Samozrejme prechádzky tiež prospievajú nášmu zdraviu. Ak však chceme objaviť silu a pozitívne účinky „walkingu" nezaškodí aj trochu teórie aby sme sa naučili chodiť správne a čo najefektívnejšie. Moje začiatky vlastne tiež boli iba prechádzkami a postupne som sa začal zaoberať technikou.
Pri „power walkingu" technika kladie dôraz na správne držanie tela, správnu chôdzu s prešliapnutím celého chodidla a prácu paží, ktoré by mali spolupracovať. S držaním tela a nohami sa mi to celkom darilo, ale stále som mal problém čo s rukami. Nechal som ich len tak voľne hompáľať, ale nejako to nebolo celkom ono. Tak som si povedal, že to skúsim s palicami. Bolo to lepšie, ruky sa viac zapájali do pohybu, palice poskytovali oporu v šmykľavom teréne a odľahčovali kĺby. V tej chvíli som sa veľmi nezamýšľal nad tým, že som sa prehupol do inej športovej disciplíny, ktorou je „Nordic Walking" .
Chôdza s palicami nie je šport pre „penzistov" ako by si niekto myslel. Táto technika sa používala vo Fínsku na letnú prípravu bežkárov. V roku 1997 fínsky výrobca lyžiarskych palíc uviedol na trh špeciálne palice pre tento účel pod ochrannou známkou Nordic Walker a tento pojem sa stal všeobecne uznávaný pre tento druh chôdze. Koncom deväťdesiatich rokov minulého storočia jeho obľuba postupne rástla po celej Európe.
Pre jeho pozitívne účinky na zdravie človeka, odbúravanie stresu a skutočnosť, že ho môžete praktizovať po celý rok, vo všetkých klimatických podmienkach a takmer v každom teréne, sa rýchlo rozšíril po celom svete. Odborné štúdie udávajú, že je pri spaľovaní tukových zásob efektívnejší oproti bežnej chôdzi až o 40% práve preto, že sa viac zapája do činnosti horná polovica tela.
Možno naozaj začnete prechádzkami a postupne si nájdete to svoju alternatívu. Aj tu platí, že akýkoľvek krok je lepší ako ostať stáť.
