
Mama a spomínaný pán sa pokojne mohli rozhodnúť zasadnúť do školských lavíc a pripravovať sa na maturitu. Ak to niekomu pripomína "smiešne" scény z filmu Marečku, podejte mi pero, dnes je celkom bežnou realitou, že socializmom zavedený ideálny (podľa mňa deformovaný) vzdelávací systém (základná škola - stredná škola/učilište - vysoká škola/práca) sa dnes podstatne mení a praxou sa stáva aj to, čo je v zahraničí realitou - že do školských lavíc môžeme zasadnúť kedykoľvek. Preto nie je podstatné, o kom a o ktorej strednej škole píšem. Podstatné je, že v tomto štáte sa ešte na niektorých školách za študenta strednej školy stále považuje neplnoletý človek - dieťa. Stačí si preštudovať vnútorné poriadky škôl. Inak by som dospelému takmer dvadsaťročnému synovi nepísala ospravedlnenku...
Zrejme nie všetky školy to tak majú, ale aj tak. Moja úvaha AD ABSURDUM smeruje od toho, že aj ja, prípadne moja matka, by sme dnes - v zmysle vnútorných poriadkov niektorých stredných škôl boli povinné priniesť ospravedlnenku neprítomnosti na vyučovaní.
1. Plnoletý človek je v zmysle zákonov tohto štátu zodpovedný za svoje konanie a správanie (ak spôsobí smrteľnú dopravnú nehodu, neriešia to jeho rodičia), ak hrubo poruší poriadok školy, bude vylúčený.
2. Ak financujem štúdium plnoletému žiakovi, je vecou dohody medzi ním a mnou, do akej miery budem vstupovať do jeho štúdia (...a kontrolovať jeho študijné výsledky, či absencie). Pokiaľ mu prejavujem plnú dôveru, očakávam, že k nemu takto bude pristupovať aj škola.
3. Očakávam, že aj vnútorný poriadok školy bude nastavený tak, aby vzdelávacia inštitúcia rozlišovala neplnoletých a plnoletých študentov. Podľa mňa je len otázkou času, kedy do lavíc zasadne aj viac "dospelákov", ktorí sa rozhodli pokračovať vo vzdelávaní...
Zo stránok Súkromného gymnázia Prešov a zverejneného Vnútorného poriadku školy (ktorý vychádza zo zásad Vyhlášky o stredných školách č.80/1991 Zb. a jej novely Vyhl.č.52/1993 Zb.) dedukujem, že rozlišujú neplnoletého a plnoletého žiaka (mimochodom, ak som správne informovaná, na základnej a strednej škole sú ŽIACI a až na vysokej škole ŠTUDENTI): "Ak sa neplnoletý žiak nemôže zúčastniť vyučovania pre dôvody vopred známe, požiada rodič triedneho učitel'a o uvol'nenie z vyučovania, z 5 a viac dní požiada riaditel'a školy."
Pripájam aj ďalší odsek vnútorného poriadku spomínaného gymnázia v Prešove, ktorý má v sebe zakódované riešenie pre plnoletých žiakov, ktorým škola neuberie na dôstojnosti tým, že bude od ich rodičov vyžadovať ospravedlnenky. Je totiž smiešne, keď ten istý človek v lete zarába a absenciu v práci musí riešiť bez pomoci rodičov... Nech je v ich rukách zodpovednosť za svoje správanie - "nielen pred zákonom", ale i v škole pri prípadnom "ulievaní sa".
"Ak žiak prekročí počet vymeškaných hodín z jednotlivého predmetu 20% z počtu odučených hodín za polročné obdobie, vyučujúci posúdi a rozhodne o spôsobe klasifikácie vo svojom predmete za dané obdobie. Ak presiahne 50% vymeškaných hodín, komisionálnu skúšku v danom predmete musí robiť a na návrh vyučujúceho predkladá triedny učiteľ tento návrh pedagogickej rade. Žiakovi musí byť určený termín najneskôr do 2 mesiacov od uplynutia riadnej klasifikácie."
P.S.
Náhodným výberom som sa zamerala na 6 súkromných gymnázií a prostredníctvom www som sa snažila získať informácie o tom, ako sa riešia absencie na uvedených školách. 1. Súkromné gymnázium ESPRIT, Bratislava, Súkromné gymnázium Žilina ani 1. súkromné gymnázium Bajkalská, Bratislava na svojich stránkach vnútorný poriadok a ani s ním súvisiace informácie zverejnené nemajú.
2. Súkromné gymnázium MERCURY, Bratislava sa na stránkach odvoláva povinnosť žiakov "rešpektovať pravidlá uvoľňovania z vyučovania a ospravedlňovania absencie (pozri Pravidláospravedlňovania)", ktoré som však nenašla.