O skutočnej hrozbe sa vôbec nepíše
Západný svet momentálne s úžasom sleduje čo spáchal väčšinový volič. Do tohto bodu, v Amerike, u nás, aj v Európe, priviedli spoločnosť štandardné politické strany. Uverili kapitalizmu, uverili súťaži, uverili menšiemu štátu a Západ tak má dve tretiny naštvaného obyvateľstva, ktoré zákonite v súťaži nikdy nemôže vyhrať. Neexistuje lepší dôkaz o zmätkoch v hlavách európskych politikov, ako je Draghiho plán na zvýšenie konkurencieschopnosti Európy. Už len tým, že vzorom v každej druhej vete je USA. Pričom technologická revolúcia sa odohráva na úplne inom konci sveta. Obchodná vojna a clá, ktoré zapĺňajú predné strany novín, nie je zďaleka to najpodstatnejšie, čo sa dnes v ekonomike deje. Oproti tomu, na čom sa pracuje v Číne, ide o marginálny problém. Zmeny a otrasy budú tak obrovské, že postavia na hlavu nielen ekonomiku, ale celú spoločnosť.
SemiAnalysis
Podľa správy, ktorú pred pár dňami zverejnila analytická firma SemiAnalysis so sídlom v USA, automatizácia umožnila masívne rozšírenie čínskych výrobných kapacít v rôznych odvetviach. Ide o rozsiahlu správu zameranú na robotiku, vyberám len pár bodov.
- Je to výzva na akciu pre USA a Západ. Nachádzame sa na začiatku transformácie priemyselnej spoločnosti, ale základ, na ktorom USA stoja, je vratký. Automatizácia a robotika v súčasnosti prechádza revolúciou, ktorá umožní plnú automatizáciu všetkých výrobných a priemyselných odvetví. Tieto inteligentné robotické systémy budú vôbec prvým priemyselným dielom, ktoré nebude doplnkové, ale plne aditívne - práca 24 hodín denne, 7 dní v týždni s vyššou výkonnosťou ako hociktorý človek. To umožní masívne rozšírenie výrobných kapacít bez pridania ďalšej ľudskej pracovnej sily. Jedinou krajinou, ktorá je schopná zachytiť túto úroveň automatizácie, je v súčasnosti Čína. Ak by Čína dosiahla plnú automatizáciu, bez toho, aby ju USA nasledovali, predstavovalo by to existenčnú hrozbu pre najväčšiu svetovú ekonomiku. Podľa tohto scenára by Čína profitovala z masívneho rozšírenia výrobných kapacít (v rôznych odvetviach) podporovaných inteligentnými robotickými systémami.
- Pôjde o robotické systémy, ktoré budú vyrábať viac robotických systémov. S každou vyrobenou jednotkou budú náklady neustále klesať a kvalita sa bude zlepšovať. Toto sa bude opakovať donekonečna a keďže sa kvalita nevyhnutne zvýši, bude pre ostatné krajiny mimoriadne ťažké konkurovať. Vzhľadom na to, že robotika je technológia všeobecného použitia, bude to mať vplyv na všetky výrobné odvetvia.
- Vďaka čínskym vládnym investíciám a strategickým výzvam na urýchlenie robotizácie, vytvorila krajina neuveriteľné procesy. Čína zaviedla továrne s úplne „vypnutým svetlom“. Továreň spoločnosti Xiaomi pracuje nepretržite a vyrába jeden smartfón za sekundu - bez zamestnancov. A nie je jediná, Čína je schopná dosiahnuť takúto úroveň automatizácie aj bez univerzálnej robotiky. Dôsledky pre čínske výrobné kapacity, keď nastúpi univerzálna robotika, nemožno podceňovať. Toto nie je konštatovanie, že USA prehrávajú, ale demonštrácia absurdného rozdielu v zdatnosti výroby. Nemá to nič spoločné s lacnou čínskou pracovnou silou, ide o krajinu so silnou priemyselnou základňou. Čína teraz vytvorila jeden jediný stroj, ktorý dokáže vyrábať tovar úplne samostatne. Vďaka univerzálnej robotike by to bolo na nerozoznanie od živého organizmu, v ktorom sa neustále pohybujú mobilné roboty a riešia úlohy na podporu a udržanie organizmu pri živote a funkčnosti.
Čo to všetko znamená?
Čína bude produkovať stále schopnejšie roboty a nasadzovať ich do výrobných procesov naprieč všetkými priemyselnými odvetviami. Postupne aj v stavebníctve, poľnohospodárstve a nepochybne aj v mnohých službách. Bude vyrábať nielen kvalitnejšie, ale hlavne lacnejšie výrobky. Náklady na pracovnú silu v priemysle, ale postupne aj v logistike či obchode budú ak nie nulové, tak naozaj minimálne. Aby sa vyhla clám, môže postaviť továrne aj po celej Únii, pretože bude úplne jedno, kde budú stáť. Miestni experti ich môžu študovať koľko chcú, procesy sa skopírovať nebudú dať. Celé tajomstvo bude ukryté v softvéri (skúsenostiach) robotov. Začo si potom tie výrobky budeme môcť kupovať? Pozná niekto odpoveď?
Naše možnosti?
Ctený čitateľ už iste pochopil, že sú nulové. Ak sa nič nezmení, EÚ bude produkovať nekvalitný predražený šmejd na zastaraných výrobných zariadeniach s vysokou spotrebou ľudskej práce. Európa bude v porovnaní s Čínou vypadať podobne, ako chudobná africká krajina. Ak sa niečo zmení a veľké európske firmy zachytia trend, bude to znamenať nástup továrni bez zamestnancov. Momentálne je to dosť nepravdepodobné, keďže Európa rieši len spaľovacie motory. Zjavne sa ešte nepochopilo, že čínske elektromobily nie sú ten najväčší problém. Draghiho 800 miliárd EUR, ktoré plánuje EÚ každoročne rozdať na dobehnutie Ameriky v technológiách, bude len ďalším vyhadzovaním peňazí.
Čo musíme urobiť
Čína je v Európe vnímaná ako nepriateľ a navyše, napriek ohromujúcemu technologickému pokroku, je považovaná stále za zaostalú krajinu produkujúcu lacné nekvalitné výrobky. Ok, je to v poriadku, každý môže mať vlastný názor. Mimochodom, iste ste zachytili, kto pred pár dňami dostal Pritzkerovu cenu (nobelovku za architektúru). Liu Jiakun. Číňan. Čo v prípade, keď Čína dosiahne takú úroveň robotizácie a automatizácie, že pracovná doba tam klesne na päť hodín denne a len na tri dni do týždňa? 25 hodín voľna týždenne navyše neznamená viac slobody, ako možnosť nadávať na vládu? To nech si preberie každý sám. Čo ak všadeprítomné kamery naozaj významne znížia kriminalitu? Nebolo by lepšie pozorne sledovať túto krajinu? Vieme ako zareagovať na nástup čínskej robotizácie? Vieme ako sa dostali do dnešného stavu? Vieme, kde a ako zaobstarať potrebné suroviny na tento proces? Číňania vedia. Vieme, kde suroviny spracovať, máme hutnícke firmy s potrebnými technológiami? Číňania majú. Vieme, kde vyrábať potrebné súčiastky do robotov? Číňania ich vyrábajú. Vieme roboty učiť, máme vyspelú umelú inteligenciu? Číňania ju majú. A ďalej, vieme, čo s pracovníkmi, keď ich nahradia roboty? Ako zabezpečiť ich príjmy? V čínskych médiách sa objavujú plány špeciálnych iniciatív na zvýšenie spotreby a výzvy pre bankový sektor, aby vychádzal v ústrety spotrebiteľom. V tomto segmente teda zjavne žiadne prevratné riešenia nemajú. Robotizácia a jej následky sa jednoducho musí stať významnou témou verejnej diskusie. Zatiaľ panuje ticho.
Firmy
Ktorá slovenská firma môže v robotizácii súťažiť s Čínou? Myslím tým firmu so sídlom na Slovensku, vlastnenú zväčša slovenskými majiteľmi a produkujúcu významnú časť výrobkov na Slovensku? Rád sa nechám poučiť. Eset či Kempelenov inštitút? No, s robotizáciou na Slovensku veľa vody nenamútime, šancou je však Európska únia. EÚ sa však vo vzťahu k automatizácii a robotizácii správa presne ako luddisti. Proti zmenám, ktoré priniesla priemyselná revolúcia, sa luddisti bránili ničením strojov. Iste, dnes je iná doba, tak EÚ, napríklad, nehackuje DeepSeek. Ale postoje, ktoré EÚ prezentuje a to, akým spôsobom smeruje svoju ekonomickú politiku, majú presne rovnaký účinok. Namiesto plnej podpory robotizácie, namiesto vízie Európskej únie, kde väčšinu práce budú vykonávať stroje, a jej obyvateľom bude umožnené postupné skracovanie pracovnej doby, máme na stole milión druhov dotácií pre firmy, úvahy ako zdaniť roboty, ako zachovať pracovné miesta, ako ochrániť autorské práva pred umelou inteligenciou...
Politici
Tí naši nám ponúkajú skvelý výber. Silnejšia skupina intenzívne pracuje na vystúpení z Európskej Únie a pripojení k Rusku. Tí neschopnejší, ak aj nie sú priamo riadení finančnými skupinami, žijú v bludných predstavách o všemocnom trhu a za jediný liek pre chátrajúcu ekonomiku považujú podporu podnikania. Na zamestnancov každý kašle, takže sa nemožno diviť, ak zamestnanci zase kašlú na voľby. Je otázne, či každý z politikov rozumie, prečo sa na Slovensku máme oproti Afrike či Latinskej Amerike ešte celkom dobre. Kvôli zahraničným investíciám, ktoré lákame na investičné stimuly a nízke mzdy. Tieto firmy majú časť dodávateľov zo Slovenska, pracujúci zase míňajú časť svojich výplat u malých miestnych podnikateľov. Ak by sa investori jedného dňa rozhodli presunúť výrobu inde, HDP klesne o desiatky percent, väčšina peňazí zo Slovenska jednoducho zmizne. A presne to isté sa stane, ak nastúpi robotizácia a automatizácia. Zahraničné firmy už nebudú potrebovať našu lacnú pracovnú silu a štát nebude mať dôvod lákať tieto firmy na investičné stimuly. Na Západe pôjde o totožný scenár. Peniaze totiž neodchádzajú len za hranice štátu, ale aj od chudobných k bohatým. Pozná niekto riešenie? Jasné, pozná - to najľahšie - luddizmus. Brániť pracovné miesta, zdaniť roboty... Ale my chceme robotizáciu, chceme automatizáciu, chceme, aby ľudia pracovali menej. Musíme teda robotizáciu podporovať, nie brzdiť. A začať rozmýšľať úplne, ale úplne inak. Musíme rozmýšľať o prerozdelení benefitov z robotizácie a automatizácie. Ako? Ponúka sa viac možností - UBI, malé automatizované výrobné jednotky, vlastnenie prevádzok okresmi, mestami, obcami, výroby riadené centrálne, rôzne typy franšíz, začlenenie výrob do urbanistických plánov ... Mimochodom, táto zmena je plne v záujme firiem. Ak povyhadzujú väčšinu zamestnancov, ich výrobky nebude mať kto kupovať, firmy stratia zmysel svojej existencie. Práve toto je možno smer, ktorým budú tie najinovatívnejšie firmy uvažovať.
Pred politikmi stoja teda dve úlohy. Plná podpora robotizácie a automatizácie v EÚ, presmerovanie peňazí na jej rýchly rozvoj. Druhou úlohou je hľadanie riešení na prerozdelenie benefitov z robotizácie. Vniesť tieto témy do EÚ. My roboty nevymyslíme, nevyrobíme ani nevytrénujeme. Ale EÚ áno. Čo najtesnejší zväzok s EÚ je náš najvyšší národný záujem.
Reklama - Odporúčané weby:
https://www.belgof.sk/ - noviny celého sveta
https://www.bossaworld.com/ - Hygge Index a Project Bossa World
https://www.tatryana.sk/ - platforma pre mestá a obce. Hodnoťte starostov, hodnoťte kvalitu života v mestách a obciach, hodnoťte jednotlivé obchody.