SMER na hodinách šachu nechýbal

Písmo: A- | A+

Nie som majstrom v šachu, skúsený hráč by ma vytrieskal možno aj za pár minút. Poznám však základné pravidlá, viem ako sa môžu pohybovať jednotlivé figúrky. Ak som dobre pochopila, najdôležitejšou figúrkou je kráľ a cieľom súpera je uštedriť kráľovi šachmat. Teda riadne ho ohroziť tak, aby nemohol uniknúť na iné bezpečné políčko šachovnice.

Podľa encyklopedickej definície šachu je to kráľovská hra, založená na fakte, že náhoda nehrá žiadnu úlohu. Je to strategická hra s úplnou informáciou a to znamená, že žiadny prvok hry nie je utajený pre obidvoch hráčov a o výsledku tu rozhodujú len a len taktické, strategické a plánovacie schopnosti hráčov a tiež ich pozornosť a vnímavosť. Cieľom hry je dať súperovi mat. Šach obsahuje prvky umenia, vedy a športu. Hra sa riadi jednoznačnými pravidlami a prispieva k rozvoju logického myslenia a precvičuje pamäť. Viackrát som si kládla otázku prečo šach nie je na školách povinný.

Nedávno sa u nás konali komunálne voľby, ktorým predbiehali kauzy s prístrojom CT. Ľudia sa konečne po 25 rokoch zmobilizovali, rozvášnili a už to začínalo vyzerať tak, že vláda SMERU, ktorá je synonymom vlády utrpenia a poroby pre pracujúci ľud, utrpí vážny úder. Cez sociálne siete sa šírili množstvá príspevkov, ktoré akoby prilievali olej do ohňa. Vášne sa vzmáhali priam exponenciálne. Súčasne s týmto vývojom som mala možnosť vnímať ako pokojne napreduje košická predvolebná kampaň. Z novín a mesačníkov sa usmieval úradujúci primátor druhého najväčšieho mesta. V niektorých sa prezentoval ako ten, ktorý sa najviac zaslúžil o rozvoj mesta kultúry. To, že mnoho dodávateľov na konci dodávateľského reťazca bolo zlikvidovaných pre neuhradené faktúry zo štátnych zákaziek, už nikto nespomínal. Iné periodiká s pekným formátom a plnofarebnou tlačou ho prezentovali ako muža so šarmom, ktorý sa vie pekne obliecť. Inde sme ho mohli vidieť ako úžasného športovca, vytrvalostného bežca a fitness génia, ktorý si poradí aj s nemalými činkami. Samozrejme nezabudlo sa ani na historky z rodinného života ako sa všetko pokazí, keď práve manžel primátor nie je doma. „Hihi aké pôsobivé a milé“: povedia si žienky v domácnosti a na dôchodku. Pre každú cieľovú skupinu tá správne naordinovaná informácia.

Strana SMER zatracovaná, nenávidená a milovaná, nech je už aká chce, má podľa mňa jednu devízu, z ktorej ťaží. Jej predvolebné kampane musí riadiť šachový veľmajster. V porovnaní s touto stranou sú všetci ostatní len slabým odvarom. Akoby zámerne nerešpektovali všetky tie zákonitosti platné pre predvolebné stratégie. Napríklad kandidátka na starostku jednej košickej mestskej časti sa zviditeľňuje nejakými trápnymi príspevkami na sociálnej sieti o problematike limitovaného počtu parkovacích miest. Evidentne, pretože inak mi to zmysel nedáva, kvôli obmedzenosti zdrojov a časovej tiesni, vypisujú komentáre k týmto príspevkom určite jej rodinní príslušníci alebo vopred usmernení a naprogramovaní respondenti. Možno, že aj nie, ale minimálne to tak vyzerá.

Ale k veci. Ako je možné, že SMER bez ohľadu na to, ako sú pozície jeho kráľa ohrozované na šachovnici predvolebného boja, dokáže zmobilizovať svojich pešiakov, vyburcovať kone, aby podržal svoju ohrozenú východnú vežu? Vie, že vežu na východe musí podržať, lebo tá ho o tri ťahy ďalej ochráni, aj toto už vie. Ten šachový mág je proste úžasný. Vie všetko o niekoľko ťahov dopredu. Mág sa rozhodol že predsa len jednu vežu, ktorá má na konte škandál s CT-čkom stiahne z výslnia, veď čo, tá obeť, v tejto ťažkej situácii prinesie pozitíva o pár ťahov neskôr. Vežu, ktorá mu zostala, bráni hlava-nehlava. Rozpráva sa o nej ako sa pekne oblieka, ako dbá na kultúru a ako úžasne športuje. Všetko len preto, aby zmiatol pešiakov, strelcov a kone súpera. Šachový mág SMERU vie, že voliči tomu prd rozumejú. Vie že pred volebnou urnou bude báčikovi, čo sa nikdy figúrou nepriblížil svojmu filmovému svalovému hrdinovi, v hlave rezonovať, ako tá veža zdvíha činky a dbá o svoj zovňajšok. Nezamestnané a manželmi nepochopené žienky domáce si spomenú ako pekne rozprávala pani manželka veže o rodinnom živote a ktoviekto sa bude pri svojej voľbe opierať o super cool outfit pána primátora. Pozície kráľa SMERU v tejto časti šachovnice sú nakoniec obhájené.

Už viem prečo v školách nie je šach povinným predmetom. Ľudia by sa naučili rozmýšľať, naučili by sa predvídať a hlavne naučili by sa prekuknúť lacné fóriky a to nie je dobré.

Skryť Zatvoriť reklamu