
Keď som hľadala argumenty k môjmu článku v prospech zvyšovania bezpečnosti detí, narazila som na zaujímavý dokument - v slovenčine. Pátrala som po jeho pôvode, zistila som, že je súčasťou dokumentov tejto organizácie, preložených do viacerých jazykov. Neviem síce, v koľkých domácnostiach zo spomínaných 48 000, žijú Slováci, ale za dva roky toho zrejme stihli dosť. Rozmýšľam nad tým, či niekde na Slovensku existujú podobné bytové podniky, či správcovské organizácie, ktoré sa o svojich nájomníkov takto aspoň v náznakoch dokážu postarať... (a to nemám na mysli prekladanie textov do cudzích jazykov :-) ). Nasleduje text brožúry - poučný a inšpirujúci... Keďže brožúra má 22 strán, vyberám len úvod a časti venované deťom. Ostatné nájdete TU.
Bezpečnosť vo Vašej domácnosti
Táto brožúra je k dispozícii na požiadanie aj vo výtlačkoch veľkým písmom a/alebo na audiokazete. V prípade záujmu si ju vyžiadajte na telefónnom čísle 0114 273 5165. Ak zavoláte Sheffield Homes a osoba, ktorá zdvihne telefón, nehovorí po anglicky, nezložte. Veľmi rýchlo Vám na telefón zabezpečia tlmočníka.
Túto brožúru sa oplatí prečítať si a ponechať. Väčšine nepredvídaných situácií sa dá predísť zdravým rozumom, keď si uvedomíte, odkiaľ hrozí nebezpečenstvo. Tento leták pojednáva o najbežnejších príčinách nešťastí, ku ktorým dochádza v domácnostiam. Ak sa budete držať týchto rád, je oveľa menej pravdepodobné, že sa niečo také stane Vám. Táto brožúra prináša informácie o tom, kde získať radu a okrem toho obsahuje niektoré užitočné telefónne čísla.
Sheffield Homes sa snažia zabezpečiť, aby boli komunálne byty čo najbezpečnejšie. Za vlastnú bezpečnosť, ale aj za bezpečnosť tých, čo s Vami žijú, alebo sú u Vás na návšteve, ste však zodpovední Vy. Ak si všimnete niečo, čo by mohlo ohroziť bezpečnosť, nahláste to na Vašom miestnom bytovom úrade. Ak by ste chceli získať viac informácií, kontaktujte Váš miestny bytový úrad.
BEZPEČNOSŤ DETÍ
Nedovoľte deťom, aby sa dostali k veciam, ako sú
- Nože a ostré predmety
- Držiaky horúcich panvíc
- Horúca voda
- Horúce nápoje a čajníky
- Horiaci oheň
- Zápalky a zapaľovače
- Nebezpečné prostriedky, používané v domácnosti, ako chlór a čistiace prostriedky
- Plynové kachle a horúce potrubia
- (použite mriežku, alebo bezpečnostné dvere)
- Horúce natáčky na vlasy, kulma, žehličky, varné kanvice a ich káble
- Lieky a alkohol
Ak zazvoní telefón, alebo vás zamestná niečo iné, deti zoberte so sebou.
Nepúšťajte deti k sporákom a práčkam, ktoré sú zapnuté.
Nikdy nenechávajte deti bez dozoru na balkóne, či v miestnosti, v ktorej nie sú zavreté okná.
Nedovoľte deťom, aby sa približovali k plameňom. Nenechávajte zápalky, alebo zapaľovače na miestach, ku ktorým sa môžu deti dostať.
Nepoužívané zásuvky zabezpečte krytmi, aby do nich deti nič nenatlačili. Takéto kryty môžete kúpiť vo väčšine veľkých centier s potrebami pre domácnosť a obchodoch s elektrickými potrebami. Na opravu, či spájanie elektrických drôtov nepoužívajte lepiacu pásku, ale vhodné svorky.
Na balkónoch a terasách by ste nikdy nemali nechávať deti bez dozoru.
Dávajte pozor na to, aby tam nebolo nič, na čo by sa deti mohli vyšplhať, ako bránky, stoličky, či kvety v črepníkoch.
Balkónové dvere majte zavreté a kľúč uschovajte v ich blízkosti, no nie na takom mieste, na ktoré sa môžu dostať deti.
V blízkosti okien neumiestňujte stoličky, škatule, veľké rastliny a iné veci, na ktoré by mohli vyliezť deti.
Klin na zaistenie dverí, alebo uterák prevesený cez dvere, zabránia tomu, aby si dieťa do dverí privrelo prsty.
Stavenisko nie je detským ihriskom a deti tam nepatria. Musia pochopiť, že stavenisko môže byť veľmi nebezpečné.
Nedovoľte deťom, aby sa šplhali na lešenie.
Dávajte pozor na to, aby ste mali na záhrade bránu a plot, ktorý zabráni tomu, aby deti vyšli na ulicu. Nepoužívajte ostnatý drôt či hroty.
P.S. Ak má dospelý človek toto všetko dodržať, aby minimalizoval ohrozenie dieťaťa, ako sa zvyšuje len toto - popísané - riziko v prípade, keď ho nechá samé doma?