Ako som sa naučil pekne písať

Nie, nedajte sa zmiasť titulkom, toto nebude o štylistike. Nie som predsa až také sebastredné hovädo, aby som si o svojom písaní myslel, že je ktovieako výnimočné a ešte k tomu aj rozoberal, ako som sa k tejto výnimočnosti dopracoval. Moje meno nie je Charles Bukowski, preto tu nebudem rozdávať rady typu: Musíte piť viac a viac piva a raz týždenne chodiť na dostihy. Ja vám chcem povedať niečo o mojom krasopise, teda forme písma a zoznámiť vás s dvoma základnými krokmi riešenia problémov, ktoré možno aplikovať na čokoľvek.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu
(zdroj: www.photocase.com)

Moje písmo bolo od mala príšerné. Kostrbaté, nerovnakej dĺžky, klátilo sa zo strany na stranu. Čiaru linajky som kopíroval asi ako začínajúca modelka, málokedy som sa trafil. Pravdaže, vo svojich ôsmich rokoch som o nedokonalosti svojho písma ani len netušil, bol som s ním spokojný, bolo to totiž moje písmo. Vlastný copyright. O tom, že je škaredé, som sa dozvedel až od svojho otca, výtvarne nadaného človeka. Jeho písmo by sme pokojne mohli nazvať kaligrafiou. To som však vedel posúdiť až omnoho neskôr, keď som čítal jeho listy mame. Nečudo, že ju to ohúrilo, to písmo bolo fakt krásne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nuž teda, môj otec si uzmyslel, že jeho syn predsa nemôže tak nehorázne škrabať a že s tým musí niečo urobiť. A tak sa mi začal venovať, čím mi na nejaký čas nadobro skončili zlaté detské časy. Každý víkend sme sedeli za písacím stolom a učili sa písať. Otec mal mnoho trpezlivosti, nie tak ako ja. Chytal moju ruku do svojej, viedol ju pomyselnými čiarami Krásy, vysvetľoval ako treba držať pero, ako zľahka pohybovať zápästím, nie celým lakťom atakďalej, atakďalej. Všetko márne. Moje písmo sa ani náhodou nezlepšovalo a navyše, bol som z toho nenormálne otrávený. Tú otrávenosť som po čase preniesol aj na otca a tak sa do našich kaligrafických víkendov pomaly a nenápadne vkradla nervozita. Každé ďalšie cvičenie už potom bolo o hádkach.

SkryťVypnúť reklamu

Raz keď šiel otec po čosi do kuchyne a ja som ostal nad zošitom sám, napísal som doň čo možno najúhľadnejšie slovo: Kokot.
Keď sa otec vrátil ku mne a nazrel do zošita, chvíľu len tak mlčky stál. Potom, pomalým, rozvážnym hlasom povedal: „Nóó, pekne si to napísal, Števko. Ale takéto slová sa nepatrí používať." A potom mi dal navždy pokoj. Už nikdy sme spolu necvičili písanie.

Vás však teraz iste zaujíma, ako som sa napokon naučil pekne písať. No takže, prezradím vám dva základné kroky, ktoré treba urobiť, keď chcete odstrániť nejakú chybu.

Krok prvý: Musíte si uvedomiť, že chyba existuje.

Krok druhý: Identifikujte príčinu problému a odstráňte ju.

SkryťVypnúť reklamu

Ja som si tú chybu uvedomil až oveľa neskôr, keď som porovnával svoje písmo s ostatnými. No a identifikoval som aj príčinu môjho škaredého písania. Bolo to pero, priatelia.

A tak som jednoducho pero prestal používať. Odvtedy píšem krásne. Čo krásne, úplne dokonale. Veď posúďte sami:
Ema má mamu. Mama má Emu.

Števo Šanta

Števo Šanta

Bloger 
  • Počet článkov:  243
  •  | 
  • Páči sa:  2x

https://www.youtube.com/watch?v=5F1mDITTv1k Zoznam autorových rubrík:  ahahorecenziaglosaneobeatsongyfilozofia z práčovnekomentárNezaradenévideo killed the radio starrozprávka

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu