Okrem tých, čo sú už rozhodnutí, na politickoobčianskej platforme prebieha boj:
Na jednej strane kričia tí, ktorí nechcú zmenu, vedia a boja sa, že prídu o to, čo je pre nich z prezidentských právomocí v iných rukách dôležité. Sú zatiaľ a zrejme šikovní, lebo kričia tak, aby nepomenovali to, na čom im najviac záleží, ale aby vyvolali strach a obavy spravidla v nepodstatných záležitostiach (žena ako najvyšší veliteľ ozbrojených síl), útočia podpásovo (bolo tak i dávnejšie, keď jeden z kričiacich na adresu ženy, ktorá ho politicky ohrozovala, volal: Ja si myslím, že sliepky patria na dvor, nech tam hrabú a nech tam nerobia zmätok medzi normálnymi ľuďmi.) Majú výhodu, lebo skupina tých, čo sú za zmenu, nekričí a neútočí podpásovo.
Na tretej strane sú tí, ktorí nevedia, koho budú voliť a potrebujú svojho vodcu. Bezradní sa vehementne sa dožadujú návodu - mena, koho majú zaškrtnúť. Zrejme aj preto, lebo o právomociach prezidenta toho veľa nevedia a preto majú strach... (že sa naplnia "obavy" tých, čo tak veľmi a vehementne kričia a v tom, čo kričia).
Cesta je jednoduchá - oslabiť strach z kroku do nepoznaného sa dá aj tým, že budeme vedieť, o čom všetkom je a čo všetko môže prezident s jeho právomocami v súčasnej politickej situáciina Slovensku.
Každý z nás má vlastný rozum a nemusí počúvať to, kto a prečo pôjde voliť toho a toho, a keď aj on, tak aj ja. Stačí, keď si každú právomoc prezidenta preberie vo vzťahu k obidvom kandidátom a ich reálnym, či potenciálnym krokom. To totiž nie je len o jedinom zákone, (obrazne povedané o interupcii), ale aj o širšom kontexte (len tak námatkou a rýmovane povedané - korupcii)... Ak sa potrebujete nebáť sa zmeny, tak základ je v Ústavných právomociach prezidenta SR. A keď si to v tom najjednoduchšom zhrniem ja, tak:
Ak bude opakovane prezidentom Ivan Gašparovič, nestane sa nič:
- chod prezidentských záležitostí bude pokračovať ďalej v už dopredu nalinajkovanom smerovaní,
- vláda na čele s premiérom budú posilnene žiť naďalej v istote poznaného,
- veľká časť parlamentu bude pokojne žiť svojím životom nedotknutých a na výslní...
- a občania? Budú mať naďalej prezidenta, ktorý bude odrážať skrytý obraz väčšiny (Slovákov, ktorí sú kúsok nábožensky založenými komunistami, ktorí stále spomínajú na minulosť a svoje istoty, ako aj na to, že "slovo v dome má za každých okolností muž")... (ostatné pokojne doplňte v diskusii)
Ak bude novou prezidentkou Iveta Radičová, stane sa veľa:
- chod prezidentských záležitostí už nebude taký jednoznačný a priamočiary (len na okraj, možno aj udelené vyznamenania, milosti a amnestie budú iné a mnoho utajovaného sa stane verejným...),
- vláda na čele s premiérom bude musieť zmeniť svoju taktiku a politiku voči prezidentke, ktorá menuje členov vlády (hlavne, keď sa pod niektorými v súčasnosti otriasa stolička) a veľvyslancov, menuje predstaviteľov štátnych inštitúcií a súdnictva (napr. NBS, SIS, generálny prokurátor, sudcovia i najvyšší predstavitelia Najvyššieho súdu SR, Ústavného súdu SR), profesorov,
- parlament nebude mať žiadnu istotu v podpisovaní zákonov prezidentkou, ktorá je za precízne odvedenú prácu,
- a občania? Budú mať modernú prezidentku, ktorá prinesie nový vietor do plachiet a odstrihne Slovensko od jeho neslávnej (dávnej i nedávnej) minulosti a posunie o krok dopredu...
P.S.
Kontrolná otázka: Čo sa stane s ministrami, keď predseda vlády podá demisiu?