RADŠEJ SI UMYTE PRED SPANÍM MOZOG

Dvaja neznámi vo vlaku. O pár minút zanietene preberajú udalosti dňa, týždňa, domu...Tetky v autobuse už nemajú za obeť susedku, ktorá si našla zase nového. Sú tu chrumkavé obete núkajúce svoje „ksichty“ a intímne životy pre všetkých zdarma (nepočítajúc koncesionárske poplatky, sms alebo elektrinu). Ešte šťastie, že horlivých Slovákov-divákov nenapadne robiť woodoo. Ktovie, koľko by sa mediálne hviezdy dožili zdravia a slávy? Na školských peračníkoch svietia superhviezdy a vyvolení. Na miestach nakrúcania reality show , (strašný názov), sa tlačia študenti, ktorí dostanú za krik, povzbudzovanie a „nadšenie“ aspoň pár „stovák“ za hodinu. Je síce zima, ale nevadí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Obrancovia médií tvrdia, že ľudia majú vďaka médiám k sebe omnoho bližšie. Súhlasím! Hlavne keď sa tlačia na pohovke, (či hovníku), pred televízorom.
- „Aký bol deň, miláčik?“
- „Počkaj, dosledujem toto.“
- „Tak dobrú...“

Čo sú vlastne médiá? Prečo majú taký vplyv na náš život? (Nech mi odpustí bača na salaši pod Rozsutcom, ktorý sleduje nanajvýš pohyb divej zvere popred jeho skromný príbytok).
Médiá sú v dnešnom svete najsilnejším manipulačným prostriedkom, samozrejme nepočítam našich najbližších, rodičov, deti, starých rodičov... a ich skvelé manipulatívne techniky. Nemyslím, že by som týmto vyjadrením niekoho šokovala alebo poučila. Vedia to všetci. Do sveta médií sme vtiahnutí však inak, rafinovanejšie. V prevleku smútku, tragédie, radosti či dokonca pravdy, sa vtierajú do našich hláv. Podsúvaním názorov, vecí, priťahovaním pozornosti, klamstvami, požieraním času, a podobne... nechcem byť príliš únavná. To sú všetko tak samozrejmé veci, až zanikajú a stávajú sa pre nás hrozbou. Práve preto, že ich začíname ignorovať, ale nie sme voči nim imúnni...ich svet sa postupne stáva aj našim svetom. Podobne, ako neustále omieľaná téma ekológie, zlej stravy, zlej postavy, nedostatočného zárobku, prepracovanosti, či stresu.
Dnes sa už takmer nikto nepozastavuje napríklad nad obsahom časopisov: „Chcete si uloviť milionára? Chcete aby Vám priatelia závideli? Kto nosí najdrahšie šaty medzi celebritami? Aký najdrajší darček kúpil Fero Anči?“
Bohužiaľ, čítanosť periodík neklame. Byť informovaný je dnes mimoriadne dôležité. Zato etický kódex novinárov niektorí „redaktori“ či „reportéri“ nevideli ani z rýchlika.
(Načo aj?) Témy zaplňujúce stránky časopisov, témy preberané vo verejných debatách a diskusiách. A predsa. Najnovšie najmä „Reality shows“, do oči bijúci primitivizmus - sa nám denne podsúva. A my? Nič. Nadávame? Sme imúnni? Hráme sa na pobúrených? Radšej dookola sledujeme množenie plazov v Afrike, migráciu vtákov alebo chodíme spať „so sliepkami“? Kto povie, že tieto zahanbujúce výplody spoločnosti sledovať nebude? Kto povie – ľudia, čo ste sa načisto zbláznili?! Neviete, že ak to budete sledovať, bude sa to stále vyrábať?
Čo keby sme sa radšej neustále dookola učili akceptovať sa, byť spokojní či bojovať za svoje práva, alebo naopak – búriť sa proti neprávu, spolupodieľať sa na usmerňovaní našej spoločnosti, namiesto nadávok a nespokojnosti, závisti a ohovárania? (Za túto vetu by ma mohli zavrieť do blázinca.) Žijeme v demokratickej spoločnosti. Samozrejme, nikto nás nemôže nútiť niečo sledovať, čítať proti našej vôli...
Aj demokracia má obmedzené množstvo cukroviniek, ktoré sa podávajú. Stále neverím, že je možné, aby sledovalo tisíce ľudí denne to, čo je často pod úroveň ľudskej morálky, niekedy dokonca aj dôstojnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí sedia za stolom a píšu si sami pre seba a ostávajú za oponou, až kým ich nepohltí ľahostajnosť a mávnu rukou. Vrátia sa k svojej rozčítanej knihe a radšej sa nepozerajú na deti budúcnosti, lebo pohľad je to bolestivý, bolestivejší ako vlastná minulosť. Mnohí ako ja. Umyť sa, prezliecť a spať.

Petronela (Nela) Šterbová

Petronela (Nela) Šterbová

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Chcela by som dospieť do momentu, kedy "byť spokojný" nebude len cesta, ale stav. Zoznam autorových rubrík:  Výkriky do tmyÚvahyReportážeSpomienkyPoetry

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu