Lekárske fakulty "produkujú" lekárov , ktorý sa starajú o dobro pacientov, ktorými sme v konečnom dôsledku všetci. Ak sa tento proces naruší a fakulty začnú produkovať lekárov teoretikov, k čomu pomaly spejeme, doplatí na to celá pospolitosť.
Aktuálny spor sa ako taký skrýva v pozadí mocenské machinácie finančných skupín o dominanciu v Slovenskom zdravotníctve, ktorý je premietnutý do rôznych vykonštruovaných argumentov.
Prvým z nich sú platby fakúlt za študentov. Podľa výpočtu nemocníc sú ich náklady na jednu hodiny výučby študenta vypočítané ako 365 (počet dní v roku - žiaden študent nie je v nemocnici 365 dní! ) krát 8 (hodín), čo je ďalšia drzosť, keďže výučba trvá v priemere 5 hodín, ďalej je násobený počtom študentov a delený počtom zamestnancov pracoviska. Z toho vyplýva, že študenti sú v nemocniciach celý rok, 8 hodín denne a venuje sa im celý zdravotnícky personál, čo je absurdita sama o sebe.
Univerzitná nemocnica popri poplatkoch od fakúlt dostáva aj extra peniaze za to, že sa v nej uskutočňuje výučba a nemusí dokladovať kam peniaze za študentov investovala, častokrát s odôvodnením, že to šlo na kúrenie a svietenie. Naozaj nemocnica kúri a svieti iba ak sú tam študenti? Či pobyt študentov enormne zvyšuje výdavky tepla a elektriny?
Ďalším sporom je postavenie primára a prednostu. Zatiaľ čo je primár nominantom riaditeľa nemocnice a okrem základného lekárskeho vzdelania a atestácie v danom obore ďalšie kritéria spĺňať nemusí, prednosta, ktorý je podriadený dekanovi fakulty, volí ho a odvoláva akademicky senát fakulty, je erudovaný odborník v danom medicínskom obore, profesor či docent, s ďalšími akademickými i vedeckými hodnosťami, a zároveň rovnakou atestáciou akú ma primár. Títo prednostovia sú často šéfmi atestačných komisii, pred ktorými si robil atestáciu nejeden z primárov. Koho by ste si vybrali vy, aby sa o Vás staral? Ja určite prednostu. Ministerstvo a vedenie nemocníc však chce aby oddeleniu šéfoval primár. Či to povedie k skvalitneniu zdravotnej starostlivosti, je ťažké si len myslieť, nieto povedať.
Tieto body sú 2 najhlavnejšími , o ktorých sa momentálne diskutuje. Zarážajúce je ešte aj to, ako s výmenou novej parlamentnej garnitúry, začali jednotlivý riaditelia nemocníc vypovedať zmluvy lekárskym fakultám na čele s Dr. Rosochom, ktorý sa nechal počuť, že Slovensko má nadbytok lekárov a nic by sa nestalo, keby jednu či dve lekárske fakulty zatvorili. Pán Dr. Rosocha asi netuší, že za posledných 10 rokov odišlo zo Slovenska asi 3000 lekárov a priemerný vek sa predlžuje. V nemocniciach chýba stredná generácia lekárov a v niektorých odboroch -stomatológia, všeobecné lekárstvo to je ešte kritickejšie. Kto sa bude o Slovensko starať potom? Uvidíme.
Pani ministerka Zvolenská si pravdepodobne aj v tomto spore prizvala najkamošku Ove, aby sa poradili o tom, čo bude pre Slovensko najvhodnejšie a najlepšie. Nič iné z tejto kombinácie vzísť nemohlo, ako podpora riaditeľov nemocníc a odsúvanie fakúlt, a tým lepšieho zdravotníctva. Ešte že sa o ňu a jej parlamentných kolegov pravidelne starajú profesori a nie primári.
Viac sa môžte dočítať aj na: