Umývačka, svokra a ja

Umývačka, svokra a ja
Písmo: A- | A+

Priznajme si milé dámy, ktorá z nás sa pri prvej návšteve nechcela zalíškať budúcej svokre. Hlavne, keď už bola ruka v ruke a my sme sa im chystali ukradnúť najväčší poklad, ich miláčika.

Keď sú svokry konzervy...

V mojom prípade to bolo takto: „Nechajte teta,  ja to umyjem.“ (nech si len nedajbože tá pani, čo ma preskenovala viac ako magnetická rezonancia nemyslí, že som nejaká leňoška)

V súčasnosti sa to zmenilo nasledovne: „Nechajte, mama, ja to umyjem.“

Tak, tak – prísnym skenom som prešla, ale svokra si stále umývačku riadu nekúpila.

Ručné práce

Ak žena ovláda ručné práce, je to naozaj skvelé. Hlavne vtedy, keď po vás ostáva niečo krásne a kreatívne-trebárs štýlová pletená deka, alebo ručne vymodelovaný šperk, či ušité šaty. Ale čo preboha ostáva po ručne umytom riade? Naozaj v tom nevidím nič pozitívne.

Najhoršie je, že si neustálym umývaním ničíte pokožku na rukách, ktorá je veľmi citlivá a najrýchlejšie starne. (Práve pokožka na rukách prezrádza náš vek.) Ak nenosíte gélové nechty, vaša domáca manikúra je po prvom umytí riadu v ťahu.

Môžete mať akýkoľvek moderný odkvapkávač riadu - stále je to len odkvapkávač. Neodprataný riad, aj keď umytý, ruší pohľad na vašu štýlovú kuchyňu. Navyše, ak ho ihneď neutriete, zostávajú na ňom nepekné škvrny od vody. Ak to robíte pravidelne, doslova sa vám na riady, či príbory zažerú.

Myslite si čo chcete, ale ručné umývanie vôbec nie je ekologické. Aj keď neumývate riady pod tečúcou vodou, spotrebujete minimálne štyrikrát toľko vody ako umývačka riadu. Odhliadnuc od toho, že ak umývate riad v napustenom drese, nie je to dvakrát hygienické.

Najlepšie kamošky

Umývačka riadu spolu s práčkou – naše najlepšie kamošky v domácnosti. Mojej umývačke som dala dokonca meno Agáta. Podľa Agathy Christie, ktorá neznášala umývať riady.

Konkrétne, moja Agáta potrebuje k svojmu výkonu iba jedenásť litrov vody. A môžem vám čestne a zodpovedne povedať, že ručným umytím a utretím, môj riad nikdy nevyzerá taký čistý a vyleštený, ako keď ho umyje stroj.

Navyše, tejto dáme vôbec nevadia menšie kuchyne, pretože výrobcovia myslia aj na tých, ktorí nemajú veľkorysé priestory. Ak ste zástancom eko štýlu, dnes je už na trhu široký sortiment ekologických umývacích produktov, ktoré sú eco friendly a nezaťažujú životné prostredie.

„To ti tak dlho beží tá myčka?“ rypla si do mňa svokra  pri poslednej návšteve.  Nuž, mala pravdu. Nastavila som eco program na dlhší čas mytia, ktorý šetrí viacej energie ako intenzívne, kratšie  programy. Paradoxne, dlhší cyklus umývania mi nevadil tak, ako dlhá návšteva svokry :) Ale mám ju rada, fakt.

Pár tipov, ak sa ešte nepoznáte

Umývačku si môžete kúpiť aj v prípade, ak žijete sami, či vo dvojici. Práve vtedy vám postačia tie najmenšie.

Pred vložením do umývačky, riady nemusíte drhnúť ako moja kamarátka. Vtedy strácajú svoje opodstatnenie. Stačí z nich odstrániť iba väčšie kusy, či zvyšky jedla.

Niektorí môžu oponovať, že ak v nej riady necháme dlho, môže sa z nich šíriť nepríjemný zápach. Nemusíme ich tam nechávať dlho, aj keď v nej máme iba zopár kusov. Vďaka úspornému režimu ich môžete púšťať naozaj často, navyše v sebe majú zabudovaný program, kde si nastavíte polovičné dávkovanie a umývačka si sama vyhodnotí čas na dokonalú čistotu.

Čo do umývačky nepatrí

Žiaľ, nie všetky riady sú určené do umývačiek. Ak máte dekoratívny servis, treba si pozrieť štítok, či je vhodný do umývačky. Ak sa jedná o servis po babičke, určite je bez značenia, tam neriskujte. Farba kvietkov, či zlatý lem by sa mohol znehodnotiť. Do umývačky určite nedávajte kuchynské nože s lepenou rukoväťou, či drevené náradie. Takisto aj plast bez označenia do umývačky nepatrí.

Moja mini vychytávka

Ak chcem, aby sa mi z umývačky po každom otvorení šírila príjemná vôňa, nemusím kupovať vône na to určené. Pomerne rýchlo vyprchajú. Skúste si na obyčajnú špongiu na riad nakvapkať pár kvapiek vášho obľúbeného éterického oleja. Navoňanú špongiu vložte do umývačky. Pri umývaní sa z nej pomaly uvoľňuje vôňa a vydrží aj keď ju nepoužívate. Pravidelne si ju takto môžete prevoňať.

PS: Súčasné umývačky riadu sú dokonca tichšie a majú oveľa menej decibelov, ako svokrin krik na manžela, že si zase po sebe neumyl riad, prípadne, že niečo rozbil.

Skryť Zatvoriť reklamu