolivých mestách a obciach. A môžete hodnotiť aj 7 500 obchodov.

https://www.belgof.sk/ - noviny celého sveta

https://www.bossaworld.com/ - Hygge Index a Project Bossa World.

Jozef Stasík

Jozef Stasík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  91
  •  | 
  • Páči sa:  942x

Čitateľ, ktorý sa raz za čas vyjadrí aj na blogu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

301 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu