
Dnes len veľmi krátko...
Občas - v rozhovoroch s rôznymi ľuďmi v mojom okolí - zisťujem, že existuje pomerne značný zmätok v niektorých spoločensko-politologických pojmoch.
Táto nejednoznačnosť vedie následne ku komunikačným nedorozumeniam a nepresnosti a tiež k vágnemu formulovaniu myšlienok, presvedčení a postojov. A k hádkam, „ťahaniu sa za slovíčka“, čo následne rozhovory rozdrobuje a paralyzuje.
Preto som si dovolil tento môj malý príspevok k zosumarizovaniu niekoľkých bežne používaných pojmov.
Pojmy
neomarxizmus
kultúrny marxizmus
ľavicový liberalizmus
progresivizmus
tzv. „pokrokárstvo“
slniečkárstvo
novo-komunizmus (novo-komunisti) *
wokeizmus ** (woke = prebudený)
sú synonymá, majú rovnaký (resp. veľmi blízky) význam a označujú ten istý okruh fenoménov, ideí a významových obsahov.
* Toto je pojem, ktorý som si vytvoril a ktorý používam, aby som zdôraznil kontinuitu nových a starých ľavicových ideológií. Ľavicové ideológie sa vyvíjajú v čase a priebežne na seba berú (historicky podmienené) mimikry. Ale dva kľúčové princípy ľavicových ideológií - kolektivizmus a rovnostárstvo - zostávajú stále nedotknuté.
** Striktne gramaticky sa v slovenčine má písať „wokizmus“. V slovách (alebo menách) internacionálneho alebo zahraničného pôvodu, ktorých koreň slova končí neznelou (nevyslovovanou) samohláskou (najčastejšie „e“), táto pri skloňovaní alebo tvorení odvodených slov vypadáva. Ak však robím text „pre seba“, vedome porušujem toto pravidlo, aby bolo jasnejšie, z akého koreňa sa vychádzalo. V tomto prípade vedome porušujem gramatiku a radšej píšem wokeizmus, aby bolo jasné, že sa vychádza z pojmu „woke“ a že nejde o nejaké hobby fanúšikov a priateľov prípravy jedla vo woku (v tej ázijskej plytkej mise).

Možno to považujete za zbytočné, možno to niekomu pomôže... Mne to pomôže určite, pretože sa na tento diel (121) budem odkazovať pri niektorých ďalších textoch, aby som sa už nemusel zaoberať vysvetľovaním.
Možno drobnú „fúgu“ sa dá nájsť medzi prvými 6 pojmami a pojmom wokeizmus, ktorý ja vnímam už ako „vykonávacie nastavenie“ alebo „hobby“, ktoré vzniká na základe neomarxistického mindsetu (prijatia neomarxistického náboženstva neustávajúceho Veľkého pochodu k lepšiemu svetu). Kto sa stotožnil s neomarxizmom, správa sa následne ako „woke“ človek, ako ten, kto od tohto momentu zažil nejaký prerod (vhľad, osvietenie), ktorý mení jeho fungovanie vo vonkajšom svete.
Moderný vek je vybudovaný na Mýte pokroku. Pod „mýtom“ myslím to, že koncept historického pokroku je základom modernej epochy a je zabudovaný do príbehu, ktorý si rozprávame, aby sme pochopili našu dobu a svoje miesto v nej. Veriaci v Mýtus pokroku vychádzajú z toho, že súčasnosť je lepšia ako minulosť a že budúcnosť bude nevyhnutne lepšia ako súčasnosť.
Tento mýtus je mocným nástrojom v rukách tých, ktorí sa snažia zaviesť totalitu. Poskytuje transcendentný zdroj legitimity ich skutkov a vykresľuje oponentov ako zaostalých a nevzdelaných. Pochopiť, ako komunisti narábali s Mýtom pokroku, je dôležité preto, aby sme porozumeli, ako súčasní progresívci dokážu prevalcovať opozíciu.
...
Ti, ktorí boli nasiaknutí Marxovým učením, verili, že komunizmus je nevyhnutný, lebo si to vyžadovali Dejiny - sila disponujúca bohu podobnou rozhodnosťou. Kundera hovorí, že ľavičiara (akéhokoľvek druhu, teda socialistu, komunistu, trockistu, maoistu, ľavicového liberála atď.) robí ľavičiarom spoločné presvedčenie o ľudstve na „Veľkom pochode“ k Pokroku: „Veľký pochod je ohromný pochod na ceste k bratstvu, rovnosti, spravodlivosti, šťastiu. Postupuje ďalej a ďalej bez ohľadu na prekážky...“ (Nesnesitelná lehkost bytí, 1984)
...
Staré a tradičné je vnímané ako niečo, čo bráni dobrému a šťastnému životu. Takto sa Mýtus pokroku stáva ospravedlnením likvidácie akejkoľvek opozície diktátorskou mocou. Dnes sa totalitarizmus rovná prísnemu vynútenému usmerňovaniu Veľkého pochodu smerom k Pokroku. Ide o metódu, prostredníctvom ktorej sa veriaci-v-Pokrok snažia udržiavať celú spoločnosť v usporiadanom pohybe smerom vpred k utópii, tak v podobe vonkajších prejavov, ako aj v hĺbke najvnútornejších myšlienok.
...
Niekedy je pokrok skutočný a hmatateľný... No to neznamená, že všetky zmeny sú nevyhnutne zlepšením oproti minulosti. ... Pokrok v sekulárnom kontexte sa v skutočnosti môže stať veľmi temnou záležitosťou, pokiaľ nie je sprevádzaný biblickým porozumením ľudskej omylnosti...
Rod Dreher - NEŽI V LŽI / Príručka pre kresťanských disidentov, 2021 Postoj Media