diel 08 - altern2x4ive Christmas

Powerplay of the Week, blog o alternatívnej hudbe, diel 08, v Bratislave, 23. decembra dvetisíc osemnásť

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
logo
logo (zdroj: robert stepanik)

Vianoce 2018 sú už takmer tu. A od cca polovice novembra (často i skôr) je počuť v obchodoch vianočné piesne... A cca taký mesiac pred Štedrým dňom sa spustí aj notoricky známa lavína Last Christmasov a ďalších piesní, ktoré (z pohodlnosti) znova a znova nasadzujú do rotácie hudobní dramaturgovia.

Obchodníkom sa nemožno čudovať... pre nich Vianoce končia 24. decembra dopoludnia a dovtedy musia predať čo najviac. Predvianočná krivka predajov je pre nich kľúčové obdobie finančného roka. Preto je naivné sa rozhorčovať spôsobom "Čo im d*be? Veď je ešte len koniec októbra!". Im nezostáva nič iné, len vzbudiť vo vás vianočnú náladu akýmikoľvek legálnymi prostriedkami. Keby to nebolo fakt čudné (a mali by na sklade vianočný tovar), robili by to už v júli...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hudobní dramaturgovia, to je už trochu iná káva. Mnoho z nich naozaj funguje v zabehaných koľajách. Väčšinou sa vyhovoria na to, že "poslucháči to tak chcú"... a poslucháči väčšinou chcú to, čo poznajú. Ako by ste si vôbec mohli priať niečo, čo neviete popísať alebo o čom neviete, že existuje? Lebo bežný "prísluchový" typ rádio-poslucháča si nepamätá žiadne iné než veľké mená, vo výbere hudby je pasívny, stratený... asi ako ja keď som v Hornbachu. Poslucháč teda nevie povedať čo chce, a tak s dramaturgom vytvárajú dokonalý začarovaný kruh, ktorý nikto nedokáže prelomiť. A už ani nechce. Ide sa na istotu... len aby sme nešliapli vedľa. Veď naša primárna cieľovka sú ľudia od 30 do 55 rokov, sekundárna tzv. "všetci". A naše rádio má predsa nejakú koncepciu, nemôžeme ju meniť. Ešte by na to zareagovali naši inzerenti...

SkryťVypnúť reklamu

Ale nebol by jin/jang jinjangom, keby to všetko bolo iba zlé... Súčasťou fenoménu "sviatok" (nielen Vianoc) je totiž ritualizácia. Vo sviatok (resp. vo sviatočnom čase) robíme niečo iné než čo vo všedný deň a snažíme sa to robiť podľa predpísaného alebo tradovaného vzoru. Sviatočný deň od nesviatočného odlišuje práve sviatočný rituál (výzdoba, správanie, jedlo a pod.) Takže opakovanie... rok čo rok (alebo v inej frekvencii)... A náznaky dôverne známeho rituálu môžu (u mnohých) práve zafungovať ako spúšťač sviatočnej nálady.

Nevylučujem, že u niekoho to môže byť práve Last Christmas alebo All I Want for Christmas Is You (situačne započuté po cca 11-tich mesiacoch pauzy)... a zrazu sa aktivuje spiaca utilita "sviatky" a emócie spojené s týmto špecifickým behaviorálnym vzorcom. Preto nechcem byť prvoplánovo kritický... každý nech si žije (sviatkuje) ako najlepšie vie. Ale som rád, že "mať alternatívu" znamená "mať viac možností na výber". Mať alternatívu znamená, rád sa nechať prekvapovať.

SkryťVypnúť reklamu

Takže alternatívne Vianoce existujú.
Stále sú to Vianoce, len sú trochu iné.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * *

The Raveonettes z Dánska vydávajú vianočné piesne pomerne často. A sú často veľmi dobré! Christmas In Cleveland sú také „psychedelické“ Vianoce so surf-rockovým korienkom. Zvuk je ľadovo-trblietkový, ale text nie je koleda. Text je vlastne hold pre Buddyho Hollyho. Vyšlo v novembri 2008 na ep WISHING YOU A RAVE CHRISTMAS na značke Vice Records. Môj asi najobľúbenejší song z vianočných kolekcií The Raveonettes.

Tracey Thorn, jedna polovica dua Everything But The Girl, tiež neodolala a koncom októbra 2012 vydala (na značkách Merge Records a Buzzin’ Fly Records) album TINSEL AND LIGHTS, na ktorom sú nielen jej interpretácie tradičných vianočných piesní, ale aj cover verzie a dve autorské piesne inšpirované Vianocami. Jednou z tých autorských je aj titulná Tinsel and Lights.

SkryťVypnúť reklamu

Yeah, that was a New York Christmas, baby
Yeah, that was the way it was back then
Oh, we saw the sights, tinsel and lights
You kissed me in the snow and that was when
I fell in love with Christmas once again

Jasné, že mám rád Tichú Noc, jasné že ma vždy poteší „Už se všichni těšíííme na Jéééžiííška... ... tyhle ryby neměli by maso míti samou kost... říká táta vždy když chvátá na po-ho-to-vost...“

...ale pre mňa Vianoce by neboli tými pravými Vianocami bez songu z hlavy Williama Patricka Corgana... bez The Smashing Pumpkins. Neviem zistiť kedy presne vznikla. Má zvuk ako z disku2 dvojalbumu MELLON COLLIE AND THE INFINITE SADNESS (1995) (viď napr. pieseň Lily). Takže asi niekde medzi rokmi 1995 a 1997, pretože koncom roka 1997 už vyšla na charitatívnej kompilácii A VERY SPECIAL CHRISTMAS Vol. 3 pre organizáciu Special Olympics. Následne vyšla ešte v apríli 2005 na výberovke RARITIES AND B-SIDES na značke Universal. Presladený až kandizovaný text a The Smashing Pumpkins so sláčikmi a hobojom... ale Vianoce to znesú.

And now the word is given
It's time to peek inside
It's time to let the toys out
So anxious for your look of joy and delight
The waiting for just your surprise

Christmastime has come
There'll be toys for everyone
'Cause Christmastime has come for you

2000 miles od Pretenders je už legenda. Stálica Vianoc. Vyšla v novembri 1983 ako úvodný singel, ktorý avizoval album LEARNING TO CRAWL (1984). Pieseň venovala autorka Chrissie Hynde jednému zo zakladajúcich členov The Pretenders. Gitarista James Honeyman-Scott zomrel 16. júna 1982 na predávkovanie „špáradlami“... ehm, oprava... na predávkovanie kokaínom.

Samozrejme, že si to môžeme romantizovať a platí aj to, že smrť šikovných kreatívnych ľudí vždy mrzí ešte o čosi viac... ale keď sa človek predávkuje kokaínom, znamená to, že preháňa nielen v užívaní substancií. Kokainizmus nie je len látková závislosť, je to aj vada charakteru navyše... Predstavte si ten lifestyle, ktorý vedie k predávkovaniu kokaínom... Pieseň však žije vlastným životom a stala sa vianočnou hymnou tých, ktorí nemôžu vo sviatočný večer byť spolu so svojou rodinou. A delia ich tisícky kilometrov/míľ. Nahrávka sa dočkala aj nejakých coverov – od The Mighty Mighty Bosstones, od Marka Kozeleka (ex Red House Painters) alebo pomerne biedneho coveru od Toma Chaplina (ex Keane). 

He's gone 2000 miles
It's very far
The snow is falling down
Gets colder day by day
I miss you

I can hear people singing
It must be Christmastime
I hear people singing
It must be Christmastime

Duo She & Him... ona a on... tiež sa venujú Vianociam nielen jednorazovo. Ich vianočné songy sú veľmi "klasické". Zámerne sa odkazujú hudobnými prostriedkami na americké 50-te a 60-te roky. Máte pocit, akoby program Apollo bol ešte len "under construction" :-) Ja sa v tom však trochu strácam a ten retro-zvuk a retro-frázovanie mi na ich vianočných albumoch nepomáha rozlišovať jednu nahrávku od druhej (povedzme, že je to moja chyba).

Ale kto už má mať lepšiu farbu hlasu na vianočné piesne než Zooey Deschanel? (sestra Emily Deschanel / seriál Bones) To sa naozaj musí oceniť. The Christmas Song je pieseň pôvodne z roku 1945 a v takejto interpretácii vyšla koncom októbra 2011 na albume A VERY SHE & HIM CHRISTMAS (2011, Merge Records).

Na tradicionál Silent Night (Noapte De Vis) si trúfli aj americkí Weezer. A pekne to zvládli... vznikajú tam také drobné harmonické odlišnosti oproti notoricky známemu originálu, a tak je celkom svieže si to vypočuť trochu inak. A snažili sa zahrať to nežne. Nehlučia až tak veľa...

Vyšlo v decembri 2008 na ep CHRISTMAS WITH WEEZER, ktoré obsahuje 6 vianočných tradicionálov, ktoré Weezer prepracovali a nahrali ku počítačovej hre (súčasť série Tap Tap Revenge).

Glasvegas je skupina zo Škótska. V októbri 2008 začali nahrávať svoj druhý album, ktorý mal mať vianočnú tematiku. Ale nestíhali... nakoniec z toho bolo „len“ ep A SNOWFLAKE FELL, ktoré vyšlo v decembri 2008 nielen samostatne, ale predávalo sa aj spolu s prvým albumom ako boxset v limitovanom náklade. Pikoška je, že nahrávky čiastočne vznikali aj na hrade v Braşove (Rumunsko). Znie to dobre nielen ako vianočné piesne, ale je to použiteľné aj ako stručný kurz škótskej výslovnosti :-) O rozdieloch medzi škótskou angličtinou a oxfordskou angličtinou si môžete nájsť zaujímavé informácie na YT v kanáli Langfocus.

The ringing from the bells keeps screaming out love
As snow fell from heavens above
Directionless no more
Emptiness no more

No, kto už by mal hrávať pravidelne vianočné piesne ak nie „alternative Christian rock band“. Vianočný album THE DAWN OF GRACE vyšiel v októbri 2008 na značke Nettwerk Records, po tom, čo sa v roku 2007 Sixpence None The Richer dali znovu dohromady po cca 4 rokoch, čo boli „disbanded“ a venovali sa svojim sólovým projektom. Album obsahoval 8 interpretácií tradičných vianočných piesní a 2 ich autorské vianočné piesne.

Pre mňa je toto najkrajšia interpretácia tradicionálu O come, O come, Emmanuel... adventnej koledy, ktorá vychádza z latinského originálu Veni, Veni, Emmanuel.

Toto je výsledok spolupráce Emmy The Great (= Emma-Lee Moss) a Tima Wheelera (skupina Ash, ak si niekto ešte vôbec spomenie na 90-te roky?). Väčšina vianočných piesní je buď sentimentálna alebo viac či menej religiózna/spirituálna. Umeleckí alternatívni neurotici to občas hodia do kontrastne ironickej polohy a zobrazujú buď „dysfunkčné Vianoce“ alebo emocionálne drásajúce chýbanie blízkeho na Vianoce. Na konci tohto klipu sa sviatky pokoja a lásky rozbehnú až moc :-) Tak trochu Sodoma a Gomora... ale milé je to. Keď stretnete niekoho, koho ste mali radi kedysi, nikdy nie ste úplne v bezpečí. Ale môžete sa vyhovoriť na Vianoce... a cestou na polnočnú o tom rodičom a susedom nerozprávajte.

Album THIS IS CHRISTMAS vyšiel v novembri 2011 na značke Infectious Music.

Home for the holidays again
I can't believe it's been another year
Did you ever write that book?
Did you ever make it out of here?
I call your parents house to see
If you're in town
I guess it's just that time of year
You're on my mind

Is there something real or is it just this time of year
Is it me or was there something that I never told you
It feels like nothing's changed

Toto je jedna z najkrajších vianočných, ktorá nie je tradicionálom. A s alternatívnymi / prehodenými vokálmi (aby som obhájil jej prítomnosť tu). A už v roku 1990 s roztrhanými kolenami (viď džínsy Fera Grigláka). Decká aspoň vidia, že móda sa stále opakuje. Text napísal Marián Kochanský a je to trochu nádej a trochu obava a trochu irónia... V tej piesni vlastne až tak nejde o vianočné sviatky. Čoraz viac pravdy / má tvrdá päsť / Bude to / liečba povinná...

Prskavky v podobe nástražných výbušných systémov naozaj nasledovali. Museli sme si tým prejsť.

A touto piesňou som ja, tuším, so Sufjanom vôbec začínal. Je to už poriadne dávno... Cez live365.com som vtedy zvykol počúvať jedno internetové indie-rádio, ktoré vysielalo z Des Moines (už si ani na názov neviem spomenúť). Niekedy na jar 2006. Ale skladba by mala byť z roku 2003.

Sufjan Stevens pravidelne vydáva vianočné songy, resp. rovno vianočné ep. Jeho vianočné veci z rokov 2001 až 2006 vychádzali priebežne a potom vyšli aj súborne ako 5-cédečkový boxset koncom roka 2006 na značke Asthmatic Kitty Records. Ženský vokál v tejto nahrávke je Shara Worden, speváčka skupiny My Brightest Diamond.

Silent night
Holy night
Silent night
Nothing feels right

Ku kolekcii sufjanovských vianočných piesní z roku 2012 (SILVER & GOLD) vytvoril režisér William Fitzgerald minimalistické „vizuálne slučky“ (visuals) a takto boli zverejnené aj na YT v kanáli Asthmatic Kitty Records. The Midnight Clear je asi jedna z mála tematických vianočných piesní v 5/8 takte... Sufjan to s Vianocami vie. Sufjan si s Vianocami robí, čo potrebuje...

Pre Low toto nie je prvá vianočná pieseň... ale je podľa mňa najpôsobivejšia. Vyšla v decembri 2016 na značke Sub Pop Records len ako digitálny release. Už táto pieseň predznamenávala príklon Low ku elektronickejšiemu zvuku.

Ku piesni napísali Low toto venovanie:
"To friends who have moved away and friends who have passed on this year. To one and all, especially those who are alone, we wish you a Merry Christmas and new hope for the new year. May we all find ways to lift each other. With love, Mimi, Alan and Steve"

Stalo sa v tomto roku. Scott Hutchinson (spevák a gitarista škótskej skupiny Frightened Rabbit) odišiel 9. mája 2018 okolo obeda z hotela. Následne tweetol: Be so good to everyone you love. It's not a given. I'm so annoyed that it’s not. I didn't live by that standard and it kills me. Please, hug your loved ones.

Potom tweetol ešte: I'm away now. Thanks.

10. mája 2018 večer našli jeho telo. Nenašli sa žiadne známky cudzieho zavinenia smrti.

Pieseň It’s Christmas So We’ll Stop vyšla v decembri 2007 na značke Fat Cat Records.

Now the cold has turned away
We can be best friends with the people we hate
'Cause we've all got blood
And it's warmer than you'd think

Toto je vlastne zase Sufjan Stevens, pretože pieseň je cover. Kanaďania Peach Pit ju vydali pred Vianocami 2017. Povedali k nej toto: „We wanted to do a Christmas cover this year but we kinda hate Christmas songs so this one seemed like the best fit since it's really just a sad song with the word Christmas in it.“

Fakt pekný zvuk sa im tu podaril. Ako to už s covermi býva, viac si song užijete, ak poznáte aj originál.

Austrálska electro-popová skupina Confidence Man nahráva pre Heavenly Recordings. Sú štyria. Dvaja spievajú a divne tancujú a ďalší dvaja obsluhujú klávesy a drum-machine. A takto to dopadne, keď si na Vianoce prajú (a aj si rovno nadelia)... beat. Toto je novinka z konca roka 2018.

Pros a dostaneš - to je taký jeden ezoterický (holistický) zákon. Na počiatku stvorenej fyzickej reality je vždy myšlienka (motív). Správne si želať, je základ vytvárania svojej budúcnosti... A tak je to aj so Santom (alebo s kýmkoľvek, koho máte zazmluvneného na obdarovávanie). Nemému decku ani vlastná mater nerozumie, nieto ešte Santa. Preto je dobré vedieť jasne povedať, čo chcete. Nehanbiť sa, keď píšete svoj vianočný zoznam. Pre začiatok je dobré aspoň vedieť rozlišovať medzi mäkkým a tvrdým darčekom. Potom to už môžete ďalej upresňovať.

Lo, How a Rose E’er Blooming je vianočná (adventná) koleda nemeckého pôvodu (Es ist ein Rose entsprungen) pravdepodobne zo 16. storočia, v ktorej je ruža asociáciou na Pannu Máriu. Koleda je odkazom na obsah Knihy Izaiáš. A keď túto koledu spieva jeden z najkrajšie stvorených ženských hlasov na Zemi (Kanaďanka Leslie Feist)... tak už nič nechýba... alebo žeby predsa len pohár vareného punču?

Na Tracy Chapman sme už takmer zabudli (myslím, že nepreháňam, ked používam množné číslo). Už menej nahráva (ostatný album v roku 2008!), ale zato získava čestné doktoráty za ľavicový aktivizmus. Jej krásna interpretácia O Holy Night vyšla na kompilácii VERY SPECIAL CHRISTMAS Vol. 3 ešte v roku 1997.

Lily & Madeleine sú sestry Jurkiewicz-ové z Indianapolis (USA), ktorým tie hlasy pekne ladia. Lebo krv nie je voda. Zatiaľ nahrali 3 albumy. Mal som také obdobie (pár mesiacov v roku 2014), keď som počúval takmer iba ich. Táto nahrávka je z roku 2013, keď aj takýmto spôsobom promovali pripravovaný prvý album.

Tradicionál odvážne prearanžovali zo 4/4 na 3/4 (valčíkové) tempo a zrazu... úplne iný zážitok! Nový album CANTERBURY GIRLS vyjde 22. februára 2019 na značke New West Records.

A ešte jedna novoročná. Nemyslím teda priamo tematicky, ale príležitosťou, pri ktorej bola uvedená. Austrálčanka Stella Donnelly sa s touto live nahrávkou objavila 31. 12. 2017 na TV stanici ABC Australia. Mala tak svoje prvé dôležité celoštátne „TV appearance“.

Ale aj tak je to úlet mať Vianoce a Nový Rok v lete (ale predpokladám, že tá astronomická úvrať pohybu Zeme sa aj pre južnú pologuľu volá „zimný slnovrat“, winter solstice). Bohvie, aké majú v Austrálii vianočné pohľadnice. So zasneženou krajinkou asi ťažko...

Mám rád originál Time After Time (Cyndi Lauper), takže cover my vždy poteší. A zakaždým keď toto video končí, tak sa musím smiať. Ten záver mi veľmi pripomína začiatky Sharon Van Etten, keď ešte robila svoje prvé live nahrávky pre Baeble Music. Bola podobne v rozpakoch :-)

Tak si užite Vianoce a Nový Rok (resp. celý nový rok 2019).
Či už tak zvyčajne alebo alternatívne.

Robert Štepaník

Robert Štepaník

Bloger 
  • Počet článkov:  125
  •  | 
  • Páči sa:  182x

Tento blog vás pozve do zaujímavého a pestrého sveta alternatívnej hudby... a ako doplnok sa objavia témy z umenia, spoločenských vied a politiky. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu