
Internationales Parlamentspraktikum je program existujúci od prvej polovice 80. rokov, určený pre mladých ľudí, angažujúcich sa v sociálnej, kultúrnej, akademickej alebo politickej oblasti. Organizovaný je Nemeckým Spolkovým snemom a Univerzitami v Berlíne s podporou nemeckých politických nadácií (Friedrich-Ebert-Stiftung, Friedrich-Naumann-Stiftung, Hans-Seidel-Stiftung, Heinrich-Böll-Stiftung, Konrad-Adenauer-Stiftung, Rosa-Luxemburg-Stiftung).
Nemecký Spolkový snem v spolupráci s Berlínskymi univerzitami každoročne poskytuje približne 100 mladým ľuďom s minimálne ukončeným vysokoškolským vzdelaním prvého stupňa (Bc.) z viac než dvadsiatich krajín jedinečnú príležitosť absolvovať päťmesačnú stáž u člena Nemeckého Spolkového snemu a tak sa oboznámiť s rozhodovacími procesmi nemeckej politiky a nazbierať praktické skúsenosti z oblasti parlamentnej práce.
Cieľom programu je zvýšiť záujem mladých ľudí o demokraciu a spoločnosť, povzbudiť ich k účasti na demokratickom živote a nadchnúť ich k tomu. Medzinárodná parlamentná stáž IPP je dlhodobou investíciou do upevnenia demokratických hodnôt a tolerancie, ako aj do podpory kultúrnej rozmanitosti a mierového spolužitia v Európe.
Program IPP začína v polovici marca a trvá takmer päť mesiacov. Jadrom programu je stáž v kancelárii poslanca Spolkového snemu. Štipendisti okrem dennodennej práce v kancelárii absolvujú semináre piatich politických nadácií. Štipendisti tak majú možnosť spoznať rozličné kúty Nemecka (podľa výberu lokality politickou nadáciou aj v Belgicku, kde navštívia inštitúcie Európskej únie a NATO), do ktorých sa bežní turisti nedostanú. Naskytne sa im príležitosť zúčastniť sa rozmanitých prednášok a diskusií s osobnosťami z rozličných politických strán, médií, hospodárskeho života atď. Okrem toho sa zúčastňujú na sprievodnom študijnom programe troch berlínskych univerzít.
Práca v Bundestagu je skutočne rôznorodá a jej náročnosť závisí len od schopností a vôle jednotlivých stážistov. Na jednej strane ide o každodennú prácu v kancelárii poslanca – vybavovanie pošty, telefonátov, kopírovanie, vyhľadávanie informácií, prehľad tlače, pripravovanie podkladov na rokovanie -, na strane druhej ide o písanie prejavov, sprevádzanie poslanca na zasadnutia pracovných skupín, parlamentných výborov, pléna či sprevádzanie poslanca na rozličných politických i nepolitických podujatiach. Účastníci programu navštívia volebný obvod poslanca, kde môžu pozorovať prácu poslanca v jeho regióne. Mnohí stážisti ešte dlhé roky po absolvovaní stáže udržiavajú s členmi Nemeckého Spolkového snemu čulé kontakty.
Popri práci v parlamente môžu účastníci programu navštevovať semináre a prednášky na Humboldtovej univerzite, na ktorej sú zapísaní ako študenti.
Účastníci IPP dostávajú z prostriedkov Nemeckého Spolkového snemu mesačné štipendium vo výške cca. 370 EUR. Štipendistom sa poskytne aj bezplatné ubytovanie, zdravotné a úrazové poistenie a poistenie zodpovednosti za prípadné škody. Rovnako sú hradené náklady na cestu do Berlína a späť do vlasti.
Všetky ostatné informácie k programu IPP a formulár prihlášky nájdete na stránke http://www.bundestag.de/ipp
Záujemcovia o stáž v Bundestagu môžu pre viac informácií kontaktovať aj bývalých praktikantov Nemeckého Spolkového snemu združených v Klube „Freunde des Deutschen Bundestages in der Slowakei“ (FDBS). Kontakt nájdete na http://www.alumnisvk.szm.sk