Nie nové reformy, ale nových ľudí!

"Nikto neprišíva na staré rúcho záplatu z nového súkna, lebo nová záplata by vydrapila kus starého súkna a diera bude ešte väčšia. A nikto nevlieva nové víno do starých nádob, lebo víno by roztrhalo nádoby a nazmar vyjdú aj víno aj nádoby. Ale nové víno do nových nádob!" (Mk, 2, 21-22) Nič nevystihuje realitu slovenskej spoločnosti výstižnejšie, ako horeuvedený citát z evanjelia podľa Marka. Našu krajinu riadi gerontokracia spred roku 1989 so svojimi rodinkami a ich prisluhovačmi, ktorým ich morálne kompasy už dávno navigujú smer k ich vlastnému prospechu a výhodám plynúcim z postavenia. Moc na Slovensku, zdá sa, je stále príliš sladká a lákavá. Možno aj preto sa tu nedokázala vyformovať mladšia reformná sila, ktorá by mala chuť a vytrvalosť tieto pomery zmeniť. Preto sa len s úsmevom pozerám na všetky tie snahy o reformu spoločnosti. Ako to bolo povedané v kultovom českom filme: „Co chtějí reformovat, vždyť jsou to pořád ti sami lidi! Ti sami hajzlové!"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Môžeme tu nariekať, analyzovať spoločenské problémy a navrhovať riešenia ekonomických problémov, ktorými trpí slovenského hospodárstvo. Môžeme štrajkovať za vyššie platy, ako to už spravili učitelia, či lekári. Môžeme si zakrývať oči, pred neskutočnou korupciou a klientelizmom, ako to opísal Nicholson vo svojej knihe. Môžeme si vytvoriť paralelný svet, v ktorom budeme žiť. Slovensko nezmeníme pokým:

1, nezreformujeme súdnictvo. Pokiaľ budú v krajine rozhodovať kúpení sudcovia a výsledky súdnych konaní budú vopred známe, zrejme sa Slovensko nikam nepohne. Právne základy štátu sú tými ozajstnými „základmi", na ktorých všetko stojí. Alfa a omega právneho a demokratického štátu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2, nesprehľadníme podnikateľské prostredie, aby sa na Slovensku oplatilo podnikať. A podotknem poctivo podnikať. Tým nemyslím tých rozličných eurofondových hoteliérov, či garážové firmy. Nech je naše sociálne cítenie akékoľvek, či politická orientácia nám ukazuje doprava, alebo doľava, stále platí, že podnikatelia dávajú ľuďom prácu, ktorí za ňu dostávajú zaplatené. Aj keď len 500,- EUR, v opačnom prípade by ľudia nemali nič a stali sa len príťažou štátneho rozpočtu.

3, nezjednodušíme daňovo-odvodový systém zrušením kvanta výnimiek a odpočítateľných položiek. Nepovažujem za normálne, že nám ročne pretečú vyše 2 miliardy EUR na daňových únikoch (podľa Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií). Však sa už len sami seba spýtajme, koľko nemocníc, či ciest by sme postavili, alebo opravili za 2 miliardy? O koľko by sme mohli zvýšiť platy učiteľom a lekárom? Takto nám peniažky končia vo vreckách konkrétnych jednotlivcov na ich osobný prospech.

SkryťVypnúť reklamu

4, nezbavíme štát majetku a nezlepšíme dohľad na výdavkami štátu. Však napokon všetci vidíme, ako sa šafári na štátnom. Teplárenské spoločnosti, SPP pred privatizáciou, alebo iné skvelé príklady riadenia štátnych podnikov sú potvrdením, že majetok v rukách štátu nie je na prospech všetkým, ale na osoh tým, ktorí žijú prisatí na štátnom rozpočte. Veď sa zamyslime, ako môže manažér štátneho podniku dostať špeciálnu odmenu, ak firma pod jeho vedením dosahuje rekordné straty? Druhým príkladom je verejné obstarávanie, ktoré sa na Slovensku stalo synonymom šaškárne na entú. A to ani netreba spomínať kancelársky papier, či upratovacie služby, predražené diaľnice, alebo webové stránky niektorých štátnych ištitúcií a agentúr. Ak je pravda, že každé tretie euro zo štátneho rozpočtu skončí ako provízia, či marža vo vrecku konkrétnych jednotlivcov, tak potom máme stratu vyše 5 miliárd EUR! A silne pochybujem, že na tom niečo zmení Kaliňákove ESO. To sa možno tak stane esom v rukáve určitých „obstarávateľov" a mecenášov SMER-u.

SkryťVypnúť reklamu

A toto nebudeme schopní spraviť, pokým sa nezbavíme amorálnej geriatrie, ktorá riadi túto krajinu. Silne pochybujem, že niekto, kto 30 rokov kradol a podvádzal, zrazu dostane zjavenie a povie si: „Dosť bolo! Odteraz budem žiť len zo svojho úradníckeho platu! Vymením Q8-čku za Fábiu kombi (ojazdenú), vymením svoju vilku v lukratívnej štvrti za malometrážny byt v novostavbe s peknou hypotékou alebo zhodím dole z ruky svoje drahé hodinky v cene novej Fábie 1.2 TSI! Alebo nepôjdem tento rok dva krát na luxusnú dovolenku na Kajmany, či Seychely, ale budem žrať suché rožky s paštétou niekde na Domaši."

SkryťVypnúť reklamu

Nepohneme sa ani o krôčik smerom k civilizovanému riadeniu štátu, pokiaľ neodstránime rodinkárstvo a korupciu, ktorá ovláda túto spoločnosť. Pokým do štátnych firiem a vedenia štátu nepritiahneme dobre zaplatených odborníkov s vysokým morálnym kreditom, ktorí budú krajinu riadiť podľa stanovených KPI a za ich neplnenie dostanú padáka. Tu nám nepomôžu žiadne Nové väčšiny, či názorové platformy. Jedinou platformou, ktorá je čím ďalej, tým viacej žiadaná je platforma ZDRAVÝ ROZUM...

Štefan Tóth

Štefan Tóth

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý muž, ktorého zaujíma veľmi veľa vecí. A najviac ekonómia, turizmus a rodné mesto Komárno Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáŠkolstvo a vzdelávaniePolitikaSpoločnosťSociálno-intelektuálna maticaQuo vadis Komárno?Ako prežiť vo firemnej džungli

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu