Boli prednesené zaujímavé dosiaľ ešte nepublikované výsledky výskumov, štatistiky a pod. Priatelia zeme-CEPA ich zhrnula v práve vydanej publikácii "Kniha o chudobe".
Obvzlášť poučná bolo informácia o výsledkoch Druhej šance, teda dovzdelávania nezamestnaných, ktorí nemajú ukončené vzdelania.. Aj keď to vyžadovalo veľkú individuálnu podporu nakoniec sa podarilo certifikovať polovicu zaradených do programu. Zarážajúce je však, že to nemalo význam pre získanie zamestnania.. Pretože hlavne pre Rómov pracovné príležitosti nie sú!!!
Osobne si myslím, že štát je povinný sa postarať o svojích občanov a preto by mal vygenerovať pracovné miesta...! Inač bude živiť sociálnymi dávkami desatinu populácie, na úrovni prežitia, resp. pod ňou, ..a dotovať rôzne programy rekvalifikacie...atd, atd.
Keby sa urobili aktivity, ktoré sú nevyhnutné..a plánované! - na úrovni existujúcej (nevyužitej)pracovnej sily, aj s podmienkou pozitívnej diskriminácie... Napr. protipovodňové opatrenia, by sa mohli realizovať prednostne firmami, ktoré vytvoria manuálne pracovné pozície.
Preto ma potešil postreh p. Krištofíka, ako by mohli nízkokvalifikovaní nezamestnani byť zaradení do pracovného procesu v odpadovom hospodárstve, likvidácii čiernych skládok a pod.